Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     1 / 55 rok VI | styczeń 1987
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

MAŁOPOLSKI ODDZIAŁ PTI
 
             Jak już informowaliśmy, na wniosek Koła PTI w Krakowie Zarząd Główny na swym posiedzeniu 3 lipca 1986 powołał do życia Małopolski Oddział PTI z siedzibą w Krakowie, z terenem działania obejmującym następujące województwa: kieleckie, krakowskie, krośnieńskie, nowosądeckie, przemyskie, rzeszowskie
i tarnowskie.
             W dniu 21 listopada 1986 odbyło się w Krakowie Walne Zebranie Założycielskie Małopolskiego Oddziału PTI. W niniejszym: numerze biuletynu publikujemy nieco skrócone sprawozdanie z działalności Koła PTI w Krakowie.
 
Informacja o działalności Zarządu Koła PTI w Krakowie w okresie od 4 czerwca 1984 do 20 listopada 1986
1.     Sprawy organizacyjne
             Wśród członków założycieli Polskiego Towarzystwa Informatycznego znalazło się jedynie kilku informatyków z Krakowa. Jeszcze pod koniec 1985 roku niewiele ponad dziesięć osób w środowisku krakowskim miało prawo — z tytułu bycia członkiem założycielem lub legitymowania się ponad dwuletnim stażem członkowskim — opiniowania kandydatur na członków PTI. W dniu obrad I Walnego Zjazdu PTI, tj. 12 maja 1984 roku, środowisko krakowskie liczyło 21 członków Towarzystwa. 18 maja 1984 został złożony wniosek o utworzenie w Krakowie Koła PTI.
             Dnia 4 czerwca 1984 roku odbyło się w AGH zebranie założycielskie Koła, na którym wybrano Zarząd Koła w składzie:
przewodniczący                                Andrzej Gościński
sekretarz                                Dariusz Klapper
członkowie                                Jerzy Król
                                Paweł Gizbert–Studnicki
                                Tadeusz Syryjczyk
             Utworzenie Koła zatwierdził Zarząd (Główny 22 czerwca 1984 roku.
             19 grudnia 1984 roku rezygnacją z funkcji przewodniczącego — w związku z długotrwałym wyjazdem zagranicznym — złożył Andrzej Gościński. Zarząd Koła wybrał na przewodniczącego Tadeusza Syryjczyka. Dnia 27 lutego 1985 walne zebranie członków Koła dokooptowało do Zarządu Włodzimierza Migasa, któremu ostatnio powierzono prowadzenie spraw finansowych.
             Członkowie Towarzystwa rekrutują się głównie ze środowisk uczelnianych, w czasie istnienia Koła zwiększył się jednak udział informatyków z ośrodków obliczeniowych funkcjonujących w różnych instytucjach. Zarząd inspirował przyjmowanie do Towarzystwa nowych członków, a także dbał o utrzymaniem stanu posiadania przez dodatkowe informowanie i zachęcanie do płacenia składek. Dotychczas żaden członek Towarzystwa z terenu działania Koła nie został skreślony z powodu zalegania z wpłatą składek. Z dniem 3 lipca 1986 roku liczba członków PTI w Krakowie oraz miejscowościach regionu południowo–wschodniego (głównie Rzeszów, Mielec i Kielce) osiągnęła 153 osoby. Stało się więc możliwe wystąpienie do Zarządu Głównego o utworzenie Oddziału. Nawiązując do precedensu, jakim było utworzenie Oddziału Dolnośląskiego, Zarząd Główny — zgodnie z wnioskiem Koła — jako teren działania Oddziału określił województwa: krakowskie, kieleckie, krośnieńskie, nowosądeckie, przemyskie, rzeszowskie i tarnowskie, nadając mu nazwą Małopolskiego Oddziału PTI.
 
