Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     3-4 / 45 -46 rok V | marzec-kwiecień 1986
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Referat sprawozdawczy Zarządów Kół PTI w Opolu i we Wrocławiu
 
                Przystępując do obrad I Walnego Zgromadzenia Delegatów Dolnośląskiego Oddziału PTI, rozpocznijmy je od sprawozdania z działalności naszego Towarzystwa w dolnośląskim regionie. Działalność Kół PTI w Opolu i we Wrocławiu była wierna duchowi uchwał Zjazdu Założycielskiego oraz I Walnego Zjazdu PTI.
                Koło PTI we Wrocławiu zostało powołane w kwietniu 1983 roku na wniosek 44 członków Towarzystwa z okręgu wrocławskiego. W okresie I Walnego Zjazdu PTI w naszym kole było już 82 członków. Z Koła PTI we Wrocławiu w listopadzie 1984 roku wydzieliło się Koło PTI w Opolu. W chwili obecnej Koło PTI we Wrocławiu liczy 184 członków, a Koło PTI w Opolu 34 członków. W pierwszych miesiącach działalności wrocławskiego koła. nowo przyjmowanymi członkami byli w większości pracownicy szkół wyższych i uczelnianych ośrodków obliczeniowych, obecnie wśród kandydatów przeważają informatycy z zakładów przemysłowych. W kole opolskim natomiast przeważają informatycy z zakładów przemysłowych i usługowych. Czterech kolegów z wrocławskiego koła wchodzi w skład Zarządu Głównego, a dwóch w skład Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego. W dolnośląskim regionie jest 20 członków wspierających Towarzystwo.
                Tym, co jednoczy nasze środowisko, jest wspólne przekonanie o wartości informatyki nie tylko jako składnika kulturotwórczego, lecz przede wszystkim jako jednego z najważniejszych czynników rozwoju gospodarki. Wprzęgnięcie informatyki do reformowanej gospodarki polskiej jest dążeniem, pod którym może się chyba podpisać całe nasze środowisko informatyczne. Wobec ograniczonych sił i środków tym bardziej konieczna jest integracja i współdziałanie naszego środowiska.
                Ogólnym celem obu Kół PTI było:
1.     Stworzenie warunków dla konsolidacji dolnośląskiego środowiska informatyków i ukierunkowanie ich współdziałania na rozwój działalności naukowej i naukowo–technicznej oraz na efektywniejsze wykorzystanie środków informatyki w gospodarce narodowej.
2.     Ułatwienie wymiany informacji w środowisku zawodowym.
3.     Popularyzacja w społeczeństwie zagadnień informatyki i jej zastosowań, a w szczególności popularyzacji wiedzy informatycznej i umiejętności posługiwania się środkami informatyki wśród. młodzieży szkolnej.
                Uważamy, że cele te powinny przyświecać również działalności nowo powołanego Dolnośląskiego Oddziału PTI.
                Dążąc do racjonalnego i efektywnego rozwoju gospodarczego naszego regionu, zarządzający gospodarką, przedsiębiorstwami, procesami produkcyjnymi muszą zawsze korzystać z aktualnej, rzetelnie opracowanej informacji. Informacja powinna stawać się wreszcie towarem wartościowym i atrakcyjnym, którego cena będzie zależeć zarówno od jej wiarygodności, jak i czasu udostępnienia. Gromadzenie informacji; jej przetwarzanie i dostarczanie w odpowiednio krótkim czasie różnego rodzaju użytkownikom i decydentom wymaga posługiwania się informatyką. Wymagania te powinny być stymulatorem szybszego rozwoju zastosowań informatyki.
                Produkcji sprzętu powinien towarzyszyć odpowiedni rozwój oprogramowania. Nie mogą powstawać sytuacje, gdy dopiero po rozpoczęciu produkcji sprzętu rozpoczyna się prace nad oprogramowaniem.
