Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     3-4 / 33-34 rok IV | marzec-kwiecień 1985
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Jesienna konferencja
                W dniach 17–19 grudnia 1984 odbyła się w Jabłonnie k. Warszawy kolejna konferencja Klubu użytkowników systemów komputerowych ICL. W obradach uczestniczyli członkowie Zarządu Głównego PTI kol. Stanisław Jaskólski i kol. Andrzej Wiśniewski. Organizatorem konferencji był Ośrodek Obliczeniowy GUS w Warszawie.
                Głównym tematem konferencji były: wymiana informacji o systemie komputerowym ME–29, dostępnym oprogramowaniu firmowym dla tego sprzętu oraz wdrażanych i planowanych zastosowaniach systemu ME–29 w Polsce.
                Konferencja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem informatyków i użytkowników systemów; w obradach uczestniczyły 94 osoby z 42 instytucji. Na podstawie głównych wątków dyskusji można sądzić, że zainteresowanie to wiązało się przede wszystkim z
   faktem wykonania systemu ME–29 w nowoczesnej technologii (LSI) i skutkami tego dla rozwiązań konstrukcyjnych prowadzących m. in. do miniaturyzacji elementów sprzętu;
   dość obszernym polem zastosowań systemu ME–29, obejmującym zarówno przetwarzanie wsadowe, jak i obsługę węzłów teletransmisji;
   możliwością eksploatacji na ME–29 systemów informatycznych realizowanych na innym sprzęcie ICL oraz na Odrach 1305;
   możliwością współpracy jednostki centralnej ME–29 z niektórymi polskimi urządzeniami we/wy;
   dość bogatą ofertą firmy dotyczącą pakietów oprogramowania, w tym pakietu SZBD IDMS;
   możliwością współpracy systemu ME–29 z mikrokomputerami DRS (ICL) posiadanymi już przez niektórych polskich użytkowników oraz ze sprzętem IBM.
                Równolegle z informacjami na temat systemu ME–29 były prezentowane doświadczenia i plany dotyczące zastosowań mikrokomputerów DRS. Ponadto przedstawiciele firmy ICL zaprezentowali System 25 oraz omówili zmiany, które zostały wprowadzone w rodzinie (serii) mikrokomputerów DRS. Przedstawiono również zebranym zamierzenia co do rozbudowy Biura ICL w Polsce i przewidywanych zmian organizacyjnych; poinformowano m. in. o zamiarze przejęcia przez biuro nadzoru nad składem konsygnacyjnym prowadzonym dotychczas przez ZIPO w Gdyni.
                Przebieg dyskusji jeszcze raz potwierdził bardzo duże zapotrzebowanie na informacje o rozwiązaniach umożliwiających modernizację i rozwój zastosowań informatyki w obecnych warunkach zdominowanych przez trudności gospodarcze oraz regres w dostępności odpowiedniego funkcjonalnie i niezawodnego sprzętu informatycznego wspartego oprogramowaniem.
                Wyraźnie widać gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na sieci teletransmisji lokalnej i zdalnej. W wyniku zapowiedzi podjęcia przez małe firmy produkcji dotychczas trudno dostępnych multiplekserów i scannerów oraz rozwoju mikrokomputerów, wielu użytkowników ma nadzieję na przełamanie części istniejących trudności towarzyszących budowie sieci.
                Na konferencji wstępnie przyjęto, że sieci informatyczne będą głównym tematem kolejnego plenarnego posiedzenia Klubu użytkowników systemów komputerowych ICL. Uzgodniono, że gospodarzem kolejnej konferencji organizowanej w Gdyni w maju 1985 będą Zakłady Urządzeń Okrętowych “Hydroster” z Gdańska.

Teresa Możdżyńska

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A