Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     12 / 42 rok IV | grudzień 1985
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Sprawozdanie z działalności sekcji PTI:
Systemów mikrokomputerowych,
Baz danych oraz
Modelowania i oceny działania systemów komputerowych
 
Sekcja systemów mikrokomputerowych
                Struktura organizacyjna Sekcji systemów mikrokomputerowych jest znana — szczegółowa informacja na ten temat była opublikowana w Biuletynie PTI 1985, nr 1–2. Przypomnijmy zatem jedynie, że Sekcja systemów mikrokomputerowych dzieli się na kluby, które mają ściśle sprecyzowaną tematykę i prowadzą działalność na terenie danego koła PTI.
                Oto krótkie sprawozdanie z działalności klubów.
 
Międzyszkolny klub mikrokomputerowy
Koła PTI we Wrocławiu
Oddział Wrocławski PTI
                Klub stawia sobie za cel zapoznanie młodzieży z informatyką i upowszechnienie mikrokomputera jako pomocy dydaktycznej do nauczania innych przedmiotów, w pierwszej kolejności fizyki i matematyki. Regularne zajęcia prowadzono dla wybranych uczniów dwóch liceów ogólnokształcących oraz jednej szkoły podstawowej. Używano do tego celu 7 zestawów mikrokomputerów ZX Spectrum. Uczono podstaw programowania głównie w języku Basic, w pewnym zakresie również w asemblerze Z80 oraz Logo. Po kilkunastotygodniowym kursie uczniowie byli w stanie przygotować własne proste programy dydaktyczne i gry komputerowe.
                Ponadto w ramach działalności klubu
   zorganizowano zajęcia wyjazdowe o charakterze głównie pokazowym w szkołach średnich nie objętych działalnością regularną (Wałbrzych);
   prowadzono konsultacje i udzielano porad nauczycielom;
   przeprowadzono konkurs dla młodzieży szkolnej na najciekawszy program użytkowy;
   zorganizowano akcję “Wakacje z komputerem”, w ramach której przygotowano 29 tygodniowych turnusów dla łącznie ok. 500 uczniów;
   włączono się do akcji “Komputer w tornistrze” prowadzonej przez redakcję Wieczoru Wrocławia.
 
Szkolny klub mikroinformatyki
Koła PTI w Poznaniu
                Klub prowadzi regularną działalność na terenie dwóch średnich szkół technicznych: Zespołu Szkół Elektrycznych oraz Zespołu Szkół Łączności.
                W Zespole Szkół Elektrycznych działalnością objęto 50 uczniów, podzielonych na 2 grupy 25–osobowe. Wyposażenie szkoły w mikrokomputery ZX Spectrum zwiększyło się w ciągu roku z 2 do 8 zestawów. Zajęcia trwały po 2 godziny tygodniowo dla każdej grupy. Prowadził je specjalista informatyk wynagradzany przez szkołę. Pięć pierwszych zajęć miało charakter wykładowy. Zapoznano na nich uczniów ogólnie z budową i działaniem systemów komputerowych, podstawowym oprogramowaniem oraz zasadami programowania w języku Basic. Dalsze zajęcia miały charakter praktyczny i polegały na rozwiązywaniu wybranych zadań programowania.
                W Zespole Szkół Łączności prowadzono działalność dwojakiego rodzaju. Działalność pierwszego rodzaju miała analogiczny charakter jak w Zespole Szkół Elektrycznych. Działalność drugiego rodzaju miała na celu zbliżenie uczniów do problematyki sprzętu systemów mikrokomputerowych. Zespołowi uczniów przekazano obwód drukowany prostego mikrokomputera, jego schemat logiczny oraz katalog układów mikroprocesorowych. Zadaniem uczniów było zmontowanie i uruchomienie mikrokomputera oraz przygotowanie programu monitora w asemblerze. Mikrokomputer ten obecnie funkcjonuje. Przewiduje się zastosowanie go jako sterownika eksperymentu.
                Klub zamierza kontynuować prace dotyczące sprzętu systemów mikrokomputerowych. Z każdym zespołem uczniów zamierza się przejść pełen cykl projektowania — od schematu logicznego mikrokomputera do oprogramowania zastosowaniowego.
 