                Polskie Towarzystwo Informatyczne popiera wszelką działalność zmierzającą do zwiększenia liczby; a zwłaszcza poprawy jakości prac dotyczących zastosowań informatyki i doskonalenia metod jej efektywnego wykorzystania w gospodarce narodowej.
                Sądzimy, że jednym ze sposobów wprowadzania, rozwoju i popularyzacji nowych metod i środków informatyki w różnych dziedzinach zastosowań stanie się Ogólnopolski konkurs imienia Jerzego Trybulskiego na najlepsze wdrożone prace z dziedziny zastosowań informatyki w gospodarce narodowej, organizowany przez nasze Towarzystwo. Podstawowym celem konkursu jest stymulacja szybkiego rozwoju zastosowań informatyki w różnych dziedzinach gospodarki narodowej, przyczyniająca się do jakościowego i ilościowego rozwoju technologii przetwarzania informacji, oraz popularyzacja efektywnego wykorzystania środków i metod informatyki. Opracowanie projektu regulaminu tego konkursu i zorganizowanie go Zarząd Główny naszego Towarzystwa powierzył Kołu PTI we Wrocławiu. Prace przygotowawcze zostały już zakończone.
                Polskie Towarzystwo Informatyczne powinno również inicjować i rozwijać przedsięwzięcia zmierzające do prawidłowego wykorzystania informatyki i informatyków. Koło PTI we Wrocławiu podjęło kroki współdziałania z przemysłem w odniesieniu do projektowania i, wdrażania środków informatyki. Przykładem takiej współpracy może być pomoc merytoryczna w przygotowaniu części dydaktycznej seminarium szkoleniowego dla kadry kierowniczej Kombinatu “PZL Hydral” zorganizowanego we wrześniu br. wspólnie z Ośrodkiem Organizacji i Informatyki tego kombinatu.
                Koło PTI we Wrocławiu, widząc również potrzebę poprawy jakości prac magisterskich i propagowania idei PTI wśród młodzieży studenckiej, zaproponowało zorganizowanie Ogólnopolskiego konkursu PTI na najlepsze prace magisterskie z informatyki. Organizację oraz prowadzenie konkursu Zarząd Główny powierzył wrocławskiemu Kołu PTI. Opinie recenzentów i członków jury świadczą o wysokim poziomie prac zgłaszanych na konkurs. Jak dotychczas, wśród zgłaszanych prac konkursowych przeważają prace z warszawskich i wrocławskich uczelni. Z rozmów z laureatami wynika, że zgłaszają oni prace w wyniku rad członków PTI., Należy bardziej zachęcać tych, którzy przygotowują ambitne prace.
                Przez cały czas działalności wrocławskiego koła PTI działało comiesięczne, otwarte seminarium PTI poświęcone najnowszym osiągnięciom informatyki. Podstawowym celem tego seminarium było stworzenie okazji do spotkań członków oraz wymiany informacji w środowisku zawodowym. Początkowo było ono wzorowane na seminariach warszawskich, później coraz częściej wygłaszali odczyty pracownicy wrocławskich uczelni. Seminarium to cieszyło się bardzo dużym powodzeniem, frekwencja wynosiła od 30 do 70 osób. Koło PTI w Opolu zorganizowało również podobne seminarium.
                Wielu naszych członków i sympatyków przejawiało zainteresowanie bardziej specjalistycznymi spotkaniami w sekcjach. Kilkunastu członków brało czynny udział w pracach ogólnopolskich sekcji tematycznych PTI. Największą popularnością cieszyły się sekcje: Formalnych metod inżynierii oprogramowania, Baz danych, Języka Ada i Systemów mikrokomputerowych. Większy udział członków obu kół w pracach ogólnopolskich sekcji był ograniczony ze względu na dojazdy.
