Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     4 / 58 rok VI | kwiecień 1987
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Ceny komputerów
 
                O tym, że ceny komputerów osobistych maleją z kwartału na kwartał, wie każdy. Widać to nawet na rynku krajowym, na którym — pod nieobecność liczących się producentów z przemysłu kluczowego — panują zasady zdrowej konkurencji. Trochę mniej wiemy o tym, co dzieje się na froncie komputerów “głównej linii” (mainframe computers) i super–mini, gdyż import sprzętu obu tych klas praktycznie ustał, a nikła rodzima produkcja jest wyceniana wedle starych zasad ekonomii księżycowej.
                Ciekawe studium zależności cen od parametrów użytkowych komputerów produkowanych w USA przynosi drugi numer jedenastego tomu czasopisma Information and Management, w którym na s. 77–85 dwaj profesorowie, S. Sircar i D. Dave, opisują wyniki swych bardzo wnikliwych badań. Odsyłając zainteresowanych czytelników do wspomnianej pracy (dostępnej w bibliotece Instytutu Informatyki UW), wynotujemy kilka ciekawostek. Sircar i Dave wyodrębnili cztery rodzaje komputerów: maszyny firmy IBM, wyroby konkurentów IBM (np. CDC czy NCR), maszyny naśladujące komputery IBM (np. Amdahl) i super–mini (np. DEC VAX). Analiza obejmuje ogromny materiał porównawczy z lat 1974–1985; wśród stu kilkudziesięciu modeli komputerów występują takie, jak Cyber 176 z 1974 r. za 4,5 mln dolarów, Burroughs 1100/84 z 1977 r. za 5,4 mln dol., Amdahl 580–5880 z 1982 r. za 7,5 mln dol. i IBM 3090–200 (Sierra) z 1985 r. za 5 mln dol., a także HP 3000/33 z 1979 r. za 85 tys. dol., IBM 8130 z tegoż roku za 30 tys. dol. i IBM 8140X z 1984 r. za 60 tys. dol. (Wszystkie ceny dotyczą tzw. typowych konfiguracji i obowiązywały w podanych latach wprowadzenia na rynek.)
                Autorzy podają dość skomplikowaną formułę, wedle której można wyliczyć cenę komputera z wartości kilku głównych parametrów użytkowych; sprawdzenie tej formuły na cenach nowych komputerów z lat 1985–1986 wypadło bardzo dobrze, rozbieżności między ceną wyliczoną a ceną rynkową nie przekraczały kilku procent.
                Nie przytoczymy tej formuły w całej krasie, nie pozwalają na to skromne możliwości typograficzne naszego biuletynu. Zwrócimy tylko uwagę, Że najważniejszymi zmiennymi niezależnymi formuły cenowej są: szybkość komputera (mierzona w MIPS — milionach operacji na sekundę) i pojemność pamięci operacyjnej (mierzona w MB). Warto podkreślić, że ze względu na różnice w architekturze, szybkość komputera (w MIPS) wcale niekoniecznie jest odwrotnie proporcjonalna do długości cyklu (mierzonego w nanosekundach). W pierwszym przybliżeniu, w obrębie każdego rodzaju obowiązuje logarytmiczna zależność ceny od szybkości działania, czyli nieco zmodyfikowane prawo Groscha.
                Bardzo ciekawe jest porównanie cen typowych maszyn w przeciągu kilku lat. Dla przykładu typowy komputer (1 MIPS, 8 MB, 100 ns) w wykonaniu IBM–owskim kosztował w 1980 r. ok. 600 tys. dol., a w 1985 r. — niecałe 400 tys. dol. Kupując podobny komputer u konkurentów, trzeba było zapłacić odpowiednio ok. 500 tys. i ok. 300 tys. dol., natomiast u naśladowców — 400 tys. i 250 tys. dol. Ceny podobnych komputerów są niższe u konkurentów IBM o ok. 10%, a u naśladowców — o 30%. Autorzy przypisują to temu, że jedynym raison d’etre naśladowców jest sprzedawać tu samo taniej; konkurenci oferują mimo wszystko inne rozwiązania. Ponadto naśladowcy dużo mniej ryzykują: IBM, czy się to komu podoba, czy nie, wytycza kierunki; idąc śladami tego koncernu, idzie się na pewniaka.
                Typowe super–mini, zdaniem Sircara i Dave’a, liczy z szybkością 0,8 MIPS, ma 1 MB pamięci i cykl 200 ns. W latach 1980–1985 potaniało ze 114 na 70 tys. dol. Innymi słowy, we wszystkich rozważanych kategoriach ceny maleją o ok. 10% rocznie (choć bywają lata wyjątkowe, np. w 1978 r. ceny spadły o 240, a w 1980 r. nawet wzrosły o 3%, tendencja jest jednak zupełnie wyraźna). Wziąwszy pod uwagę inflację — w całym omawianym okresie nie mniejszą niż 5% rocznie, a były lata dużo gorsze! — widać jak na dłoni realne tanienie komputerów o dobre 15% rocznie.

WMT

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A