Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     4 / 72 rok VII | kwiecień 1988
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Z Trójmiasta
 
Nowe władze Koła PTI w Gdańsku
 
                17 listopada 1987 odbyło się Walne Zebranie Członków Koła PTI w Gdańsku, na którym udzielono absolutorium ustępującemu Zarządowi. Wybrano pięcioosobowy Zarząd Koła, który ukonstytuował się następująco:
Stanisława Ossowska — przewodnicząca (tel. 41-80-61 w. 22 oraz 51-00-61 w. 333 lub 400)
Jerzy Sukiennik — wiceprzewodniczący (tel. 25-28-59)
Franciszek Gryka — sekretarz (tel. 41-70-18 lub domowy 24-20-73)
Zdzisław Zagalak — skarbnik (tel. 27-15-10 lub domowy 51-37-60)
Stefan Rakowski — członek Zarządu (tel. 52-40-15 lub domowy 47-80-43).
                Obsługą administracyjną Koła zajmuje się pani Barbara Raniewicz (tel. 41-80-61 w. 61).
                Tymczasową siedzibą Koła jest Zakład Informatyki Przemysłu Okrętowego, ul. Krynicka 1, 80-393 Gdańsk Oliwa, tel. 41-80-61 w. 22 lub 61, teleks 512603.
 