                Wyrazem aktywności naszych członków jest powstanie 5 sekcji tematycznych. Jedną z sekcji skupiającą kilkunastu członków, ściśle współpracującą z sekcją ogólnopolską, jest Sekcja formalnych metod inżynierii oprogramowania, mająca formę cotygodniowego seminarium szkoleniowego na temat metody VDM. Pozostałe cztery sekcje mają charakter klubów użytkowników określonego typu sprzętu komputerowego. Są to kluby: Użytkowników minikomputerów SM, Użytkowników minikomputerów MERA–400, Mikrokomputerów osobistych oraz Międzyszkolny klub mikrokomputerowy.
                Największy, liczący 57 osób z 19 zakładów, jest Klub użytkowników minikomputerów SM — zespół środowiskowy we Wrocławiu. Klub ten działa prężnie przy ścisłej' współpracy z ogólnopolską Sekcją użytkowników minikomputerów SM. Celem jego działalności jest ułatwienie kontaktów pomiędzy użytkownikami tych minikomputerów, wymiana informacji o sprzęcie i oprogramowaniu; wzajemne przekazywanie doświadczeń, pomoc techniczna itp. 'Taka pomoc była szczególnie pożyteczna dla użytkowników mniej doświadczonych lub przygotowujących się do zakupu sprzętu. Odbyło się pięć roboczych spotkań tego klubu, podjęto starania o utworzenie na terenie Wrocławia placówki serwisowej dla SM.
                Podobne cele stawia sobie Klub użytkowników minikomputerów MERA–400. Odbyły się dwa robocze spotkania, w których wyniku nawiązano współpracę z firmami produkującymi oprogramowanie i świadczących usługi serwisowe. W pracach klubu biorą udział również przedstawiciele 15 instytucji . z Wrocławia posiadających minikomputery MERA–400.
                Podstawowym celem działalności Klubu mikrokomputerów osobistych jest szerzenie szeroko rozumianej kultury informatycznej. Formą działania klubu są seminaria szkoleniowe oraz wymiana informacji, w zamierzeniu w postaci regularnego wydawnictwa. Ostatnio podjęto tematykę grafiki komputerowej.
                Inny charakter działalności ma Międzyszkolny klub mikrokomputerów, stawiający sobie za cel zapoznanie młodzieży z informatyką i upowszechnienie mikrokomputera jako pomocy dydaktycznej do nauczania przedmiotów nieinformatycznych. Od dwóch lat są prowadzone regularne zajęcia dla wybranych uczniów liceów ogólnokształcących i szkół podstawowych. Ponadto klub współorganizował zajęcia wyjazdowe o charakterze pokazowym, prowadził konsultacje i udzielał porad nauczycielom, zorganizował konkursu dla młodzieży szkolnej na najciekawszy dydaktyczny program użytkowy oraz aktywnie włączył się do akcji “Komputer w tornistrze” prowadzonej przez redakcję Wieczoru Wrocławia. Klub również inicjował i współorganizował akcję “Wakacje z komputerem”, za co Koło PTI we Wrocławiu otrzymało z rąk wicewojewody wrocławskiego pamiątkowy dyplom i podziękowanie. Podczas 29 tygodniowych turnusów z tej nowej formy wypoczynku dzieci i młodzieży skorzystało łącznie ok. 550 uczniów. Największym podziękowaniem dla organizatorów i prowadzących zajęcia była radość i uśmiech dzieci.
                W ramach akcji “Komputer w tornistrze” powstała w środowisku wrocławskim idea utworzenia Fundacji Edukacji Komputerowej. Zarówno nasze koła, jak i Zarząd Główny PTI, poparli ideę utworzenia fundacji, która z akcji regionalnej przekształciła się w akcję ogólnopolską. Czterech naszych kolegów wchodzi w skład powołanego komitetu organizacyjnego fundacji.
