Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     9 / 65 rok VI | wrzesień 1987
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Z prac sekcji PTI
 
Sekcja informatyki w zarządzaniu
 
Sekcja informatyki w zarządzaniu organizuje w dniach 21 do 24 września 1987 seminarium robocze
Cele zastosowań informatyki w zarządzaniu Julin’87
I.      Dwie kolejne wersje programu rozwoju systemów i urządzeń informatyki do roku 1990 opracowane przez Urząd Postępu Naukowo–Technicznego i Wdrożeń wywołały szeroką dyskusję w kręgach członków PTI, odkrywając wiele podstawowych wad tych programów i uświadamiając jednocześnie Towarzystwu konieczność wypracowania własnego stanowiska dotyczącego głównych celów informatyki stosowanej w zarządzaniu. Od poprawnego sprecyzowania celów zależy przecież przyszłość tych zastosowań, ich przydatność w gospodarce i efektywność.
II.    Formułowanie celów zastosowań informatyki jest procesem, w którym stale trzeba badać warunki realizacyjne, potrzeby użytkowników, wybierać kierunki działań itp. Zakłada się zatem, że spotkanie Julin’87 będzie w przyszłości powtórzone, że powstanie grupa robocza, która będzie śledzić tendencje światowe i warunki krajowe, formułować cele i kierunki rozwoju zastosowań informatyki w zarządzaniu.
III. Przesłanki merytoryczne seminarium
                Obecny poziom (jakość) i skala zastosowań w Polsce informatyki w zarządzaniu — to systemy informatyczne zarządzania pierwszej generacji, w których opanowano przetwarzanie zadań i operacji charakteryzujących się masowością, jednorodnością i powtarzalnością. Ze względu na małą skalę zastosowań ich ilość nie przeszła w jakość. Rozwierają się nożyce między oferowanym na różne sposoby oprogramowaniem narzędziowym i jegoniemal trywialnymi zastosowaniami.
                Odwrócenia perspektywy wymaga sposób podejścia do projektowania systemów — przejścia od systemów robionych “pod komputer” (fetysz sprzętu) do systemów “pod użytkownika” — systemów przyjaznych człowiekowi.
                Następuje wynaturzenie i powstaje fałszywy obraz zastosowań, a to “dzięki” zalewowi mętnej fali mikro. Niektórym wydaje się, że w ten sposób załatwimy “temat” informatyki w Polsce. Załatwimy, jeśli się da, racjonalną wykładnię “tematu”. Chodzi też o duże komputery, których linia jakby u nas więdła.
                Brak jest wzorców systemów informatycznych zarządzania tej starej i nowych generacji. Jaki ma być kształt systemów nowych generacji, w których obiekty informacyjne są nie tylko łączone relacjami incydencji, ale także jest “przechowywany” ich sens i reguły wnioskowania? Obok baz danych są bazy metod i modeli oraz bazy wiedzy. Obok znaków pisanych mamy grafikę i dźwięk.
                Jakie mają być metody realizacji i dokumentowania nowych systemów? Jakie wytyczać nowe i jak korygować dotychczasowe kierunki badań zapewniających efektywne zastosowania informatyki? Jaka jest ocena światowych i krajowych tendencji rozwoju informatyki stosowanej w zarządzaniu? Co robią w tym zakresie różne ośrodki?
                Brak jest jasno określonych celów społecznych, gospodarczych i naukowych rozwoju informatyki. Nie ma strategii rozwoju.
IV. Sprawy organizacyjne
                W celu zebrania reprezentatywnej grupy osób zainteresowanych problematyką informatyki stosowanej w zarządzaniu udział w seminarium wezmą tylko osoby zaproszone przez organizatorów, przy czym zakłada się, że każda z sekcji i każde koło PTI uzyskają możliwość delegowania swojego przedstawiciela.
                Wszystkie koszty udziału w seminarium (oprócz kosztów przejazdu) pokrywają organizatorzy.
                Każdy z zaproszonych uczestników jest zobowiązany przygotować referat lub komunikat, w którym przedstawi swoje punkty widzenia, przemyślenia i sugestie. Mogą to być nie tylko opracowania syntetyzujące problem, lecz także wycinkowe, szczegółowe i skonkretyzowane stanowiska dotyczące tematu seminarium.
                Na podstawie wspomnianych materiałów źródłowych, a także dyskusji w trakcie seminarium, będą opracowane materiały, uzupełnione syntetycznym stanowiskiem PTI
                Organizatorzy seminarium zakładają jednocześnie, że główny problem seminarium nie jest obojętny żadnemu członkowi PTI, dlatego też oczekują wypowiedzi na ten temat również od osób, które nie wezmą udziału w seminarium. Wypowiedzi te prosimy kierować pod adresem sekretarzy seminarium; są nimi:
kol. Antoni Nowakowski i Wojciech Olejniczak
Instytut Cybernetyki Ekonomicznej i Informatyki
Uniwersytetu Szczecińskiego
ul. Mickiewicza 66, 71-101 Szczecin.
 
