Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     5-6 / 47 -48 rok V | maj-czerwiec 1986
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Z prac sekcji PTI
Sekcja języków informacyjno–logicznych

 

Sprawozdanie z działalności w roku 1985

                Działalność naukowo–badawcza sekcji, liczącej 15 członków, skupia się wokół języków Mizar i systemów komputerowych opartych na tych językach. Ta oryginalna tematyka badawcza, prowadzona wspólnie z Filią Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku i Towarzystwem Naukowym Płockim, obejmuje komputerowo wspomagane nauczanie matematyki oraz dowodzenie własności programów komputerowych.
                (1) W listopadzie 1985 roku została podpisana w Brukseli umowa o współpracy kulturalnej i naukowej między Belgią i Polską na lata 1986–1988. W umowie tej jest m. in. temat: “Wykorzystanie systemu Mizar do dydaktyki matematyki” realizowany ze strony belgijskiej przez Uniwersytet w Louvain, a ze strony polskiej przez Filię Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, Polskie Towarzystwo Informatyczne i Towarzystwo Naukowe Płockie. Uczestnictwo w tym temacie zapewnia naszemu Towarzystwu wymianę naukową z Belgią i wspólne badania naukowe.
                (2) Na wniosek sekcji Zarząd Główny PTI sfinansował napisanie podręcznika nauczania logiki przy pomocy Miraza–MSE. Autorem tego podręcznika, który może być używany w szkołach wyższych, jest Marcin Mostowski. W ten sam sposób sfinansowano angielski przekład podręcznika dokonany przez Barbarę Kopeć.
                (3) 19 listopada 1985 roku na zaproszenie sekcji prof. Albert Hoogewijs z Rijksuniversiteit Gent (Gandawa, Belgia) wygłosił odczyt pt. “The partial predicate calculus in Mizar–MSE” dla członków sekcji i innych zainteresowanych osób.
                (4) Ustalono tematy oraz skład zespołu wykonawców problemu resortowego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. “Systemy logiczne do testowania przez komputer poprawności dowodów”. Opracowano także założenia letniej Szkoły Mizara, która — w ramach tego tematu — ma być zorganizowana przy ew. współpracy Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku i Towarzystwa Naukowego Płockiego.
Roman Matuszewski
 
Sekcja baz danych
                W ślad za organizowanym w maju hr. szkoleniem na temat wykorzystania logiki matematycznej w bazach danych, sekcja ta przygotowuje pierwsze sympozjum na temat modelowania konceptualnego. Odbędzie się ono 11 czerwca br. w Warszawie. Do udziału w sympozjum zaprasza się osoby prowadzące badania w tej dziedzinie, a także projektantów systemów baz danych, którzy mają praktyczne doświadczenie w modelowaniu konceptualnym.
                Na sympozjum zamierza się m. in. sprecyzować różne stanowiska w stopniu umożliwiającym ich porównanie, co powinno się także przyczynić do ujednolicenia terminologii w tej dziedzinie.
                Sympozjum ma mieć charakter roboczy. Każdy z uczestników będzie miał okazję do przedstawienia swych poglądów w ok. półgodzinnym wystąpieniu oraz ich weryfikacji w ramach swobodnej i zapewne burzliwej dyskusji.
                O warunkach uczestnictwa w sympozjum informowaliśmy na początku marca br. w rozsyłanych zawiadomieniach. Przypominamy: warunkiem udziału w sympozjum jest nadesłanie pod adresem Sekcji baz danych (Instytut INTE, pok. 549, ul. Żurawia 3/5, 00-926 Warszawa) abstraktu (3 do 4 stronic maszynopisu) planowanego wystąpienia. Termin zgłoszeń upływa 10 maja br.
                Organizatorzy sympozjum proponują, aby w abstrakcie każdy z autorów wypowiedział się na następujące tematy:
                (1) Jakie problemy w tej dziedzinie uważa za najważniejsze i wymagające szybkiego rozwiązania i jakie rozwiązania proponuje.
                (2.1) Jak rozumie pojęcia modelowania konceptualnego, semantyki danych, semantycznego modelu danych (i pokrewne) oraz ich rolę w tworzeniu semantycznych baz danych.
                (2.2) Który ze znanych formalizmów modelowania konceptualnego uważa za najlepszy i dlaczego.
                (2.3) Na ile istotne uważa różnice między formalizmami.
                Najciekawsze materiały zamierzamy opublikować po zakończeniu sympozjum.
                Komitet organizacyjny
                Kazimierz Sycz (przewodniczący),
                Marian Furman i Zbigniew Struk
 
