Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     3 / 57 rok VI | marzec 1987
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Sprawozdanie z działalności Sekcji Klubu użytkowników systemów komputerowych ICL (za okres od listopada 1983 do listopada 1986)
 
1. Członkostwo
                Na konferencji organizacyjno–wyborczej w Koninkach w listopadzie 1983 do klubu przystąpiło 19 instytucji — członków wspierających PTI; już w styczniu 1984 w pracach uczestniczyło 31 instytucji, a w grudniu 1986 brały udział 42 instytucje. Obecnie klub zrzesza 49 członków wspierających i 4 członków zwyczajnych PTI.
2. Działalność merytoryczna
2.1. Konferencje
                Jeszcze przed formalnym utworzeniem Sekcji PTI — Klubu użytkowników systemów komputerowych ICL, w okresie, gdy przewodniczący i członkowie Zarządu starali się znaleźć nowe; formalne podstawy kontynuowania działalności klubu*), odbyły się dwa spotkania:
   w czerwcu 1982 w Poznaniu (w Zakładach HCP) w celu omówienia bieżących problemów użytkowników maszyn ICL system 4;
   w maju 1983 w Grudziądzu, gdzie z inicjatywy Zakładów “Warma” oraz “Bipromasz” spotkali się przedstawiciele 18 instytucji (37 osób) użytkujących komputery ICL 2903.
                Następnie, zgodnie z życzeniami członków klubu, podczas kadencji 1983–1986 Zarząd zaplanował i zorganizował (przy bardzo aktywnej współpracy wielu członków klubu) sześć konferencji:
             pierwszą              —              w Koninkach pod Krakowem (listopad 1983);
             drugą              —              w Ustce (maj 1984);
             trzecią              —              w Jabłonnie pod Warszawą (grudzień 1984);
             czwartą              —              w Gdańsku (maj 1985);
             piątą              —              w Błażejewku pod Poznaniem (listopad 1985);
             szóstą              —              w Sulejowie (maj 1986).
                Podczas pierwszej z tych konferencji zainicjowano działalność klubu jako sekcji PTI. Wzięło w niej udział 56 osób z 19 instytucji; firma ICL dokonała wtedy bardzo ciekawej prezentacji komputerów DRS–20. Notatkę z tej konferencji opublikowano w Biuletynie PTI nr 3, 1984.
                Druga konferencja była przeznaczona przede wszystkim dla użytkowników komputerów ICL 2903; potrzeba takiej konferencji wynikła m. in. na spotkaniu w Grudziądzu w maju 1983. Dyskutowano więc głównie sprawy dotyczące dokumentacji oprogramowania firmowego, problemy związane z generacją programów wykonawczych oraz sprawy współpracy z firmą ICL. Notatkę z tej konferencji opublikowano w Biuletynie PTI nr 3–4, 1985.
                Trzecia konferencja była konferencją o charakterze ogólnym, Wzięły w niej udział 94 osoby z 42 instytucji. Głównymi dyskutowanymi sprawami były wstępne doświadczenia z eksploatacji komputerów ME–29. Notatkę z tej konferencji opublikowano w Biuletynie PTI nr 3–4, 1985.
                Czwarta konferencja z udziałem 83 osób z 41 instytucji była poświęcona w dużej mierze bardzo ciekawej dyskusji na temat różnych możliwości wymiany sprzętu na bardziej nowoczesny, z zachowaniem dotychczasowego dorobku w dziedzinie oprogramowania aplikacyjnego (problemy przenoszenia systemów ze starszych generacji komputerów ICL na nowsze). Podczas tej konferencji firma 1CL dokonała pierwszej w kraju prezentacji swoich najnowszych komputerów, tj. serii 39. Notatkę z konferencji opublikowano w Biuletynie PTI nr 3–4, 1986.
                Piątą konferencję, z udziałem 95 osób z 41 instytucji, poświęcono przede wszystkim sprawom sieci komputerowych. Do udziału zaproszono przedstawicieli środowisk akademickich z Wrocławia i Poznania, co spotkało się z dużym uznaniem zebranych. Notatkę na temat tej konferencji opublikowano w Biuletynie PTI nr 3–4, 1986, a komplet materiałów (referaty) przekazano również do biblioteki przy Dolnośląskim Oddziale PTI we Wrocławiu.
                Szósta konferencja, w której wzięło udział ponad 110 osób z 53 instytucji, dotyczyła spraw zastosowań informatyki w handlu. Firma ICL przedstawiła urządzenia PCQuatro, System 25+, CLAN oraz różnego rodzaju kasy. W konferencji uczestniczył — na zaproszenie Zarządu Głównego PTI — dyrektor generalny Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Użytkowników Komputerów ICL p. John Atkin, który omówił cele i działalności zarówno federacji, jak i brytyjskiego odpowiednika naszego klubu. Notatkę opublikowano w Biuletynie PTI nr 9, 1986.
2.2. Praca Zarządu
                W okresie kadencji Zarząd odbył 14 posiedzeń (oprócz wielu nieformalnych spotkań w niepełnym składzie Zarządu, lecz za to często z udziałem członków klubu, przedstawicieli firmy ICL, a także przedstawicieli Zarządu Głównego PTI). Przez cały czas kadencji Zarząd pracował w następującym składzie:
                przewodniczący —                 Stanisław Jaskólski
                wiceprzewodniczący                —                Jerzy Kowalczyk
                członkowie          —                Stanisław Gancarczyk, Marian Lutoborski, Krzysztof Ślusarski.
                W końcu 1985 oraz na początku 1986 roku, ze względu na dużą ilość pracy oraz konieczność rozszerzenia reprezentacji terytorialnej członków klubu w Zarządzie, do stałej współpracy z władzami klubu zaproszono Ewę Rożniecką i Romana Stillera.
                Zarząd zajmował się m. in. następującymi sprawami:
   organizacją konferencji (nadzorowaniem zarówno programu merytorycznego, jak i spraw organizacyjnych oraz finansowych konferencji); należy tutaj zaznaczyć, że poczynając od konferencji w Jabłonnie (grudzień 1984), nasze konferencje wspierał finansowo Zarząd Główny PTI, pokrywając część kosztów ogólnych oraz honoraria za referaty;
   bieżącą współpracą z ICL; m. in. pozytywnie załatwiono sprawę udostępnienia wersji MK8.67 systemu operacyjnego George 3 (wraz z zezwoleniem na powielenie dokumentacji); — planami pracy i preliminarzami budżetowymi;
   ankietą (dobrowolną) o członkach klubu;
   współpracą międzynarodową.
3. Współpraca międzynarodowa
                W czasie kadencji doprowadzono od odtworzenia kontaktów s lat ubiegłych z Międzynarodową Federacją Stowarzyszeń Użytkowników Komputerów ICL. Nasi przedstawiciele uczestniczyli w dwóch konferencjach federacji: J. Kowalczyk i K. Ślusarski w Cambridge w maju 1985 oraz St. Gancarczyk i K. Ślusarski w Stuttgarcie w maju 1986. Klub nasz jest obecnie pełnoprawnym członkiem federacji.
Przewodniczący klubu
Stanisław Jaskólski


*) Klub powstał pod patronatem PKAPI NOT w maju 1968. W zebraniu założycielskim wzięło wtedy udział 9 instytucji; w skład Zarządu weszli: kol. J. Żydowo (przewodniczący), A. Golinowski, S. Jaskólski, D. Kucharski, T. Walczak i J. Wyrzykowski.
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A