Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     7-8 / 25-26 rok III | lipiec-sierpień 1984
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Z dyskusji Zjazdowej
 
                I Walny Zjazd PTI rozstrzygnął wiele ważnych problemów, które wynikły od chwili powstania Towarzystwa. Problemem, któremu bodaj najwięcej czasu poświęcono na Zjeździe, było nadawanie przez PTI stopni specjalizacyjnych z informatyki.
                Jak wiadomo z informacji zamieszczanych w Biuletynie PTI, ustępujący Zarząd Główny PTI w okresie swojej kadencji przygotowywał, konsultował i opublikował projekt regulaminu nadawania przez Towarzystwo stopni specjalizacyjnych z informatyki. Co zatem wywołało tak szeroką dyskusję na ten temat? W zasadzie dwie sprawy. Pierwsza — to “konkurencyjna” Uchwała Rady Ministrów nr 66, 1983 dotycząca nadawania stopni specjalizacyjnych, druga zaś — projekt regulaminu PTI, do którego zgłaszali zebrani różne merytoryczne zastrzeżenia i wątpliwości.
                W sprawie pierwszej — kilka słów wyjaśnienia, kol. Bańkowski, Irlik i Turski uczynili to także podczas dyskusji Zjazdowej. Regulamin nadawania przez PTI stopni specjalizacyjnych z informatyki i Uchwała Rady Ministrów regulująca problematykę stopni specjalizacyjnych w różnych dziedzinach techniki powstawały równolegle i w zasadzie niezależnie od siebie. Celem twórców regulaminu PTI było danie możliwości informatykom zdobywania “znaku jakości”, osiągania moralnego zadośćuczynienia za bardzo dobre wykonywanie zawodu, a także uzyskania rekomendacji specjalistycznego stowarzyszenia. Uchwała Rady Ministrów określa natomiast warunki, jakie musi spełniać inżynier (lub inny absolwent szkoły wyższej), aby ubiegać się o zadośćuczynienie materialne za bardzo dobre wykonywanie zawodu.
                Czy te dwa cele nie dadzą się pogodzić? Albo inaczej — pytali uczestnicy Zjazdu — czy stopnie specjalizacyjne nadawane przez PTI nie mogą być “upaństwowione”, tzn. czy Uchwała Rady Ministrów nie może się rozciągać również na nie? Okazuje się — po wyjaśnieniach kol. Pawlaka (na Zjeździe reprezentował On także resort Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki) i członków ustępującego Zarządu — że, na zasadzie automatu, nie może. Ale można się o to starać. Podczas dyskusji okazało się także, że nie dla wszystkich informatyków to “upaństwowienie” może mieć materialne znaczenie — kol. Greniewski podnosił problem systemów płacowych w przedsiębiorstwach państwowych. W pięciu znanych Mu, nowo zarejestrowanych systemach dodatku za specjalizacje zawodowe nie przewidziano. A rekomendacje mają znaczenie zawsze i dla każdego. I będą miały.
                Dosyć długo trwały spory między dyskutantami o charakter stopni specjalizacyjnych (bezsporny był tylko fakt konieczności nadawania informatykom tych stopni). Nie było innego wyjścia niż tylko głosowanie. I ze sformułowaniem samego wniosku były kłopoty, pomógł Prezes. Wniosek brzmiał tak: Zjazd zobowiązuje Zarząd do zabiegania o to, aby stopnie nadawane zgodnie z regulaminem PTI były uznawane za stopnie specjalizacyjne w rozumieniu Uchwały Rady Ministrów nr 66, 1983. I tak 98 osób głosowało za wnioskiem, 41 przeciw, 14 wstrzymało się od głosu. Cóż się dziwić, informatyka nie jest uprzywilejowaną dziedziną w gospodarce, a informatyk też musi jakoś żyć.
                Merytoryczna dyskusja nad regulaminem nadawania stopni specjalizacyjnych z informatyki rozpoczęła się tuż po wysłuchaniu referatu sprawozdawczego ustępującego Zarządu Głównego i przewijała się przez cały czas trwania obrad. Dla kogo te stopnie? — w imieniu swego środowiska zawodowego pytał kol. Klapper z Krakowa — dla informatyków pracujących w przemyśle, dla kadry inżynieryjno–technicznej w uczelniach czy dla pracowników naukowych. Jakie specjalności informatyczne są przewidywane w ramach specjalizacji? — prosił m. in. o wyjaśnienie kol. Mierzowski z Huty im. Lenina. Czy opracowując regulamin PTI zapoznano się z podobnymi dokumentami innych na świecie towarzystw o podobnym charakterze? — pytał kol. Dańda z Warszawy. Czy stopnie nadane przez PTI będą stopniami dożywotnimi? — niepokoił się kol. Empacher. Wszelkie niejasności i wątpliwości wyjaśniali wytrwale kol. Bańkowski i Irlik.
                Przyszedł także czas na szczegóły: propozycje konkretnych zmian w projekcie regulaminu. Kol. Klapper zaproponował usunięcie z regulaminu punktu wprowadzającego obowiązek przedstawiania przez kandydata własnych publikacji, uzasadniając to względnością w ocenie faktycznych osiągnięć kandydata. Podobne uzasadnienie przedstawił inny z uczestników Zjazdu, proponując usunięcie z regulaminu wymagania posiadania przez kandydata wyższego wykształcenia. Obie te propozycje nie wytrzymały wyników głosowania — sprawa publikacji obroniła swe miejsce w regulaminie nieznaczną większością głosów, wyższego wykształcenia zaś — zdecydowaną.
                Jedyna zmiana zatwierdzona w wyniku głosowania do wprowadzenia dotyczyła opinii wydawanej kandydatowi przez recenzentów. Wniosek zniesienia tajności recenzji zgłosił kol. Zalewski. W dyskusji proponowano np. jawność recenzji, anonimowość; wszyscy dyskutanci odrzucali tajność. Kol. Kluźniak zgłosił wniosek o zmianę brzmienia paragrafu 9 regulaminu. Zamiast znajdującego się w nim zdania “Recenzje są tajne” zaproponował inne, szersze sformułowanie: “Recenzje są anonimowe. Na wniosek oceniającego stają się tajne dla wszystkich oprócz ocenianego i członków komisji.” Wniosek ten przyjęto zdecydowaną większością głosów.
                Ponadto wśród spraw dyskutowanych zasługuje na uwagę jedna, z pozoru mało istotna: Co ma zrobić informatyk–rzemieślnik, który chciałby ubiegać się o przyznanie jednego ze stopni specjalizacyjnych, jeżeli nie ma merytorycznie odpowiedniej osoby (instytucji) do wystawienia mu opinii zawodowej? Z tym będzie się już chyba biedzić Komisja Kwalifikacyjna.
                Moja refleksja: może warto prowadzić dyskusję nad stopniami specjalizacyjnymi nadal, np. w środowiskach, w kołach terenowych, na łamach Biuletynu PTI? Może pomogłoby to Zarządowi w szybkim i skutecznym doprowadzeniu do finału tej sprawy. W dyskusji Zjazdowej na temat nadawania przez PTI stopni specjalizacyjnych z informatyki wzięli udział: kol. Bańkowski, Blikle, Cieplucha, Dańda, Empacher, Gizbert–Studnicki, Greniewski, Hochuł, Irlik, Klapper, Kluźniak, Kruszewska, Marczyński, Mierzowski, Nałęcki, Nowak, Pawlak, Pączkowski, Pieczara, Schminda, Turski, Urbaniec, Wasiek i Zalewski.
Barbara Szymańska
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A