Klub mikrokomputerów szesnastobitowych
Koła PTI w Poznaniu
                Główną formą działania tego klubu jest organizacja ogólnopolskich szkół na temat mikrokomputerów szesnastobitowych. Szkoły te są organizowane wspólnie z Centrum Szkolenia Informatycznego ZETO Łódź. W pierwszej takiej szkole, która odbyła się w grudniu 1984 roku, przedstawiono 13 referatów na temat architektury systemów i układów rodziny mikroprocesorowej Intel 8086. W szkole tej uczestniczyło ponad 300 osób. Druga szkoła odbędzie się w grudniu 1985 roku. Będzie ona poświęcona językom asemblerowym mikroprocesorów rodziny Intel 8086.
                Przewiduje się rozwój form działania klubu w związku z pojawieniem się użytkowników mikrokomputerów szesnastobitowych np. IBM PC, ELWRO 800.
 
Klub mikrokomputerów PSPD 90
Koła PTI na Górnym Śląsku
                Klub zrzesza około 30 zakładów przemysłowych oraz uczelni, głównie z terenu województw: katowickiego, bielsko–bialskiego, opolskiego i częstochowskiego, posiadaczy i użytkowników mikrokomputera PSPD 90.
                Główną formą działalności klubu są okresowe spotkania. Klub stanowi forum wymiany doświadczeń dotyczących użytkowania mikrokomputera PSPD 90. Dotychczas odbyły się 3 spotkania, w czasie których:
   zorganizowano dyskusję z przedstawicielami producenta MERA–KFAP;
   zaprezentowana oprogramowanie narzędziowe opracowane przez członków klubu;
   zaprezentowano wdrożone zastosowania mikrokomputera;
   wymieniono doświadczenia dotyczące organizacji plików i ochrony danych.
 
Klub mikrokomputerów osobistych
Koła PTI w Krakowie
                Działalność tego klubu opierała się przede wszystkim na aktywności jego założyciela dra Jerzego Karczmarczuka. Główną formą działalności klubu są konsultacje oraz pomoc w rozwiązywaniu określonych zadań programowych. Odbiorcami działalności klubu są głównie osoby ze środowisk naukowych, nie zajmujące się zawodowo informatyką, zainteresowane stosowaniem mikrokomputerów osobistych (najczęściej ich własnych i najczęściej Sinclair Spectrum) w pracy zawodowej.
                W ramach pracy w klubie dr Karczmarczuk opracował kilka ciekawych programów dydaktycznych o charakterze demonstracyjnym z dziedziny fizyki teoretycznej i prezentował je na seminarium Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Dla osób zainteresowanych informatyką prowadził również działalność popularyzatorską na temat języków programowania mało rozpowszechnionych wśród posiadaczy mikrokomputerów osobistych, takich jak Prolog, C, Forth i Logo.
 
Sekcja baz danych
                Główną formą działalności sekcji są comiesięczne seminaria odbywane w Warszawie. Dotychczas zorganizowano 6 takich seminariów, na których poruszano głównie problematykę teorii baz danych. Każde seminarium składało się z wykładu zaproszonego wykładowcy oraz dyskusji, zazwyczaj ożywionej i długotrwałej. W seminariach uczestniczyło od 20 do 60 osób. Inne formy działalności sekcji są następujące:
   utworzenie własnej biblioteczki, która zapewnia członkom sekcji dostęp do niektórych poszukiwanych publikacji;
   utworzenie gazetki, w której zamieszcza się sprawozdania z konferencji, krótkie opisy zrealizowanych baz danych itp.;
   pokazy działania systemów baz danych.
Ponadto w grudniu br. dla ok. 40 osób sekcja zamierza zorganizować szkolenie na temat aktualnych kierunków rozwoju systemów baz danych.
 
Sekcja modelowania i oceny działania systemów komputerowych
                Główną formą działalności sekcji są seminaria organizowane w Poznaniu. Dotychczas odbyło się 25 takich seminariów. Referenci rekrutowali się głównie z wyższych uczelni; Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo–Hutniczej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Wrocławskiej. Pięć referatów wygłosili goście zagraniczni z RFN, Włoch i Brazylii.
                Referaty były połączone z ożywionymi dyskusjami ukierunkowującymi dalsze prace teoretyczne i aplikacyjne referentów i uczestników seminarium. Główną tematyką było szeregowanie zadań i rozdział zasobów w systemach komputerowych zcentralizowanych i rozproszonych oraz złożoność obliczeniowa algorytmów i problemów optymalizacji działania systemów komputerowych.

Wojciech Cellary

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A