Sekcja PTI Klub użytkowników systemów komputerowych Riad
 
                Komputery Jednolitego Systemu pracują już od kilkunastu lat i w planach na lata 1987–1990 zakłada się dalszy wzrost ich produkcji. Fakt ten, a także liczba tych komputerów użytkowana obecnie w kraju, przesądziły o potrzebie zacieśnienia kontaktów między producentami i użytkownikami w celu wymiany informacji o funkcjonowaniu sprzętu Jednolitego Systemu w różnych warunkach technicznych i organizacyjnych przedsiębiorstw. Utworzono więc Sekcję PTI — Klub użytkowników systemów komputerowych Riad.
                W dniu 10 kwietnia 1987 na spotkaniu zorganizowanym we Wrocławiu wybrano Zarząd Klubu:
                Przewodniczący — Marian Kowalczyk (Kierownik Ośrodka Informatyki, Fabryka Wagonów Pafawag, ul. Pstrowskiego 12, 53-609 Wrocław, tel. 56-24-70, teleks 712431)
                Wiceprzewodniczący — Jerzy Nowak (Główny Informatyk, Kombinat Urządzeń Mechanicznych Bumar–Łabędy, ul. Mechaników 9, 44-109 Gliwice–Łabędy, tel. 34-61-50, teleks 036208)
                Sekretarz — Piotr Fiszer (Kierownik Działu Obsługi Technicznej Sprzętu Informatycznego, Polskie Linie Lotnicze LOT, ul. 17 Stycznia 39, 00-906 Warszawa, tel. 46-12-51 w. 617, teleks 813552)
                Członkowie Zarządu:
                Grzegorz Czaja (Specjalista ds. ETO, Fabryka Samochodów Ciężarowych Starachowice, ul. 1 Maja 12, 27-200 Starachowice, tel. 88-31 w. 11-42, teleks 06122571)
                Jerzy Chodakowski (Kierownik Ośrodka Obliczeniowego, Białostockie Zakłady Podzespołów Telewizyjnych Unitra–Biazet, ul. Szosa Północno–Obwodowa 38, 15-113 Białystok, tel. 75-30-22, teleks 0853401)
                Stanisław Jakubczak (Kierownik Działu Eksploatacji Maszyn Cyfrowych, Fabryka Maszyn Górniczych Pioma, ul. Żarskiego 38, 97-300 Piotrków Trybunalski, tel. 40-490 w. 528, teleks 0885101)
                Andrzej Ogrodnik (Dyrektor Centrum Techniki Obliczeniowej Uniwersytetu Śląskiego, ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice, tel. 59-68-47, teleks 0315572)
Siedziba Zarządu Klubu
Dolnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Informatycznego
pl. Grunwaldzki 9, pok. 15 bud. D-2
50-370 Wrocław 2
tel. 20-36-02 (w godzinach 1100 do 1300)
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A