2.     Działalność szkoleniowa — seminaria
             Chcąc umożliwić wzajemne informowanie się różnych zespołów pracujących na terenie działania Koła PTI w Krakowie o tematyce prowadzonych prac, Zarząd Koła zorganizował cykl seminariów wielotematycznych, zachęcając do zgłaszania referatów i rozsyłając zawiadomienia o seminariach do wszystkich członków Towarzystwa.
             Seminaria odbywały się w okresie od 14 listopada 1984 do 23 stycznia 1985 roku (8 seminariów); od 20 lutego do 22 maja 1985 (11 seminariów); od 13 listopada 1985 do 22 stycznia 1986 oraz od 26 lutego do 19 marca 1986 — zawsze w środy w godz. 1100–1300 w salach AGH lub UJ. Zainteresowanie ze strony referentów umożliwiło organizowanie około 10 seminariów w semestrze, zainteresowanie słuchaczy kształtowało frekwencją na poziomie od kilku do około dwudziestu osób, przy czym obustronne zainteresowanie seminariami malało.
             W czasie od 26 lutego do 19 marca 1986 odbył się zorganizowany przez Koło cykl wykładów Jerzego Karczmarczuka (z Instytutu Fizyki UJ) pod nazwą “Wprowadzenie do grafiki komputerowej”, w dniach zaś od 9 kwietnia do 14 maja 1986 — cykl pokazów i informacji o wybranych typach komputerów osobistych. Oba te przedsięwzięcia cieszyły się większym zainteresowaniem (frekwencja około 30 osób), co stanowi wskazówką na przyszłość, aby raczej organizować cykle tematyczne o charakterze informacyjnym lub szkoleniowym niż seminaria poświęcone rozmaitym, ale dość wąskim tematom.
             Członkowie PTI na terenie Krakowa prowadzą działalność w zakresie popularyzacji informatyki w szkołach średnich; prace te nie mają jednak charakteru instytucjonalnie związanego z Kołem. Udało się natomiast doprowadzić do skontaktowania grupy osób pracujących nad stosowaniem komputerów w kształceniu dzieci upośledzonych z odpowiednią sekcją uruchamianą przy Zarządzie Głównym, co już zaowocowało wymianą doświadczeń oraz wyposażeniem szkoły dla dzieci upośledzonych w Krakowie przy ul. Modrzewskiego przez Zarząd (główny PTI w dwa mikrokomputery. Ponadto przy udziale Koła doszło do wyposażenia w mikrokomputer Pałacu Młodzieży w Krakowie oraz w dwa mikrokomputery szkoły nr 7 przy ul. Spasowskiego. Trwają uzgodnienia w sprawie wykorzystania zakupionego dla Koła mikrokomputera ITM do pracy z młodzieżą szkolną.
 
3.     Sprawy różne
             Z inicjatywy członków Koła w Krakowie, z aprobatą Zarządu Głównego, jest organizowana Sekcja metodyki i dokumentacji projektów i programów. Organizatorem sekcji jest Włodzimierz Migas (z Zakładu Techniki Obliczeniowej Instytutu Fizyki UJ).
             Staraniem Zarządu Koła powielono i rozesłano do kilkunastu instytucji w regionie szczegółowe informacje o Konkursie im. Jerzego Trybulskiego, organizowanym przez Dolnośląski Oddział PTI, uzupełniając w ten sposób propagowanie konkursu prowadzone w prasie oraz w drodze kontaktów prywatnych.
             Nie przyjęła się zasada odbywania stałych dyżurów przez członków Zarządu, co jednak nie utrudniało kontaktów z nimi. Brak jest nadal stałego lokalu, choć Instytut Informatyki AGH zgodził się być siedzibą Koła, a w przyszłości — udostępnić lokal na biuro Oddziału. W salach Instytutu Informatyki AGH i Instytutu Fizyki UJ odbywały się nasze zebrania i seminaria.
 
4.     Wnioski
             Oddział powinien kontynuować akcją rekrutacyjną, dbając o przestrzeganie kryteriów statutowych, podobnie jak to się dzieje przy Zarządzie Głównym. Jest wskazane objęcie rekrutacją środowisk pozauczelnianych, które nadal są słabo reprezentowane w Towarzystwie na terenie Krakowa.
             Ważnym polem działania, jeszcze należycie nie rozwiniętym w porównaniu do innych środowisk, jest współpraca ze szkolnictwem, przy czym nabyty mikrokomputer ITM powinno się zagospodarować do tego celu oraz do prowadzenia bieżących spraw Koła.
             Spośród postulatów zgłaszanych na zebraniu założycielskim Koła nie został zrealizowany zamiar włączenia krakowskich specjalistów od spraw ochrony własności intelektualnej do problematyki ochrony praw autorów oprogramowania. Problem ten staje się coraz bardziej ważny.
             Zważywszy posiadanie przez Koło środków materialnych, które staną się podstawą rozpoczęcia pracy (Oddziału, jest możliwe nadanie większego rozmachu akcji informacyjno–szkoleniowej.
             W sprawach gospodarczych będzie konieczne zorganizowanie niewielkiej, ale sprawnej obsługi profesjonalnej, gdyż Oddział przejmie zasadniczą część prac wykonywanych dotychczas w Warszawie. Powstanie Oddziału przyczyni się do zwiększenia udziału środków pozostających w środowisku, co umożliwi sfinansowanie takiej obsługi. Ważniejsze jest jednak to, aby zwiększyły się nakłady na cele programowe. Przeznaczane na ten cel środki powinny być dobrze spożytkowane.
             Przyszły Zarząd Oddziału powinien, naszym zdaniem, zachęcać członków Oddziału do tworzenia kół w innych ośrodkach położonych na terenie działania Oddziału, a także w poszczególnych instytucjach. Ta ostatnia forma może być przydatna dla informatyków zatrudnionych w zakładach pracy o różnym profilu, gdyż — zgodnie interpretacją Biura Prawnego Urzędu Rady Ministrów — PTI może być uważane za stowarzyszenie naukowo–techniczne, a tym samym korzystać z takich uprawnień na terenie przedsiębiorstwa, jak np. koło jednej z organizacji wchodzącej w skład NOT.
Przewodniczący Koła

Tadeusz Syryjczyk

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A