                W minionym okresie sprawozdawczym Koło PTI we Wrocławiu rozwinęło działalność badawczo–szkoleniową podejmowaną na zlecenie różnych instytucji. Były to ekspertyzy, opinie, konsultacje, szkolenia, a także modyfikacje oprogramowań systemowych i opracowania nowych programów zastosowaniowych. W okresie sprawozdawczym zleceniodawcami prac było 49 zakładów i instytucji, zawarto 177 umów na ogólną wartość 65,6 mln zł (w tym wartość zakończonych prac wynosi 39,3 mln zł). Dzięki uzyskanym wynikom finansowym Koło mogło prowadzić swoją działalność bez dotacji z zewnątrz oraz finansować pracę swoich sekcji.
                Zarządy Kół PTI w Opolu i we Wrocławiu uważają, że dotychczasowa ich działalność powinna być kontynuowana i rozwijana przez Dolnośląski Oddział PTI oraz proponują przekazanie nowo wybranemu Zarządowi Oddziału całego majątku i funduszy kół.
                W środowisku wrocławskim istnieje pilna potrzeba zapewnienia właściwego rozwoju działalności szkoleniowej zmierzającej do zwiększenia kwalifikacji zawodowych osób zatrudnionych w informatyce i zajmujących się jej zastosowaniami. Ze względu na ważność tego problemu byłoby wskazane powołanie przez Zarząd Oddziału specjalnej; komisji szkoleń, której zadaniem stałaby się organizacja i prowadzenie szkoleń kursowych. .
                Uważamy, że Oddział PTI powinien także dążyć do ułatwienia członkom PTI dostępu do publikacji i materiałów fachowych oraz informacji bibliograficznych. Wrocławskie koło PTI podjęło już działania zmierzające do stworzenia biblioteki oddziałowej. Należy w tym miejscu podziękować koleżance Barbarze Osuchowskiej za przekazanie do przyszłej biblioteki sporej liczby egzemplarzy książek fachowych. Biblioteka Oddziału powiana również współpracować z bibliotekami informatycznymi różnych instytucji.
                Narasta potrzeba rozwiązania kwestii stałego wydawnictwa dla potrzeb Oddziału. W miarę możliwości organizacyjnych Oddziału powinno się doprowadzić do jego powstania.
Zarząd Koła PTI we Wrocławiu składa podziękowania prasie wrocławskiej za podjęcie działań inspiratorskich i popularyzatorskich w dziedzinie upowszechniania informatyki, zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej, oraz za informowanie społeczeństwa o działalności Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

                Koła nasze mogły działać dzięki aktywności sporej grupy członków PTI, jednak dalszy rozwój nowo powołanego Dolnośląskiego Oddziału oraz nowych kół, sekcji i klubów będzie zależeć od autentycznego zainteresowania większej grupy członków, gotowych wydatkować własny czas i energię.

Władze Dolnośląskiego Oddziału PTI
Prezesem Dolnośląskiego Oddziału PTI został wybrany kol. Zygmunt Mazur.
                Zarząd Oddziału wybrany na I Walnym Zgromadzeniu ukonstytuował się w następującym składzie:
Prezydium Zarządu Oddziału
wiceprezesi: kol. Józef Cybruk i kol. Henryk Franecki
sekretarz — kol. Elżbieta Kierczuk
członkowie — kol. Stanisław Góral, Zbigniew Huzar i Ludwik Kuźniarz.
                W skład Zarządu Oddziału weszli ponadto kol. Czesław Daniłowicz; Piotr Kociatkiewicz, Jerzy Kucharczyk, Henryk Sobis, Zbigniew Styczyński i Jan Sztajer.
Komisja Rewizyjna Oddziału
przewodniczący — kol. Sławomir Skowroński
wiceprzewodniczący — kol. Eugeniusz Ćwik
sekretarz — kol. Jerzy Pankiewicz
członkowie — kol. Krzysztof Hochuł i kol. Józef Oślizło
Sąd Koleżeński Oddziału
przewodniczący — kol. Jerzy Bromirski
wiceprzewodniczący — kol. Jerzy Sosna
sekretarz — kol. Lidia Potiszilowa
członkowie — kol. Krystyna Jerzykiewicz i kol. Maria Kamińska.
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A