                Ponadto Sekcja baz danych zaprasza na comiesięczne seminaria na temat teorii i praktyki baz danych. Seminaria będą się odbywać w sali konferencyjnej CPiZI “Zeto–Zowar”, Warszawa, al. Niepodległości 190 (uwaga: nowe miejsce).
                9 maja 1986      dr inż. Witold Staniszkis
                godz. 12                 Centrum Projektowania i Zastosowań Informatyki, Warszawa
 
                Automatyzacja procesu projektowania bazy danych
                Przedstawienie wyników prac badawczych i wdrożeniowych prowadzonych przez autora w CRAI we Włoszech w dziedzinie metodyk projektowania systemów bazy danych oraz automatyzacji tego procesu. Zakres seminarium obejmuje następujące zagadnienia: zakres metodyki projektowania baz danych; architekturę narzędzi wspomagających proces projektowania bazy danych; system DBAP (Data Base Analyzer and Predictor), będący narzędziem wspomagającym proces logicznego i fizycznego projektowania bazy danych oraz opartych na niej zastosowań, zrealizowany dla systemu zarządzania bazą danych IDMS BD/DC; koncepcję systemu RODAN/LAB stanowiącego zbiór narzędzi programowych wspomagających projektowanie i realizację zastosowań systemu RODAN.
                6 czerwca 1986                 mgr inż. Krzysztof Olszewski
                godz. 12                 Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, Warszawa
                                mgr inż. Kazimierz Sycz
                                Instytut Informatyki Akademii Ekonomicznej, Wrocław
 
                Automatyczna dedukcja a bazy, danych
                Dokonanie przeglądu podstawowych zagadnień, pojęć i technik dziedziny automatycznego wnioskowania (dedukcji), wybranych pod kątem ich związków z tradycyjną problematyką baz danych. Zilustrowanie omawianych zagadnień na przykładzie Prologu. Zwrócenie uwagi na pojęcie strategii i jej rolę w automatycznym wnioskowaniu, w szczególności w różnych odmianach Prologu. Przedstawienie możliwości użycia Prologu do tworzenia baz danych oraz jako języka zapytań.
                Na zakończenie tej informacji o bieżących pracach Sekcji baz danych podajemy listę osób, z którymi można się kontaktować w różnych miastach w sprawie działalności sekcji:
Gdańsk Stanisław Wrycza (Uniwersytet Gdański, ul. Armii Czerwonej 101, 81-824 Sopot, tel. 51-00-61 w. 425)
Poznań Zbyszko Królikowski i Tadeusz Morzy (Politechnika Poznańska, Instytut Automatyki, ul. Piotrowo 3A, 60-965 Warszawa, tel. 78-23-69)
Warszawa Marian Furman i Zbigniew Struk (Instytut INTE, ul. Żurawia 3/5, 00-926 Warszawa, tel. 21-03-51 )
Wrocław Kazimierz Sycz (Akademia Ekonomiczna, Instytut Informatyki, ul. Komandorska 118/120, 53-345 Wrocław, tel. 68-11-55 w. 381)
Przewodniczący sekcji
Marian Furman
 
Sekcja grafiki komputerowej
                Powstaje sekcja grafiki komputerowej. Jej działalność ma się przyczynić do wymiany doświadczeń oraz stymulowania badań dotyczących sprzętu, systemów graficznych oraz oprogramowania aplikacyjnego w dziedzinie szeroko rozumianej grafiki komputerowej.
                W sekcji chcemy się również zająć problematyką dotyczącą dydaktyki w tej dziedzinie, zwłaszcza w szkołach wyższych.
                Zgłoszenia chęci udziału w pracach sekcji prosimy kierować pod adresem jej organizatora — kol. Zbigniewa Odrowąża–Sypniewskiego (Instytut Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej, ul. Żurawia 3/5, 00-926 Warszawa, tel. 29-45-42 1b 21-31-81).
 
