Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     7-8 / 37-38 rok IV | lipiec-sierpień 1985
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Opinia Koła PTI w Gdańsku o nauczaniu informatyki w szkołach
 
1.     Jesteśmy zaniepokojeni niektórymi propozycjami dotyczącymi wyposażenia szkół w mikrokomputery. Przede wszystkim uważamy, że zakup sprzętu powinno poprzedzać opracowanie programu precyzującego cele przedsięwzięcia oraz sposób jego realizacji.
2.     Jeżeli przyjąć, że uczeń powinien nauczyć się w szkole nie tylko korzystania z istniejącego oprogramowania, lecz także programowania, to należy dokonać wyboru najbardziej odpowiedniego języka programowania. Zgadzamy się z opinią wyrażaną w środowiskach naukowych, że język Basic, z punktu widzenia technologii tworzenia oprogramowania, nie jest językiem dobrym. Z opinią tą nie liczą się jednak producenci sprzętu, bo dla nich najważniejszym kryterium jest zysk ze sprzedaży sprzętu. W najtańszych mikrokomputerach, a więc tych z małą pamięcią operacyjną oraz bez pamięci dyskietkowej, dominuje wciąż niestety Basic. Propozycja wyboru takich języków, jak Logo; Pascal i Lisp, wydaje się nam rozsądna.
3.     Nie jesteśmy krajem, który pierwszy wprowadza mikrokomputery do szkół, dlatego należałoby korzystać z doświadczeń innych państw. Sądzimy, że byłoby dobrze przeanalizować także doświadczenia brytyjskie związane z mikrokomputerem BBC. Na tym komputerze, o bogatym oprogramowaniu, jest dostępny Pascal.
4.     Tworzenia oprogramowania na użytek szkół nie powinno być centralnie administrowane, ale też nie powinno rozwijać się całkiem żywiołowo, zwłaszcza wtedy, gdy będzie się wiązało z nakładami finansowymi. Należy rozważyć możliwość pozyskania i wykorzystania oprogramowania już istniejącego w innych krajach.
5.     Uważamy, że Sinclair nie jest odpowiednim mikrokomputerem dla szkół. Cena nie może być najważniejszym kryterium wyboru, bo nie chodzi tylko o to, aby posiadać mikrokomputer. Proponujemy opracować wykaz warunków, które powinien spełniać mikrokomputer dla szkoły, i przedstawić je polskim producentom sprzętu mikrokomputerowego. Perspektywa dużego zamówienia powinna być atrakcyjna dla producentów. Ostatecznego wyboru należy dokonać spośród polskich mikrokomputerów, które są lub będą produkowane przez firmy państwowe i dla których będzie zagwarantowany serwis techniczny.
6.     Nauczanie informatyki w szkołach powinno być zharmonizowane z programem komputeryzacji kraju. Szkolenie powinno wprawdzie wyprzedzać wprowadzanie i szerokie użytkowanie mikrokomputerów w gospodarce, ale szkolenie bez perspektywy późniejszego praktycznego wyzyskania zdobytej wiedzy powiększy tylko grono osób sfrustrowanych. Sądzimy, że w chwili obecnej należy zacząć od wyposażenia w mikrokomputery szkół kształcących przyszłych nauczycieli.
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A