Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     9 / 39 rok IV | wrzesień 1985
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Ogólnopolski konkurs im. Jerzego Trybulskiego
na najlepsze wdrożone prace z dziedziny zastosowań informatyki w gospodarce narodowej
 
                W kryzysowych latach 1981–1982 znacznie zmniejszyła się liczba wdrożonych prac dotyczących zastosowań informatyki w gospodarce narodowej, zmniejszył się wymiar prac projektowo–programowych, nastąpiła stagnacja ilościowa i jakościowa w odniesieniu cło wyposażenia sprzętowego ośrodków informatyki. Nastąpił znaczny regres w rozwoju polskiej informatyki. Polskie Towarzystwo Informatyczne popiera wszelką działalność zmierzającą zarówno do zwiększenia liczby, jak i poprawy jakości prac dotyczących zastosowań informatyki i doskonalenia metod jej efektywnego wykorzystania w gospodarce narodowej.
                Sądzimy, że jednym ze sposobów wprowadzania, rozwoju i popularyzacji nowych metod i środków informatyki w różnych dziedzinach zastosowań stanie się ogólnopolski konkurs na najlepsze wdrożone prace z dziedziny zastosowań informatyki w gospodarce narodowej, organizowany przez nasze Towarzystwo.
                Podstawowym celem konkursu jest stymulacja szybkiego rozwoju zastosowań informatyki w różnych dziedzinach gospodarki narodowej, przyczyniająca się do jakościowego i ilościowego rozwoju technologii przetwarzania informacji, oraz popularyzacja efektywnego wykorzystania środków i metod informatyki.
                I Walny Zjazd PTI, chcąc uczcić pamięć Jerzego Trybulskiego, jednego z założycieli naszego Towarzystwa, oraz doceniając Jego wielki wkład w rozwój zastosowań informatyki postanowił, aby organizowany konkurs nazwać Jego imieniem.
 
 
Kim był Jerzy Trybulski?
 
                Na początku lat sześćdziesiątych istniała w środowisku wrocławskim zorganizowana grupa entuzjastów elektronicznej techniki obliczeniowej; przewodniczył jej Jerzy Trybulski. Z inicjatywy tej grupy w 1964 r. utworzono pierwszy w Polsce ogólnodostępny, usługowy ośrodek elektronicznej techniki obliczeniowej we Wrocławiu. Pionierską misję zorganizowania ośrodka powierzono Jerzemu Trybulskiemu, którego losy od tej chwili były ściśle związane z polską informatyką. Przedsiębiorstwo to, prowadzone ofiarnym wysiłkiem garstki ludzi, zadziwiło swym rozwojem największych nawet optymistów.
                Czternastoletni okres dziaęalności Jerzego Trybulskiego jako dyrektora ZETO we Wrocławiu, a następnie ponad dwuletni okres kierowania Stołecznym Ośrodkiem Informacji i Techniki Obliczeniowej — to niemal nieustanne pasmo osiąganych wielkim wysiłkiem sukcesów w dziedzinie programowania informatyki i pozyskiwania rynku, w realizacji śmiałych przedsięwzięć obejmujących coraz to nowe obszary zastosowań, implikujących rozwój bazy sprzętowej i technologii przetwarzania informacji. Jerzy Trybulski przykładał również ogromną wagę do spraw wychowania i kształcenia kadr informatycznych.
                W Komitecie Założycielskim Polskiego Towarzystwa Informatycznego Jerzy Trybulskiego pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rejestracyjnej. Nie dane Mu było wzięcie udziału w Zjeździe Założycielskim PTI w dniu 23 maja 1981 r. Niespodziewana choroba i jej tragiczny finał 23 kwietnia 1981 r., na miesiąc przed zarejestrowaniem naszego Towarzystwa, zaskoczyły i pogrążyły w żalu środowisko informatyczne.
                Osiągnięcia zawodowe zapewniają Jerzemu Trybulskiemu trwałe miejsce w historii polskiej informatyki. Dla upamiętnienia tego faktu — na mocy uchwały I Walnego Zjazdu PTI — Ogólnopolski Konkurs na najlepsze wdrożone prace z dziedziny zastosowań informatyki w gospodarce narodowej nazwano Jego imieniem.
                Opracowanie projektu regulaminu tego konkursu i zorganizowanie go Zarząd Główny naszego Towarzystwa powierzył Kołu PTI we Wrocławiu. Prace przygotowawcze zostały już zakończone.
Zygmunt Mazur
 
                Publikujemy poniżej regulamin konkursu zatwierdzony przez Zarząd Główny i tym samym, konkurs ogłaszamy!
 
 
Regulamin ogólnopolskiego konkursu im. Jerzego Trybulskiego
na najlepsze wdrożone prace z dziedziny zastosowań informatyki w gospodarce narodowej, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Informatyczne
 
§ l. Organizator konkursu
                Organizatorem konkursu na najlepsze wdrożone prace informatyczne jest — z upoważnienia Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Informatycznego — Oddział PTI we Wrocławiu.
 
§ 2. Cel konkursu
                Celem konkursu jest symulacja szybszego rozwoju zastosowań informatyki w różnych dziedzinach gospodarki narodowej w drodze:
a)     rozpowszechniania w gospodarce narodowej wyróżniających się rozwiązań informatycznych;
b)    stworzenia dodatkowych bodźców do podejmowania prac związanych z efektywnymi zastosowaniami informatyki.
 
