Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     4 / 72 rok VII | kwiecień 1988
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Warunki pracy a wydajność programistów
 
                W materiałach 8 Międzynarodowej Konferencji na temat Inżynierii Oprogramowania znalazłem ciekawą pracę poświęconą analizie wpływu warunków lokalowych na wydajność pracy programistów. Autorzy, T. DeMarco i T. Lister, zbadali wydajność 166 programistów z kilkunastu instytucji w USA. Badanie polegało na mierzeniu całkowitego czasu potrzebnego na napisanie i uruchomienie dość skomplikowanego programu, wyspecyfikowanego jednakowo dla wszystkich uczestników zawodów, oraz na starannej analizie liczby i rodzaju niedoskonałości, które pozostały w “chodzących” programach.
                Uczestnicy eksperymentu — zawodowi programiści — mieli zupełną swobodę wyboru języka programowania. Oto jak wygląda statystyka wybranych języków (w procentach:): Cobol — 41,6, Pascal — 19,3, Fortran — 12,0, język C — 9,6, PL/I — 4,8, Bal — 3,6, inne — 9,0.
                Pod względem szybkości pracy wyniki były zgodne z oczekiwaniami: stosunek najwolniejszego do najszybszego wyniósł 5,6:1. Ciekawa była jednak już korelacja między szybkością i jakością pracy: w programach napisanych przez 25% najszybszych programistów było 0 30% mniej niedoskonałości niż w programach napisanych przez 25% najwolniejszych (ogon, pod obydwoma względami, stanowili źli programiści Cobolowi; ich udział w czołówkach był natomiast zgodny z udziałem procentowym w próbce).
                Najciekawsze były wyniki charakteryzujące wpływ warunków lokalowych na jakość pracy programistów, przytoczone w tabelce. Pierwsza z trzech kolumn liczbowych dotyczy najlepszej ćwiartki (tj. programistów najlepszych pod obydwoma względami, szybkości i dokładności pracy), druga — najgorszej ćwiartki, trzecia zaś obrazuje wyniki średnie dla całej badanej próbki. Oprócz pierwszego wiersza wszystkie dane liczbowe charakteryzują udział procentowy odpowiedzi twierdzących na pytania z pierwszej rubryki.
 
Powierzchnia pomieszczenia przypadająca na jednego programistę (w m2)
7,8
4,6
6,3
Czy masz znośnie cicho w miejscu pracy?
57
29
42
Czy możesz się odizolować od postronnych zakłóceń?
62
19
39
Czy możesz wyłączyć telefon na biurku?
52
13
29
Czy możesz zlecić przyjmowanie telefonów komuś innemu?
76
19
57
Czy często ktoś ci przerywa pracę?
38
76
62
Czy uważasz, że warunki lokalowe, w których pracujesz, są zgodne z twymi oczekiwaniami?
57
29
45
 
                Jak widać, związek warunków lokalowych pracy z jej wydajnością jest niezwykle wyraźny. Można jednak przypuszczać, że pracodawcy stwarzają lepsze warunki lepszym programistom, i stąd bierze się korelacja wyrażona tabelką. Aby sprawdzić tę hipotezę, w jednej instytucji, zatrudniającej 24 programistów, wylosowano 6 z nich i przeniesiono do specjalnie przygotowanych, obszernych i wyciszonych pomieszczeń, pozostawiając pozostałych 18 na starych miejscach. Po pewnym czasie zbadano jakość pracy obydwu grup, posługując się podobnym co poprzednio testem; okazało się, że grupa pracująca w lepszych warunkach miała wyniki o 40% lepsze niż grupa pozostawiona na miejscu.
                Krótko powiedziawszy, jedną z najprostszych metod poprawienia jakości pracy programistów jest stworzenie im lepszych warunków lokalowych! (Dodajmy, że nie należy przesadzać — amerykańskim badaczom nie przyszło do głowy sprawdzić, jak na jakość pracy programistów wpływa np. brak telefonu albo przymusowa izolacja.)

WMT

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A