Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     2 / 20 rok III | luty 1984
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Regulamin Sądów Koleżeńskich PTI
 
§ 1
1.     Sądy Koleżeńskie są władzą Towarzystwa i działają na podstawie statutu PTI oraz niniejszego regulaminu.
2.     Sądy Koleżeńskie są powołane do rozstrzygania sporów pomiędzy członkami, powstałych w obrębie Towarzystwa, a ponadto do rozważania spraw członków PTI dotyczących nieprzestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Towarzystwa oraz naruszania zasad współżycia społecznego.
3.     Na szczeblu Zarządu Głównego działa Główny Sąd Koleżeński, a na szczeblu oddziałów PTI działają Sądy Koleżeńskie Oddziałów.
 
§ 2
1.     Główny Sąd Koleżeński jest wybierany przez Walny Zjazd Delegatów w liczbie 7 członków.
2.     Sądy Koleżeńskie Oddziałów są wybierane przez Walne Zgromadzenia Delegatów Oddziałów w liczbie 5 członków.
3.     Sądy Koleżeńskie są wybierane na trzyletni okres kadencji.
 
§ 3
1.     W ciągu miesiąca od daty wyboru Sądu Koleżeńskiego przewodniczący Walnego Zjazdu Delegatów lub przewodniczący Walnego Zgromadzenia Delegatów Oddziału zwołuje pierwsze posiedzenie sądu.
2.     Na pierwszym posiedzeniu Sąd Koleżeński wybiera w głosowaniu tajnym prezydium sądu w składzie: przewodniczący, wiceprzewodniczący i sekretarz.
3.     Zastępca przewodniczącego sądu wchodzi w funkcje przewodniczącego na jego zlecenie lub w razie niemożności jego działania.
 
§ 4
Bieżącą pracą Sądu Koleżeńskiego kieruje jego prezydium.
 
§ 5
Komplet orzekający sądu składa się z przewodniczącego, którym jest przewodniczący sądu lub jego zastępca, oraz z dwóch członków, wyznaczonych przez przewodniczącego sądu.
 
§ 6
1.     Sąd Koleżeński Oddziału rozważa sprawy zgłoszone przez:
    władze Towarzystwa,
   członków Towarzystwa przeciw władzom oddziału lub członkom tych władz, jeśli we wniesionej sprawie działali oni w imieniu Towarzystwa,
   członków Towarzystwa przeciw członkom Towarzystwa.
2.     Sądem właściwym terenowo jest sąd oddziału, do którego jest przynależna strona pozwana.
3.     Od orzeczenia sądu przysługuje stronom odwołanie do Głównego Sądu Koleżeńskiego w ciągu 30 dni od dnia wydania orzeczenia.
4.     Strony wnoszą odwołanie do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie. Sąd, do którego wpłynęło odwołanie, powinien całość akt sprawy przesłać w ciągu 14 dni do Głównego Sądu Koleżeńskiego.
 
§ 7
1.     Główny Sąd Koleżeński jako pierwsza instancja rozważa sprawy zgłoszone przez:
   władze Towarzystwa,
   członków Towarzystwa przeciw władzom Towarzystwa lub członkom tych władz, jeśli we wniesionej sprawie działali oni w imieniu Towarzystwa. Od orzeczenia Głównego Sądu Koleżeńskiego jako pierwszej instancji przysługuje odwołanie do Walnego Zjazdu Delegatów, złożone nie później niż 30 dni po otrzymaniu orzeczenia tego sądu.
2.     Główny Sąd Koleżeński jako druga instancja rozważa odwołania od orzeczeń Sądów Koleżeńskich Oddziałów, które wpłynęły do Sądu Koleżeńskiego Oddziału w terminie 30 dni od wydania orzeczenia.
3.     Orzeczenia Głównego Sądu Koleżeńskiego jako drugiej instancji są ostateczne.
 
§ 8
Sądy Koleżeńskie nie rozważają spraw podlegających kompetencji sądów powszechnych.
 
§ 9
Sądy Koleżeńskie wydają orzeczenia w imieniu Towarzystwa. Orzeczenia tych sądów obowiązują władze i członków Towarzystwa.
 