§ 3. Warunki konkursu
3.1.   Prace zgłoszone na konkurs mogą dotyczyć tylko rozwiązań informatycznych wdrożonych w jednostkach gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej w kraju i za granicą.
3.2.   W konkursie mogą wziąć udział obywatele Polski, którzy są autorami prac wykonanych na terenie kraju.
3.3.   Komisja Konkursowa będzie oceniać tylko rozwiązania informatyczne bieżąco eksploatowane przez użytkownika co najmniej jeden rok.
3.4.   Zgłoszone na konkurs wdrożone prace informatyczne będą oceniane według kryterium uzyskanych wymiernych efektów ekonomicznych.
3.5.   Przedmiotem oceny nie będą wdrożenia dotyczące:
   języków programowania;
   systemów operacyjnych;
   szeroko rozumianej technologii komputerowego przetwarzania, oprogramowania narzędziowego i pomocniczego.
3.6.   Prace konkursowe należy zgłaszać na formularzu stanowiącym załącznik do niniejszego regulaminu wraz z krótką dokumentacją rozwiązania.*)
3.7.   Prawo zgłaszania na konkurs prac spełniających powyższe warunki mają dyrektorzy, kierownicy jednostek autorskich lub eksploatujących oraz indywidualni autorzy rozwiązań informatycznych.
3.8.   Do karty zgłoszenia rozwiązania należy dołączyć opinię bezpośredniego użytkownika zawierającą:
a)     czas trwania eksploatacji (w tym datę rozpoczęcia eksploatacji bieżącej);
b)    ocenę funkcjonalną;
c)     ocenę łatwości eksploatacji (użytkowania);
d)    wady i zalety rozwiązania;
e)     efekty wymierne i niewymierne, jakie uzyskał użytkownik itp.
Przedłożona opinia musi być zatwierdzona przez dyrektora jednostki użytkującej system.
3.9.   Termin nadsyłania kart zgłoszeń na konkurs ustala się na dzień 30 września roku kalendarzowego poprzedzającego rok Walnego Zjazdu PTI.
3.10.Zgłoszenia należy nadsyłać pod adresem:
Polskie Towarzystwo Informatyczne, Oddział we Wrocławiu, Plac Grunwaldzki 9, 50-370 Wrocław (z dopiskiem “Konkurs”).
 
§ 4. Nagrody
4.1.   Za najlepsze wdrożone rozwiązanie informatyczne zgłoszone na konkurs będzie przyznana nagroda w postaci medalu.
4.2.   Pracom, które uzyskały najwyższe oceny, zostaną przyznane wyróżnienia w postaci dyplomów honorowych.
4.3.   Informacje o nagrodzonych rozwiązaniach będą opublikowane w Biuletynie PTI.
4.4.   Komisja Konkursowa może przyznać więcej niż jedną nagrodę w postaci medalu wówczas, gdy kilka zgłoszonych rozwiązań informatycznych będzie charakteryzowało się bardzo dużymi efektami ekonomicznymi.
4.5.   Nagrodzone medalem rozwiązanie informatyczne będzie prezentowane na jednodniowym sympozjum organizowanym i finansowanym przez PTI.
 
§ 5. Organizacja konkursu
5.1.   Prace nadesłane na konkurs ocenia Komisja Konkursowa, w skład której wchodzą wybitni przedstawiciele nauki i praktyki w zakresie zastosowań informatyki.
5.2.   Komisję Konkursową powołuje Zarząd Główny PTI na wniosek Przewodniczącego Zarządu Oddziału PTI we Wrocławiu.
5.3.   Komisja Konkursowa rozważa i ocenia zgłoszone prace w dwóch etapach:
a)     dokonuje wyboru najlepszych wdrożonych rozwiązań informatycznych na podstawie otrzymanych kart zgłoszeń oraz opinii użytkownika;
b)    dokumentację rozwiązań poddaje się ocenie co najmniej dwóch recenzentów wskazanych przez komisję i podejmuje ostateczną decyzję w sprawie nagród.
 
5.4.   Decyzje komisji zapadają większością głosów obecnych na posiedzeniu członków komisji. Przy równej liczbie głosów decyduje głos przewodniczącego. Decyzje komisji są prawomocne wówczas, gdy w posiedzeniu brało udział co najmniej 2/3 jej członków.
5.5.   Obrady Komisji Konkursowej są tajne. Autorom prac mogą być udostępnione recenzje, natomiast udostępnienie im nazwisk recenzentów wymaga zgody tych ostatnich.
5.6.   Decyzje Komisji Konkursowej są ostateczne.
5.7.   Ogłaszanie wyników konkursu oraz wręczanie nagród będą się odbywać na kolejnych Zjazdach PTI.
5.8.   Do wszystkich kierownictw jednostek gospodarczych, z których zgłoszone prace zostały nagrodzone, będą przesłane listy gratulacyjne Zarządu Głównego PTI.
 
§ 6. Przepisy porządkowe
6.1.   Z posiedzeń Komisji Konkursowej sporządza się protokół zawierający nazwiska osób nagrodzonych, tytuły prac wdrożonych i krótkie uzasadnienie przyznanej nagrody lub wyróżnienia. Do protokołu załącza się kartę zgłoszenia, opinię użytkownika i opinie recenzentów.
6.2.   Przewodniczący Komisji Konkursowej przekazuje protokół komisji do Zarządu Oddziału PTI we Wrocławiu.
6.3.   Oddział PTI we Wrocławiu prowadzi ewidencję prac zarówno zgłoszonych do konkursu, jak i prac nagrodzonych.
 
*) Kartę zgłoszenia można otrzymać u organizatora konkursu, adres w p. 3.10 regulaminu (przyp. red.).
 
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A