Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     7 / 75 rok VII | lipiec 1988
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Drugie warsztaty komputerowe
 
l. Wprowadzenie
                Drugie warsztaty komputerowe dla młodzieży szkół średnich odbyły się w dniach od 31 stycznia do 7 lutego br. we Wrocławiu. Ich organizatorem była Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej. Kuratorium Oświaty i Wychowania we Wrocławiu zapewniło obiekt dla młodzieży, a Polskie Towarzystwo Informatyczne opiekę merytoryczną oraz wsparcie finansowe. Zespołem organizacyjnym warsztatów kierowała mgr J. Mularczyk — wizytatorka ds. informatyki, a w jego składzie byli dr A. Srzednicki z OFEK i dr A. Kwiatkowski z PTI. W warsztatach uczestniczyła młodzież aż z 31 ośrodków w Polsce. Było to wynikiem dobrej współpracy wizytatorów ds. informatyki z całego kraju, którzy pomagali w układaniu listy uczestników. Gośćmi warsztatów była grupa młodzieży z Jugosławii, która już poprzednio uczestniczyła w warsztatach.
 
2. Przebieg warsztatów
 
                Organizatorzy wykorzystali w pełni doświadczenia z ubiegłorocznych warsztatów. Sformułowano nowy program organizacyjno–szkoleniowy. Zgromadzono więcej sprzętu informatycznego (zestawy mikrokomputerów Elwro–Junior 800, MSX, Amstrad–Schneider oraz mikrokomputer zgodny z IBM AT). Zajęcia, prowadzone przez członków PTI z Politechniki Wrocławskiej i Oddziału PAN we Wrocławiu, obejmowały cztery kursy: podstaw informatyki, programowania w Pascalu, grafiki komputerowej i metodologii programowania. Dodatkowe wykłady prowadzili prof. dr hab. inż. D. Bem, przewodniczący Rady Naukowej OFEK, doc. dr hab. J.Madey z Uniwersytetu Warszawskiego oraz doc. dr hab. inż. Z. Styczyński, przewodniczący Międzyszkolnego klubu komputerowego PTI.
                Dużym powodzeniem cieszyły się także otwarte laboratoria — uczestnicy warsztatów mogli swobodnie korzystać z komputerów.
                Ponadto organizatorzy ogłosili konkurs rozwiązywania zdań.
                Warsztaty były również doskonałą okazją do dyskusji na temat informatyki w szkołach. Wydaje się, że pierwszy okres szaleństwa już minął i że dzisiaj informatyka jest uważana przez nauczycieli i uczniów za normalny, trudny przedmiot. Trzeba jej uczyć według dobrych programów, na dobrym sprzęcie. W szkole, w której odbywały się warsztaty, miałem okazję rozmawiać kilkakrotnie z młodzieżą i obserwować dużą sprawność posługiwania się sprzętem. Gorzej, gdy zaczyna się dyskutować o zastosowaniach, a już całkiem źle, gdy trzeba popracować, aby doprowadzić jakieś oprogramowanie do stanu względnej używalności. Młodzieży brakuje wytrwałości i wiedzy informatycznej. (Obserwacja ta wynika nie tylko z kontaktów z młodzieżą uczestniczącą w warsztatach, lecz także z dwuletniego kierowania przeze mnie Międzyszkolnym klubem komputerowym PTI.) A przecież mamy do czynienia z młodzieżą najlepszą. Co będzie, gdy naucza~ nie informatyki obejmie wszystkich uczniów?
                Ta refleksja nie przesłania jednak ogólnie bardzo dobrego wrażenia o warsztatach oraz celowości ich organizowania. Szczególne uznanie należy się tym razem OFEK oraz mgr J. Mularczyk. Wszystko bowiem zagrało na medal. Dnia 7 lutego br. podsumowano warsztaty i wręczono nagrody (wyjazdy zagraniczne, drobne upominki).

Zbigniew Styczyński

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A