Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     9 / 51 rok V | wrzesień 1986
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

 
Z prac sekcji PTI
Klub użytkowników systemów komputerowych ICL
 
Sprawozdanie z wiosennej konferencji
 
                Dwunastowieczne, malowniczo położone w Sulejowie nad Pilicą opactwo Cystersów gościło w dniach od 13 do 16 maja br. kolejną konferencję sekcji PTI — Klubu użytkowników systemów komputerowych ICL. Tematem konferencji zorganizowanej przez łódzkie środowisko użytkowników systemów ICL (Textilimpex, Skórimpex, Łódzkie Zakłady Przemysłu Skórzanego Skogar i Zakłady Tekstylno–Konfekcyjne Teofilów) były zastosowania informatyki w handlu zagranicznym.
                W konferencji uczestniczyło ponad 110 przedstawicieli 53 przedsiębiorstw, uczelni, biura ICL z Warszawy oraz zaproszeni goście zagraniczni: przewodniczący Międzynarodowej Federacji klubów użytkowników systemów komputerowych ICL (IFICLCUA), przedstawiciele firmy ICL i szefowie ośrodków obliczeniowych przedsiębiorstw Centrotex (Praga) i Raznoeksport (Moskwa).
                Obrady rozpoczął przedstawiciel IFICLCUA John Atkin, który scharakteryzował działalność federacji i jej cele: sformułowanie wymagań wobec firmy ICL i współdziałanie z firmą (współdziałanie — jak podkreślił — a nie konfrontacja); dla jak najlepszego spełnienia przez nią oczekiwań użytkowników.
                Sugestie Johna Atkina dotyczące poczynań organizacji użytkowników będzie można wykorzystać w dalszych pracach klubu, myśli zaś cytowane za The ICL Way — zbiorem przykazań dla pracowników firmy — mogą stanowić cenną pomoc w dyskusjach nad formami współpracy (“The customer matters most, and comes first in everything we do”). Istotne w naszych warunkach może być również wyciągnięcie wniosków z sugestii co do organizacji kursów, przy ewentualnej pomocy klubu, lub zapewnienia bieżących informacji o pracach specjalistycznych sekcji tego klubu.
                W dalszych referatach naświetlono tematykę zastosowań informatyki w handlu zagranicznym, poczynając od zagadnień ogólnych związanych z kierunkami rozwoju tych zastosowań w resorcie, pracami nad standaryzacją nośników informacji w wymianie międzynarodowej czy wykorzystaniem symulacji komputerowej w optymalizacji handlu zagranicznego, do zagadnień bardziej szczegółowych. W większości referatów dotyczących koncepcji zastosowań informatyki w przedsiębiorstwach handlu zagranicznego nawiązywano do uruchomionego w ostatnich latach sprzętu firmy ICL, w tym głównie systemów ME 29 i DRS 20. Z dużym zainteresowaniem wysłuchano wystąpienia przedstawiciela CHZ Metalexport na temat zastosowania sprzętu typu PC (personal computer) w działalności przedsiębiorstwa.
                Obsługa systemu informacyjnego w przedsiębiorstwie zajmującym się handlem zagranicznym, którego działalność musi opierać się na szybkiej informacji w zmieniających się warunkach rynków oraz sprawnej wymianie dokumentów towarzyszących transferowi towaru i pieniądza, wymaga bardzo zróżnicowanego sprzętu — od środków automatyzacji biura do dużych komputerów. Ciekawym uzupełnieniem referatów o dotychczasowych rozwiązaniach technicznych i organizacyjnych było przedstawienie przez firmę ICL komputera PC oraz wyposażenia dla systemów typu Point of Sale (POS). Jako przykład zastosowania terminali POS sterowanych przez komputer zarządzający sprzedażą omówiono projekt systemu Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego Pewex.
                Oprócz nowych wdrożeń problemem istotnym dla użytkowników jest utrzymanie i rozwój funkcjonujących od lat systemów. Przedstawiciel firmy ICL, William Rowett, naświetlił linię rozwoju systemów operacyjnych ICL oraz przedstawił koncepcję przenoszenia systemów ze sprzętu starego typu (Odra S4, 2903) na nowe maszyny (ME 29, S 39, systemy serii 2900).
                Wreszcie trochę emocji wniosła gra ekonomiczna, której uczestnicy pomyślnie doprowadzili swoje “kraje” do rozkwitu w wyniku posunięć ministerstw zarządzających przemysłem, energetyką i handlem zagranicznym. Kto zaś nie miał ochoty kibicować graczom, mógł uczestniczyć w kuluarowych dyskusjach na temat przyszłości systemu VME bądź w pokazach pracy PC.
                Następna konferencja klubu odbędzie się w dniach od 25 do 28 listopada br. Jej organizatorem jest pion informatyki Kombinatu Metalurgicznego Huty im. Lenina. Głównym zadaniem tej konferencji będą wybory nowego Zarządu.. W programie przewiduje się także informację firmy ICL o nowych kierunkach działań.
Ewa Rożniecka
Textilimpex, Ośrodek Informatyki
i Sprawozdawczości

ul. Traugutta 25, 90-950 Łódź

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A