Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     3-4 / 45 -46 rok V | marzec-kwiecień 1986
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Z prac sekcji PTI
Szkoła “Bazy danych 85”. Karpacz,
3–6 grudnia 1985
                Sekcja Baz Danych PTI ukonstytuowała się 3 maja 1985 roku, choć jej obecni członkowie spotykali się już wcześniej na comiesięcznych seminariach w sali konferencyjnej Ministerstwa Przemysłu Chemicznego i Lekkiego w Warszawie przy ul. Wspólnej 4. Na jednym z zebrań zarządu sekcji w okresie wakacyjnym zrodził się pomysł zorganizowania parodniowego spotkania “na neutralnym gruncie”.
                Założenia były proste: w ramach Szkoły “Bazy danych 85”, bo taką nazwę przyjęto dla przedsięwzięcia, uczestnicy mieliby okazję wysłuchania atrakcyjnych i wyczerpujących wykładów dotyczących obecnego stanu wiedzy i kierunków jej rozwoju w dziedzinie baz danych oraz, co także istotne, do bliższego poznania się i przedstawienia własnych zainteresowań, osiągnięć i problemów.
                W rekordowym czasie przygotowano program szkoły, zaproszeni autorzy wywiązali się z obowiązku wcześniejszego dostarczenia pełnych tekstów wykładów. Udało się powielić i oprawić materiały tak, by każdy z uczestników szkoły mógł je otrzymać przed wysłuchaniem wykładów. W dniu rozpoczęcia szkoły, tj. 3 grudnia 1985, wszystko było gotowe.
                Liczba zgłoszeń, mimo bardzo krótkiego okresu wyprzedzenia, przeszła oczekiwania organizatorów: niestety części chętnych trzeba było odmówić (pierwszeństwo mieli członkowie sekcji i inni członkowie PTI). Z myślą o nich planuje się zorganizowanie następnej szkoły wiosną 1986 roku.
                W ramach szkoły wysłuchano następujących wykładów:
Modyfikowanie “views” w relacyjnych bazach danych — Janusz Getta
Przechowywanie wiedzy i “ignorancji” w bazach danych — Witold Łukaszewicz
Perceptowy system opisu wiedzy — Michał Sobolewski
Aktualne trendy w modelowaniu konceptualnym — Stanisław Wrycza
Bazy danych z logiką pierwszego rzędu — Henryk Rybiński
Komputerowe wspomaganie projektowania systemów baz danych — Kazimierz Sycz, Stanisław Zimnocho
Synchronizacja transakcji w rozproszonych bazach danych — Tadeusz Morzy
Optymalizacja transakcji w rozproszonych bazach danych — Zbyszko Królikowski
                Większość wykładów przyjęto bardzo dobrze, o czym świadczyły żywe dyskusje oraz częste spóźnienia na posiłki i skracanie przerw między zajęciami: Z jednej strony przyczyniły się do tego ciekawa tematyka i dobry poziom wykładów, z drugiej zaś — nastrój panujący w Ośrodku Politechniki Wrocławskiej “Limba” w Karpaczu — siedzibie szkoły.
                Dyskusje nie wygasały nawet podczas posiłków i wspólnego wypadu w Karkonosze — na Śnieżkę i do schroniska “Samotnia” nad Małym Stawem. Szczególne zainteresowanie wywołała tematyka logicznych podstaw reprezentacji wiedzy w szeroko rozumianych bazach danych. Jeszcze raz okazało się, że tematy zwane teoretycznymi mogą być dobrze przyjmowane także przez przedstawicieli praktyki, którzy stanowili ponad połowę uczestników szkoły.
                Drugi cel organizatorów — integracja środowiska, został osiągnięty niejako naturalnie. Co prawda, z braku czasu nie każdy z uczestników miał okazję do publicznego przedstawienia swych zainteresowań, jednak kameralny charakter “Limby” i wspólna wspinaczka sprzyjały nawiązaniu nieformalnych kontaktów. Już teraz procentuje to wymianą literatury i oprogramowania oraz realizacją wspólnych pomysłów. Idea szkoły kameralnej, o ograniczonej liczbie miejsc, sprawdziła się znakomicie i warto polecić ją innym sekcjom PTI planującym podobne przedsięwzięcia.
                Wielu z wyjeżdżających z Karpacza pytało: Kiedy następna szkoła? W najbliższych planach Sekcji Baz Danych, oprócz comiesięcznych spotkań seminaryjnych, znajdzie się m. in. cykl roboczych wykładów na temat logicznych podstaw baz danych. Wykłady odbędą się w Warszawie, lecz w kilku sesjach ułatwiających uczestnictwo osobom spoza stolicy. Członkowie sekcji otrzymają imiennie bliższe informacje.

Marian Furman

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A