Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     10 / 40 rok IV | pażdziernik 1985
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

CO przeszkadza?
 
                Co przeszkadza we wprowadzaniu mikroelektroniki cyfrowej do przemysłu? W kraju — to na ogół wszyscy wiemy albo myślimy, że wiemy. The Economist z 2 lutego 1985 analizuje przyczyny hamujące wdrażanie mikroelektroniki w przemyśle trzech krajów Europy Zachodniej: Wielkiej Brytanii, RFN i Francji. Najpierw trochę statystyki. Udział fabryk, w których używa się mikroelektroniki, jest następujący: w RFN 51%, w Wielkiej Brytanii 47%, we Francji 38%. Udział fabryk, w których mikroelektronikę stosuje się przy produkcji, wynosi odpowiednio 49, 44 i 37%, a fabryk wytwarzających wyroby zawierające mikroukłady — 13, 10 i 7%. Najczęstszym zastosowaniem produkcyjnym jest programowane sterowanie urządzeniami; wprowadzono je do 19% fabryk w RFN, 14% fabryk francuskich i 13% brytyjskich. Komputerowe wspomaganie prac projektowych stosuje się w 8% fabryk RFN, 6% francuskich i 4% brytyjskich. Roboty pracują w 2% fabryk we Francji oraz w co setnej w Wielkiej Brytanii i w RFN (dwukrotnie częściej można znaleźć urządzenia typu “podnieś, przynieś i połóż”, w niektórych środowiskach uważane już za roboty).
                Dlaczego w o tylu więcej fabrykach używa się mikroelektroniki przy produkcji niż wyposaża się w nią własne wyroby? Oczywiście dlatego, że znacznie łatwiej jest kupić narzędzia, obrabiarki i całe linie produkcyjne z wbudowanymi mikroprocesorami niż wymyślić i wdrożyć do produkcji własny wyrób, w którym mikro miałoby swoje miejsce. Ogromna większość fabryk, stosujących mikroelektronikę po prostu kupuje gotowe rozwiązania, wcielone w narzędzia produkcji, wytwarzane przez niewielką liczbę wyspecjalizowanych przedsiębiorstw. Żeby zaś opanować produkcję własnego wyrobu “z wbudowanym mikro”, trzeba dysponować konstruktorami i technologami umiejącymi wyzyskać walory informatyki do zwiększenia walorów wyrobu. A takich ludzi brakuje.
                Za jedną z głównych przyczyn powolnego wdrażania mikroelektroniki 55% fabryk w RFN, 50% we Francji i 45% w Wielkiej Brytanii podaje brak specjalistów umiejących twórczo posługiwać się informatyką w swoim zawodzie. Drugim, najczęściej wymienianym hamulcem jest brak odpowiedniego oprogramowania (15–30% przypadków). Koszty produkcyjne. (ok. 18%) stają na przeszkodzie znacznie rzadziej niż koszty przygotowania produkcji (ok. 22%), wymieniane równie często, jak kłopoty z uzyskaniem kredytów na etap B + R. Do najrzadziej wymienianych utrudnień należą kłopoty zaopatrzeniowe (10%) i opór związków zawodowych (8–17%, największy we Francji).
                Co z tego wynika dla naszej sytuacji, różniącej się od opisanej powyżej m. in. i tym, że nie mamy — przynajmniej jak dotychczas — nawet dostawców owych gotowych zmikrokomputeryzowanych narzędzi? Ano to, że pojawienie się znacznych ilości mikroprocesorów na naszym rynku spowoduje niewyobrażalny wprost deficyt specjalistów umiejących projektować inteligentne urządzenia. A biura konstrukcyjne będą zapełnione świeżymi absolwentami, którzy w większości nie będą o tym mieli zielonego pojęcia!
                Raz jeszcze potwierdza się teza, że w stosunku do zakładów produkcyjnych laboratoria szkolne należy wyposażać przed i lepiej, a nie po i gorzej. Niestety, obskurancki pogląd traktujący nakłady na unowocześnienie szkolnictwa jako nieprodukcyjne :nadal ciąży na rozdziale środków, wciąż łatwiej uzyskać mikroprocesory “do produkcji” niż “do szkoły”.
                Cóż więc przeszkadza? Ano właśnie…
WMT
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A