Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     10 / 78 rok VII | październik 1988
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Pierwsza szkoła PTI
 
na temat metodyki projektowania systemów informatycznych
                W dniach 16 do 20 maja 1988 odbyła się w Świnoujściu pierwsza szkoła PTI na temat projektowania systemów informatycznych. Organizatorem szkoły były Koło PTI w Szczecinie i Sekcja informatyki w zarządzaniu.
                Inicjatywa organizowania szkół monotematycznych poświęconych problematyce informatyki w zarządzaniu powstała już dość dawno, w trakcie spotkań członków Koła PTI w Szczecinie. tematykę pierwszej szkoły sprecyzowano na seminarium Julin’87. Uznano problematykę metodyki projektowania systemów informatycznych za niewystarczająco spopularyzowaną, mimo jej istotnego wpływu na jakość zastosowań. Sekcja informatyki w zarządzaniu oraz Sekcja dokumentacji projektów i programów zobowiązały się do dostarczenia materiału merytorycznego dla tej pierwszej szkoły.
                Podczas trwania szkoły koledzy ze Szczecina, Krakowa i Gdańska przedstawili swoje dokonania w zakresie metodyk projektowania: były to trzygodzinne wykłady z dyskusją. Poobiednie sesje poświęcono 45–minutowym referatom uzupełniającym prezentowaną tematykę. Pełna lista referatów (wydanych w postaci materiałów konferencyjnych) jest następująca:
                dr Stefan Zieliński (Politechnika Gdańska), mgr Tomasz Rawiński (Politechnika Gdańska), doc. Stanisław Wrycza (Uniwersytet Gdański) — Metody tworzenia systemów informatycznych
                doc. Stanisław Wrycza (Uniwersytet Gdański) — Kierunki i uwarunkowania automatyzacji procesu tworzenia systemów informatycznych
                dr Stanisław Zimnocho (Akademia Ekonomiczna, Wrocław) — Dobór narzędzi programowych wspomagających tworzenie systemu doradczego
                mgr Mariusz Klapper, mgr Włodzimierz Migas (SP“ALMA” Kraków) — Dokumentowanie projektów i programów
                mgr Mariusz Klapper (SP “ALMA” Kraków) — metodyka ustalania faktów
                mgr Włodzimierz Migas (SP “ALMA” Kraków) — Metodyka analizy funkcjonalnej i kompleksowej informatyzacji przedsiębiorstwa
                dr Zdzisław Szyjewski (Uniwersytet Szczeciński) — Projektowanie systemów informatycznych zarządzania
                doc. Antoni Nowakowski (Uniwersytet Szczeciński) — Wyznaczniki projektowania systemów informatycznych zarządzania
                doc. Wojciech Olejniczak (Uniwersytet Szczeciński) — Ewolucja systemów i projektowania
                dr Edward Kram (“Zeto” Szczecin) — Technika opisu analizy i projektowania systemów informatycznych zarządzania
                mgr Jarosław Dąbrowski (CIBEH Katowice) — Problematyka tworzenia i eksploatacji systemów teleinformatycznych
                doc. Ignacy Dziedziczak (Uniwersytet Szczeciński) — Strukturalizacja problemu w projektowaniu baz danych
                dr Edward Kolbusz (Uniwersytet Szczeciński) — Konspekt koncepcji struktury oprogramowania wspomagającego SIZ
                Informację o szkole rozesłano do wszystkich członków PTI (zwyczajnych i wspierających) oraz do ośrodków “Zeto”. Przyjęto zgłoszenia 205 uczestników, co stanowiło granicę możliwości organizatorów. Części zgłoszeń, które wpłynęły po terminie lub nie od członków PTI, uwzględnić się nie udało. Ponad połowa uczestników rekrutowała się z tzw. przemysłu. Dość licznie był reprezentowany sektor nieuspołeczniony, który liczebnie pokonał szkolnictwo wyższe. Przytłaczająca większość uczestników — to projektanci i programiści oraz średnia kadra kierownicza.
                Z punktu widzenia organizatorów szkoła w Świnoujściu była imprezą udaną. Ocenę merytoryczną pozostawiamy uczestnikom, ale liczna frekwencja na obradach mimo słonecznej pogody oraz żywe zainteresowanie prezentowanym na mikrokomputerze systemem wspomagania projektowania (autorstwa kolegów ze Szczecina) pozwalają sądzić, że oczekiwania uczestników w większości zostały zaspokojone.
                Pierwsza szkoła zobowiązuje do organizowania spotkań następnych. Mimo że majowe terminy w ośrodku, gdzie odbywała się szkoła, są na rok 1989 już pozajmowane, sądzimy jednak, że na seminarium Julin’88 wypracujemy tematykę drugiej szkoły i w maju 1989 spotkamy się znowu.
Zdzisław Szyjewski
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A