Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     5-6 / 47 -48 rok V | maj-czerwiec 1986
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

II Konkurs prac magisterskich z informatyki

 

 

                O wynikach tego konkursu pisaliśmy w poprzednim numerze naszego Biuletynu. Tutaj zamieszczamy bliższe omówienie prac nagrodzonych i wyróżnionych (pierwszej nagrody nie przyznano).

                Joanna Ávéd — Moduł badający wydajność systemu operacyjnego (George–3)
                Autorka opracowała i oprogramowała metodę oceny wydajności pracy systemu operacyjnego George–3 komputera Odra 1305 podczas jego eksploatacji. Metoda umożliwia prowadzenie bieżących badań nad pracą systemu operacyjnego dzięki przedstawieniu informacji u działaniu systemu w sposób ułatwiający wieloaspektową analizę wydajnościową oraz wyciąganie wniosków o stopniu wykorzystania systemu z równoczesnym wpływaniem na zwiększenie jego wydajności. Moduł programowy, będący praktyczną realizacją metody, jest łatwy w obsłudze i można go bez jakichkolwiek przeróbek zastosować we wszystkich ośrodkach obliczeniowych dysponujących instalacją z systemem operacyjnym George–3. Wyniki programu mogą także służyć jako materiał pomocniczy w dydaktyce systemów operacyjnych.
                Przyznając drugą nagrodę, komisja konkursowa podkreśliła praktyczną użyteczność pracy oraz wykazaną przez autorkę dobrą znajomość problematyki efektywności systemów operacyjnych.
                Marek Krzemiński — Procesor języka Query By Example
                Autor pracy zaprojektował i uruchomił system zarządzania relacyjną bazą danych posługując się językiem relacyjnym Query By Example. System uruchomiony na minikomputerze MERA 60, umożliwia zakładanie i aktualizację bazy danych oraz wyszukiwanie w niej informacji w praktycznie dowolnych przekrojach. Ponadto istnieje możliwość definiowania pewnych relacji, które pełnią funkcję reguł wnioskowania.
                Przyznając trzecią nagrodę, komisja konkursowa podkreśliła duże walory dydaktyczne pracy i fakt, że autor rozwiązał postawione zadanie kompletnie, maksymalnie wykorzystując możliwości komputera o małej pamięci, oraz właściwie udokumentował wyniki.
                Włodzimierz Maciejewski — Edytor graficzny EDGRAF — interakcyjny system do tworzenia rysunków dwuwymiarowych
                Autor opracował interakcyjny system do tworzenia rysunków na ekranie monitora. System cechuje łatwość użytkowania, znaczna różnorodność rysunków możliwych do komponowania oraz łatwość rozbudowy lub specjalizacji systemu.
                Przyznając trzecią nagrodę komisja podkreśliła, że autor, wykonując projekt systemu, realizując go i prawidłowo dokumentując, wykazał się umiejętnością rozwiązywania praktycznych problemów z dziedziny projektowania złożonych systemów programowania.
                Tomasz Radzik — Problemy komunikacji i przesyłania danych w równoległych maszynach synchronicznych
                Autor pracy przedstawił w sposób usystematyzowany wybrane problemy i algorytmy przesyłania danych w modelach obliczeń równoległych. Praca ma charakter teoretyczny i zawiera oryginalne rozwiązania z teorii analizy złożoności czasowej schematów komunikacyjnych. W szczególności istotną rolę odgrywa tutaj rozwinięcie metody analizy złożoności czasowej schematów deterministycznych i randomizacyjnych, opartej na technice krytycznych ścieżek opóźnień.
                Wyróżniając pracę, komisja podkreśliła jej dobry poziom merytoryczny i redakcyjny, dowodzący umiejętności formułowania przez autora problemów teoretycznych oraz biegłości w ich analizowaniu, co sprawiło, że praca jest oryginalnym przyczynkiem do badań w dziedzinie komunikacji i przesyłania danych w równoległych maszynach synchronicznych.
                Piotr Stodółkiewicz — Wznawianie programu w schemacie mikrokomputerowym po wystąpieniu błędów w działaniu sprzętu lub w programie
                Autor pracy przedstawił metodę wznawiania wykonania programu po wystąpieniu błędu o charakterze przemijającym. Realizacją metody jest specjalnie zaprojektowany i zrealizowany układ wznowień. współpracujący z mikroprocesorem Intel 8080. Praca dotyczy więc ważnej problematyki zwiększania niezawodności układów mikroprocesorowych.
                Wyróżniając pracę, komisja wzięła pod uwagę fakt, że autor wykazał się umiejętnością projektowania w technice mikroprocesorowej układów o złożonych funkcjach systemowych. Opracował także kompletną i przejrzystą dokumentację projektu.
                Leszek Żur, Iwan Nenow — Procesor wizyjny na mikroprocesorze MOTOROLA M 6802
                Autorzy zaprojektowali i wykonali procesor wizyjny, służący do zapamiętywania i cyfrowego przetwarzania obrazów o szesnastu stopniach szarości i o dość dużej rozdzielczości. Zbudowane urządzenie jest praktycznym narzędziem do badań nad metodami przetwarzania i rozpoznawania obrazów, wczytywanych z kamery telewizyjnej. Opracowane przez autorów oryginalne metody umożliwiają operacje filtracji, gradientowania, kontrastowania i obliczania parametrów obrazu. Instalacja procesora może być rozszerzana w drodze dołączenia urządzeń peryferyjnych, np. drukarki czy stacji dysków.
                Wyróżniając pracę, komisja podkreśliła jej użytkowy charakter oraz wykazanie się przez autorów dobrą znajomością problematyki projektowania i budowy systemów mikroprocesorowych.
                Ryszard Woźniak — Implementacja dynamicznej struktury danych dla reprezentacji obiektów geometrycznych
                Autor opracował i zrealizował na minikomputerze MERA 400 system dwuwymiarowej grafiki komputerowej, o dość prostej obsłudze. W systemie operuje się wyłącznie punktami i odcinkami. Jest możliwe łączenie rysunków oraz dokonywanie elementarnych przekształceń geometrycznych. Praca zawiera kompletny i przejrzysty opis systemu.
                Wyróżniając prace, komisja wzięła pod uwagę to, że system może być wykorzystany w praktyce do prac kreślarskich oraz do celów dydaktycznych.
                Adam Fierla — Analiza efektywności systemów informatycznych za pomocą sieci Petriego
                Autor pracy przedstawił oryginalny algorytm wyznaczania minimalnych czasów cyklu dla grafów znakowanych z deterministycznymi czasami wzbudzeń przejść, metodą minimalnego drzewa rozpinającego, oraz udokumentował programową egzemplifikację zbudowanego algorytmu. Dokonał także porównania — teoretycznego i praktycznego — efektywności tego algorytmu z kilkoma innymi, wykazując dużą efektywność opracowanej metody.
                Wyróżniając pracę, komisja wzięła pod uwagę dobre przygotowanie teoretyczne autora w dziedzinie sieci Petriego, technik optymalizacji dyskretnej, programowania, a także znajomość metody analizy złożoności algorytmów; podkreśliła także dobry poziom redakcyjny pracy.
Czesław Daniłowicz i Zbigniew Szpunar
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A