Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     2 / 56 rok VI | luty 1987
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Uchwała Walnego Zebrania Założycielskiego Małopolskiego Oddziału PTI
 
1.     Powołanie Małopolskiego Oddziału PTI jest wyrazem faktu, że środowisko informatyków w regionie jest już wystarczająco liczne i silne na to, żeby skutecznie oddziaływać na decyzje związane z rozwojem informatyki i jej zastosowań. Zarząd Oddziału powinien podjąć działania wzmacniające rolę opiniotwórczą Towarzystwa.
Opiniotwórcza działalność Towarzystwa powinna uzyskać stałe ramy organizacyjne, przynajmniej w zakresie oceny produktów sprzętowych i programowych obecnych na rynku. Obecnie nie publikuje się miarodajnych i bezstronnych ocen produktów sprzedawanych przez rozmaite firmy, rzemieślników i osoby prywatne.
Konieczne jest dysponowanie czasopismem fachowym o zasięgu krajowym, którego okres wydawania będzie rozsądny, tzn. powinien to być miesięcznik.
2.     Zarząd Oddziału powinien zabiegać o integrację środowiska informatyków, a zwłaszcza o przyciągnięcie do Towarzystwa licznej rzeszy informatyków zatrudnionych w zakładach przemysłowych regionu, zabiegając równocześnie o utrzymanie wysokiego poziomu profesjonalnego członków Oddziału PTI w drodze surowego przestrzegania kryteriów przyjęć.
3.     Ze względu na rolę opiniotwórczą Towarzystwa w dziedzinie informatyki jego działalność gospodarcza powinna koncentrować się na pracach badawczych, opiniodawczych i szkoleniowych. Towarzystwo powinno aktywnie popierać powstawanie i rozwój różnych form działalności gospodarczej członków (spółdzielnie, spółki z kapitałem prywatnym i państwowym, wykonywanie wolnego zawodu informatyka) — nie powinno jednak zajmować się wytwarzaniem sprzętu ani oprogramowania.
4.     Wzrastająca liczba zastosowań techniki mikrokomputerowej w gospodarce, nauce i technice nie może być pretekstem do pomniejszania roli, jaką w zastosowaniach informatyki odgrywają wielkie systemy komputerowe. W tej dziedzinie Polska staje się pustynią informatyczną, a pracujące jeszcze sprzęt i oprogramowanie są anachroniczne. Towarzystwo powinno zwrócić uwagę władz państwowych na łatwe do przewidzenia skutki dalszych zaniedbań w tej dziedzinie i zmierzać do zmiany istniejącego stanu.
Jednocześnie należy podkreślić konieczność kompleksowego traktowania całości sprzętu informatycznego, w skład którego wchodzą zarówno komputery duże i małe, jak i wyposażenie dodatkowe wraz ze środkami transmisji między komputerami.
5.     Obecne uregulowania prawne dotyczące ochrony własności i praw autorskich do oprogramowania są dalece niewystarczające. Oprogramowanie jest dowolnie kopiowane i nawet sprzedawane bez zgody i wbrew interesom jego twórców. Towarzystwo powinno podjąć prace zmierzające do jak najszybszego uregulowania tego problemu w zgodzie z interesami twórców oprogramowania.
6.     Towarzystwo powinno zmierzać do rozsądnego i jednolitego uregulowania przepisów związanych z obrotem sprzętem informatycznym oraz z usługami informatycznymi.
(a)   Obowiązujące przepisy dotyczące importu i sprzedaży sprzętu informatycznego i oprogramowania są niespójne, a wymiar podatków jest w dużej mierze uznaniowy. Taki stan rzeczy działa deprymująco na osoby, które korzystając z własnych środków dewizowych mogłyby zakupić nowoczesny sprzęt, nieosiągalny w kraju.
(b) Konieczne jest uregulowanie przepisów dotyczących prywatnych biur świadczących usługi w zakresie informatyki (a zwłaszcza przepisów dotyczących ulg podatkowych z tytułu inwestycji oraz skrócenia czasu amortyzacji sprzętu mikrokomputerowego).
(c)   Należy dążyć do przyznania członkom Towarzystwa statusu twórców i uzyskania dla nich przysługujących twórcom ulg podatkowych przy zakupie sprzętu niezbędnego do wykonywania zawodu.
7.     Najważniejszym problemem związanym z wprowadzeniem informatyki do szkół jest w tej chwili brak wykwalifikowanych nauczycieli tego przedmiotu. Zarząd Oddziału powinien — we współpracy z władzami oświatowymi — dążyć do powołania ośrodka konsultacyjnego dla nauczycieli prowadzących zajęcia informatyczne w szkołach.
8.     Akcja wprowadzania informatyki do szkół średnich i podstawowych nie powinna przesłaniać problemu informatyki w uczelniach wyższych. Brakuje w nich nowoczesnego sprzętu informatycznego, a pracujące tam komputery są na ogół w bardzo złym stanie technicznym. Prawie zupełnie ustał dopływ najnowszej literatury informatycznej. Niedocenianie tych problemów może powiększyć zacofanie informatyczne naszego kraju. Projektowane wprowadzenie przedmiotów informatycznych na wszystkich kierunkach studiów wymaga odpowiednio przygotowanej kadry nauczającej oraz opracowania programów nauczania tych przedmiotów. W rozwiązaniu tych problemów Towarzystwo powinno współdziałać z uczelniami i Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
9.     Towarzystwo powinno sporządzać raporty dla społeczeństwa i władz państwowych o, stanie informatyki w Polsce.
10. Walne zgromadzenie przekazuje nowo powołanemu Zarządowi Oddziału. do realizacji wnioski zawarte w Sprawozdaniu Zarządu Koła w Krakowie, a także następujące wnioski:
(a)   Zarząd powinien rozpropagować w środowisku informatyków możliwość nadawania przez PTI stopni specjalizacyjnych i rozważyć możliwość utworzenia punktu konsultacyjnego przy Oddziale.
(b) Zarząd powinien rozważyć możliwość utworzenia biblioteki informatycznej.
Kraków, 21 listopada 1986
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A