Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     1-2 / 31-32 rok IV | styczeń-luty 1985
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Członkowie wspierający PTI o sobie
 
Instytut Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej
ul. Żurawia 3/5, 00-926 Warszawa, teleks 81-3716
 
                Przedmiotem działania Instytutu Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej (IINTE) są prace naukowobadawcze i rozwojowe, a także usługowe w zakresie informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej (inte). Tematyka prac wykonywanych w instytucie dotyczy następujących grup zagadnień:
   teorii i praktyki zautomatyzowanych systemów gromadzenia i wyszukiwania informacji (dokumentacyjnych, faktograficznych i z bazą wiedzy);
   języków informacyjnych;
   prognozowania i programowania działalności informacyjnej, badania efektywności działalności informacyjnej, badania potrzeb użytkowników informacji, poziomu kadry informacyjnej, zasad finansowania działalności informacyjnej, motywacji do korzystania z informacji;
   zagadnień terminologicznych i normalizacyjnych (w zakresie inte).
                Instytut jest koordynatorem problemu międzyresortowego “System Informacji Naukowej, Technicznej i Organizacyjnej SINTO” o zasięgu ogólnokrajowym, którego celem jest inicjowanie i finansowe wspieranie prac naukowych z zakresu informacji oraz pilotowych wdrożeń systemów informacyjnych. System SINTO należy do grupy systemów rządowych.
                W instytucje jest zatrudnionych ok. 60 pracowników merytorycznych, z czego ponad połowę stanowią informatycy. Informatykom powierzono realizację prac związanych z informatyzacją zagadnień informacji; są to:
1.     Tworzenie, doskonalenie i ujednolicanie oprogramowania dla systemu SINTO.
Rozpowszechnianie i doskonalenie pakietu CDS ISIS. Wykonano m. in. adaptację pakietu na maszyny Jednolitego Systemu (Riad), rozszerzono pakiet o DML (Data Management Language) i o relacyjne pośrednictwo (interface). Prowadzi się prace nad dalszym ulepszeniem pakietu, np. nad przystosowaniem pakietu do realizacji systemu faktograficznego z elementami wnioskowania.
Koncepcja informatyzacji SINTO przewiduje działanie także na sprzęcie mini i mikrokomputerowym. W instytucie opracowano dwa systemy informacyjne zrealizowane dla maszyny Mera. 400 (SIM i STMIS).
Prace projektowe i wdrożeniowe dotyczące podsystemów SINTO.
2.     Badanie światowych tendencji w odniesieniu do zastosowań informatyki w informacji oraz analizowanie możliwości przystosowania wybranych rozwiązań do warunków polskich.
3.     Badania z dziedziny teorii systemów gromadzenia i wyszukiwania informacji.
 
                Należy podkreślić, że instytut utrzymuje stałą współpracę w zakresie oprogramowania z UNESCO i MCNTI, a także z odpowiednimi instytutami w krajach socjalistycznych.
                Dorobek naukowy i wdrożeniowy pracowników instytutu jest publikowany w licznych periodykach krajowych (m. in. w Pracach Instytutu INTE, Aktualnych Problemach Informacji i Dokumentacji, Informatyce, Archiwum Automatyki i Telemechaniki) i zagranicznych (m. in. w Information Systems, Information Processing and Management Systems, Proceedings of VLDB Congresses, Proceedings of IFIP Conferences, Journal of American Society of Information Science, NaucznoTechniczeskiej Informacji).
                W instytucie są prowadzone seminaria zarówno ogólnoinstytutowe, jak i w poszczególnych zakładach.

                Liczba członków PTI, którzy pracują w instytucie, stale się zwiększa; obecnie wynosi 13 osób.

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A