§ 10
Przy wykonywaniu swych czynności sądowych członkowie Sądów Koleżeńskich są niezawiśli i przy rozważaniu spraw oraz wydawaniu orzeczeń kierują się względami obiektywizmu, postanowieniami statutu i dobrem Towarzystwa.
 
§ 11
W ramach swych czynności sąd jest uprawiony do korzystania z pomocy wszystkich członków i władz Towarzystwa, które są obowiązane do udzielenia tej pomocy.
 
§ 12
1.     Z zespołu sędziów rozważających określoną sprawę są wyłączeni:
   małżonek, krewni do trzeciego stopnia i powinowaci do drugiego stopnia,
   osoby, które składały lub będą składać wyjaśnienia jako świadkowie,
   bezpośredni przełożeni lub bezpośredni podwładni stron,
   osoby, które wniosły sprawę.
2.     Członek sądu może wystąpić wyłączenie go z zespołu sędziów w określonej sprawie również z innych ważnych powodów.
3.     O wyłączenie sędziego może również wystąpić strona zainteresowania. Wnioski pisemne w tych sprawach rozważa sąd, podejmując decyzję większością głosów.
 
§ 13
1.     Rozprawy sądu są niejawne.
2.     Członkowie sądu są obowiązani do zachowania tajemnicy co do szczegółów sprawy i jej przebiegu.
 
§ 14
Przewodniczący sądu jest zobowiązany do wyznaczenia kompletu orzekającego najpóźniej w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku i 30 dni od daty złożenia odwołania od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego Oddziału.
 
§ 15
1.     Każdy członek Towarzystwa jest obowiązany do stawienia się na wezwanie sądu oraz udzielenia żądanych informacji i wyjaśnień.
2.     Od obowiązku złożenia zeznań mogą być zwolnieni: małżonek oraz krewni do drugiego stopnia.
3.     Świadek może składać wyjaśnienia w sprawie, co do której jest związany tajemnicą służbową, jedynie w razie zwolnienia go z tego obowiązku przez powołaną do tego władzę.
 
§ 16
1.     Obrady sądu otwiera przewodniczący, referując sprawę.
2.     W toku obrad sąd ustala konieczność ew. uzupełnienia dowodów, skorzystania z pomocy odpowiednich członków i władz Towarzystwa lub powołania świadków, po czym jeśli nie zapadnie postanowienie odraczające rozprawę komplet orzekający głosuje nad kwestią kary.
3.     Sąd podejmuje orzeczenia zwykłą większością głosów. Żaden z sędziów nie może uchylić się od głosowania. Przewodniczący oddaje swój głos jako ostatni.
 
§ 17
1.     Protokół z obrad sądu powinien być sporządzony nie później niż w ciągu 10 dni od daty posiedzenia i podpisany przez przewodniczącego kompletu orzekającego, który powoduje doręczenie stronom najpóźniej w ciągu 7 dni orzeczenia na piśmie i informuje o orzeczeniu odpowiednie władze Towarzystwa.
2.     Akta spraw i protokóły posiedzeń są przechowywane jako poufne przez sekretariat Zarządu Głównego lub zarządu oddziału.
 
§ 18
1.     W swych orzeczeniach sąd może:
   udzielić zalecenia lub upomnienia,
   zawiesić w prawach członka Towarzystwa na okres od 3 miesięcy do 2 lat,
   wykluczyć członka z Towarzystwa.
2.     Wykluczenie członka z Towarzystwa przez sąd może nastąpić tylko w razie:
   działania na szkodę PTI,
   postępowania sprzecznego z celami statutowymi lub
   popełnienia czynu uwłaczającego godności członka Towarzystwa.
3.     Sąd może zalecić odpowiednim władzom Towarzystwa powiadomienie członków PTI o swym orzeczeniu.
 
§ 19
Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego składa na Walnym Zjeździe Delegatów lub Walnym Zgromadzeniu Delegatów Oddziału sprawozdanie z działalności sądu za okres kadencji.
 
§ 20

Prace organizacyjnobiurowe Sądu Koleżeńskiego wykonuje sekretariat właściwego zarządu.

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A