Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     4 / 72 rok VII | kwiecień 1988
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Z życia Klubu Użytkowników Systemów Komputerowych ICL
 
                Sekcja PTI — Klub Użytkowników Systemów Komputerowych ICL wznowił od roku 1985 współpracę z Międzynarodową Federacją Stowarzyszeń Użytkowników Komputerów ICL (International Federation of ICL Computer User Associations — IF ICLCUA), zrzeszającą przedstawicieli użytkowników krajów europejskich i pozaeuropejskich. Głównym celem federacji jest stworzenie forum użytkowników ICL, umożliwiającego wzajemne informowanie się o osiągnięciach, formułowanie problemów i wspólnych oczekiwań adresowanych do producenta sprzętu.
                Od chwili podjęcia współpracy z federacją również nasz klub włączył się w obieg informacji. Przekazujemy własne opracowania, a materiały federacji, m. in. egzemplarze User News oraz Bulletin, są przesyłane do Polski bezpłatnie.
                Klub Użytkowników Systemów Komputerowych ICL przystąpił do IF ICLCUA w okresie pogłębiających się trudności polskiej informatyki. Wyeksploatowany sprzęt z jednej strony, ograniczenia COCOM i trudności finansowe — z drugiej, nie pozwalają formułować optymistycznych prognoz dla polskich użytkowników sprzętu ICL, mimo aktywności warszawskiego biura tej firmy. A trzeba powiedzieć, że w ostatnich latach firmie ICL udało się zainstalować w Polsce trochę nowego sprzętu: pojawiły się systemy ME29 i S25, lokalne sieci komputerowe z maszynami DRS2O i PC Quattro oraz rozszerzenia pracujących już systemów. Mamy w Polsce ok. 60 oryginalnych systemów ICL oraz blisko 400 maszyn Odra, często wspomaganych urządzeniami peryferyjnymi ICL (dyski, wyposażenie telekomunikacyjne, terminale).
                W tej sytuacji spodziewamy się konkretnych korzyści, które mogą wyniknąć ze współpracy z federacją. Chodzi o informacje, publikacje, wymianę doświadczeń. Nie jest to jednak wszystko.
                W planie rozwoju polskiej informatyki na najbliższe                 lata nikt umiejący liczyć nie założy przekreślenia istniejących systemów opartych na sprzęcie ICL i przeniesienia ich na inny typ maszyn. Pytanie pierwsze — jaki to sprzęt będzie tak powszechnie dostępny? Pytanie drugie — jakie byłyby koszty takiej operacji i jakie nakłady zostałyby zaprzepaszczone? I wreszcie — przy znanych powszechnie problemach z kadrami — kto miał by to robić?
                Stąd też tak istotne jest sformułowanie koncepcji rozwoju systemów opartych na sprzęcie ICL, współdziałanie z firmą, poznanie jej polityki i — choć w małym stopniu — wpływanie na tę politykę.
                Dyskusja z przedstawicielami firmy na forum federacji daje nam tę szansę.
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A