Z działalności Koła PTI w Gdańsku w latach 1984–1987
 
                Przed trzema laty — na wniosek 15 członków zwyczajnych PTI — utworzono Koło w Gdańsku. Nastąpiło to po rocznym okresie regularnych, comiesięcznych, wielotematycznych spotkań, pozwalających na wzajemne informowanie się o problemach rozwiązywanych w różnych środowiskach zawodowych. Spotkania te były popularyzowane w kręgach znajomych i przyciągały nowych sympatyków, którzy najczęściej zostawali członkami PTI.
                Dzisiaj Koło PTI w Gdańsku liczy 66 członków zwyczajnych.
                Stałą formą wymiany informacji w naszym środowisku są otwarte spotkania wtorkowe. Głównym ich celem jest podnoszenie poziomu wiedzy i kwalifikacji zawodowych członków PTI, a także popularyzacja informatyki w naszym regionie. Zapraszaliśmy na nie zarówno prelegentów z Trójmiasta, jak i z Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Liczba uczestników na tych spotkaniach była zróżnicowana — od siedmiu do siedemdziesięciu osób. Ostatnio frekwencja się zmniejszyła. Trudno osądzić, czy zmniejszenie się zainteresowania tą formą działalności wynika z tematyki spotkań, trudniejszych warunków codziennego życia, bogatszej literatury informatycznej, czy też ta forma działania już się przeżyła i teraz potrzebujemy czegoś innego. A może to tylko chwilowy brak czasu?
                Realizując jedno z zadań statutowych, jakim jest popularyzacja informatyki i jej zastosowań, zorganizowaliśmy seminarium na temat mikrokomputerów w zarządzaniu (semestr zimowy 1985/86). Obejmowało ono 2 godzin zajęć. (Reklama systemów komputerowych skłoniła do prowadzenia tego seminarium pod hasłem “nie daj się oszukać!”). Uczestniczyło w nim 36 osób. Opracowane materiały seminaryjne przekazano nie tylko uczestnikom seminarium, lecz także zainteresowanym jednostkom, m. in. Dolnośląskiemu Oddziałowi PTI i Bibliotece Głównej Politechniki Szczecińskiej.
                Inną formą działania koła jest popularyzacja informatyki. Przykładami mogą być: opracowania o systemie operacyjnym CP/M — A. Majewskiego (Biuletyn PTI nr 9 i 10, 1985); mini słowniczek z mikroinformatyki — P. Cofty (Informatyka nr 2, 1986) oraz materiały sympozjum na temat “Wybrane techniki dla systemów eksportowych” — pod red. S. Wryczy.
                Członkowie naszego koła brali także udział w dyskusjach publicznych w sprawach istotnych dla rozwoju informatyki w Polsce. Przedstawialiśmy także opinię koła dotyczącą nauczania informatyki w szkołach podstawowych i średnich oraz na temat tworzenia polskich wersji języków programowania i metod normalizacji polskiego alfabetu na komputerach.
                Następną formą naszej działalności jest udział w pracach inicjowanych przez Zarząd Główny PTI oraz inne koła i sekcje. Przykładami mogą tu być współpraca przy ocenie przez PTI trzech kolejnych wersji projektów programów rozwoju informatyki w Polsce do 1990 oraz 1995 roku oraz przygotowanie dwóch referatów na seminarium Sekcji informatyki w zarządzaniu, dotyczące celów zastosowań informatyki (Julin’87), a także pomoc merytoryczna przy ocenie programów pisanych przez młodzież szkolną biorącą udział w konkursie na najlepsze oprogramowanie dydaktyczne.
                Wyrazem troski koła o tworzenie dobrych warunków do nauczania informatyki w szkołach wyższych są prace społeczne dziesięciu osób na rzecz Uniwersytetu Gdańskiego, mające na celu wypracowanie koncepcji rozwoju zastosowań informatyki w tej uczelni. Był to jednocześnie wyraz wdzięczności za zgodę władz uniwersytetu na zlokalizowanie w nim siedziby naszego koła. Opracowano m. in. takie materiały, jak: stan komputeryzacji Uniwersytetu Gdańskiego i plany jej rozwoju, propozycje zastosowań informatyki wraz z oceną proponowanych rozwiązań itp. Wspominając bezinteresowne zaangażowanie członków koła we wspomniane prace, pragnę im tą drogą serdecznie podziękować za poniesiony trud.
                Zarząd koła podjął działania mające na celu ułatwienie członkom dostępu do publikacji i materiałów fachowych oraz informacji bibliograficznych. Przy Zarządzie Głównym PTI utworzono Komisję Biblioteczną, której animatorem był obecny przewodniczący, kol. S. Wrycza; o materiale nadesłanym przez Komisję Biblioteczną do wszystkich kół i sekcji pt. Nowości Centralnej Biblioteki PTI zostali powiadomieni wszyscy członkowie naszego koła za pośrednictwem Mikroinformatora; przed kilkoma dniami wpłynął drugi numer Nowości.
                Rozpoznano dostępne wykazy krajowych wydawnictw informatycznych oraz warunki ich prenumeraty; zgodnie z decyzją Zarządu koła zostaną one zaprenumerowane na rok 1988 i udostępnione członkom. Ograniczony dostęp do informacji zawartych w czasopismach informatycznych z drugiego obszaru płatniczego skłonił nas do poszukiwania rozwiązań tego problemu; możliwość otrzymywania niektórych czasopism w postaci mikrofisz była impulsem do rozpoznania jakości dostępnych czytników i kopiarek z mikrofisz na papier oraz możliwości ich nabycia; niestety, taki sposób rozwiązania problemu nie jest zadowalający z wielu względów: (1) mikrofisze napływają z bardzo wielkim opóźnieniem, (2) czytniki są niskiej jakości, (3) kopiarki wymagają niedostępnego papieru specjalnej jakości; dziś wiemy, że mikrofisze nie rozwiązują problemu — należy szukać innych sposobów.
                W tymczasowej siedzibie koła są dostępne polskie czasopisma informatyczne, zaprenumerowane od roku 1987.
                Od kwietnia 1987 jest wydawany wspomniany już Mikroinformator Koła PTI w Gdańsku redagowany przez kol. A. Golewskiego. Zamysł i realizacja tego pisma wynikły z potrzeby lepszego przepływu informacji między członkami koła i Zarządem. Dotychczas ukazało się pięć numerów Mikroinformatora, wysyłanego do wszystkich członków koła.
Stanisława Ossowska
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A