Z prac Dolnośląskiego Oddziału PTI
                Posiedzenie nowo wybranego Zarządu Dolnośląskiego Oddziału PTI w dniu 7 lutego br. było poświęcone przede wszystkim sprawom organizacyjnym.
                Aby usprawnić pracę zarządu w okresie między posiedzeniami, na wniosek prezesa oddziału kol. Zygmunta Mazura dokonano podziału funkcji pomiędzy poszczególnych członków Zarządu.
                Koledze wiceprezesowi Józefowi Cybrukowi przypadła w udziale opieka nad działalnością badawczo–szkoleniową oddziału: do niego należy także nadzór nad działalnością finansową oddziału PTI.
                Koledze wiceprezesowi Henrykowi Franeckiemu powierzono opiekę nad działalnością sekcji, klubów i kół w oddziale.
                Sekretarz oddziału kol. Elżbieta Kierczuk będzie kierowała na bieżąco działalnością sekretariatu, równocześnie uczestnicząc we wszystkich innych pracach oddziału.
                Powołano komisję przyjęć nowych członków do PTI. W skład tej komisji weszli kol. Czesław Daniłowicz, Henryk Franecki, Zbigniew Huzar i Jan Sztajer.
                Na posiedzeniu omówiono sprawy organizacyjne dotyczące m. in. sekretariatu oddziału, a także związane z działalnością badawczo–szkoleniową oddziału; powołano komisję do spraw przyjęć i oceny zleceń w składzie: kol. Józef Cybruk, Zbigniew Fryźlewicz, Stanisław Góral, Elżbieta Kierczuk i Zbigniew Styczyński.
                Przyjęto do PTI 20 nowych członków zwyczajnych.
                Po zapoznaniu się z przedstawionym przez kol. Jerzego Korczaka programem Zarząd powołał Sekcję systemów z bazą wiedzy (siedziba sekcji: Instytut Informatyki Akademii Ekonomicznej, ul. Komandorska 118/120, 53-345 Wrocław, tel. 67-50-61 ).
Z.M.
 
                Sekcja systemów z bazą wiedzy
                W lutym 1986 roku powołano przy Dolnośląskim Oddziale PTI Sekcję systemów z bazą wiedzy. Głównymi inicjatorami utworzenia sekcji byli pracownicy Instytutu Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, w którym od ubiegłego roku prowadzi się pod kierunkiem dra hab. Jerzego Korczaka seminarium naukowe na temat konstrukcji i zastosowań systemów eksperckich. W seminarium, które początkowo miało charakter ogólnowydziałowy, uczestniczą — oprócz pracowników Instytutu Informatyki, Rachunkowości i Cybernetyki Ekonomicznej oraz Ośrodka Komputerowego Akademii Ekonomicznej — pracownicy Politechniki Wrocławskiej, Instytutu Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów oraz Zakładów Elektronicznych ELWRO.
                Spotkania i dyskusje pokazały, że seminarium stworzyło podstawy do wymiany doświadczeń i prac badawczych, które do tej pory były prowadzone indywidualnie w wymienionych ośrodkach jako prace własne, pozbawione w większości opieki naukowej i możliwości konfrontacji z osiągnięciami innych zespołów. Seminarium, które dzisiaj prowadzi się w ramach sekcji, integrowało środowisko wrocławskie zajmujące się problematyką sztucznej inteligencji, pozwoliło na zaawansowanie prac i wymianę oprogramowania oraz dokumentacji i literatury.
                Głównym celem sekcji jest inicjowanie i prowadzenie prac nad systemem z bazą wiedzy, popularyzowanie i organizowanie akcji odczytowo–szkoleniowej, ułatwianie dostępu do literatury i oprogramowania. Dotychczas w ramach seminarium wygłoszono m. in. referaty na temat architektury systemów eksperckich, zastosowania teorii zbiorów rozmytych w systemach o sztucznej inteligencji, logiki baz danych, metod analizy języka naturalnego. W najbliższym czasie planuje się seminaria poświęcone problemom reprezentacji wiedzy, wnioskowania niemonotonicznego oraz pokazy dostępnego oprogramowania systemów eksperckich na mikrokomputerach.
                Seminaria robocze sekcji są prowadzone w cyklu dwutygodniowym w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, 53-345 Wrocław, ul. Komandorska 118/120, tel. 68-11-55 w. 376, 387, 381.
                Osoby zainteresowane pracami sekcji prosimy o skontaktowanie się z drem hab. Jerzym Korczakiem, mgrem Stanisławem Zimnocho, mgrem inż. Kazimierzem Syczem (Instytut Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu).
Jerzy Korczak
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A