Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     2 / 20 rok III | luty 1984
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Regulamin obrad I Walnego Zjazdu PTI         

Projekt

 
1.     Obrady rozpoczynają się w Warszawie dnia 12 maja 1984 w pierwszym terminie o godz. 1030, w drugim terminie o godz. 1100.
2.     W Zjeździe biorą udział członkowie zwyczajni i wspierający PTI oraz zaproszeni goście.
Głos stanowiący mają tylko członkowie zwyczajni PTI.
3.     Zjazd otwiera Prezes PTI i przeprowadza w trybie jawnym spośród członków zwyczajnych PTI wybór prezydium (przewodniczącego, jego dwóch zastępców i sekretarza) Zjazdu.
4.     Obradom Zjazdu przewodniczy przewodniczący Zjazdu lub jeden z jego zastępców.
5.     Przewodniczący obrad przeprowadza w głosowaniu jawnym przyjęcie regulaminu obrad i porządku obrad.
W przypadku wniosków członków PTI o zmiany regulaminu lub porządku obrad przewodniczący obrad ustala w głosowaniu jawnym nowe sformułowania.
6.     Zjazd powołuje w głosowaniu jawnym komisje Zjazdu, złożone wyłącznie z członków zwyczajnych PTI (zgodnie z porządkiem obrad):
   3Osobową komisję mandatową do stwierdzenia prawomocności Zjazdu,
   5osobową komisję wnioskową do przedstawienia Zjazdowi projektu uchwał Zjazdu.
7.     Przewodniczący obrad przeprowadza odrębne głosowania jawne nad powołaniem każdej komisji Zjazdu. Głosowania te prowadzi się “en bloc” lub indywidualnie, jeśli liczba zgłoszonych osób przekracza liczbę miejsc w danej komisji.
8.     Sprawdzenia obecności członków PTI dokonuje się przed otwarciem Zjazdu, przy podpisywaniu listy obecności. Liczbę obecnych stwierdza komisja mandatowa, a na jej wniosek Zjazd podejmuje w głosowaniu jawnym uchwałę o prawomocności swych obrad.
9.     W dyskusji nad referatem programowym i kierunkami działania PTI uczestnikom Zjazdu udziela głosu przewodniczący obrad, w kolejności zgłoszeń składanych na specjalnym formularzu zjazdowym.
10.Przewodniczący obrad zarządza głosowania jawne nad przyjęciem regulaminu obrad, porządku obrad, protokółu komisji mandatowej i regulaminu wyborów oraz zamknięciem list kandydatów i podjęciem uchwał Zjazdu, a także w innych sprawach poddawanych pod głosowanie na wniosek prezydium Zjazdu lub członków PTI.
Postanowienia i uchwały w wyżej wymienionych sprawach przyjmuje się zwykłą większością głosów.
11.Wszystkie głosowania jawne odbywają się przez podniesienie mandatów. W poszczególnych sprawach przewidzianych do rozstrzygnięcia w głosowaniu jawnym przewodniczący obrad zarządza głosowanie tajne wówczas, gdy Zjazd przyjmie jawnie takie postanowienie na wniosek prezydium Zjazdu lub członków PTI.
12.Na wniosek prezydium Zjazdu lub członków PTI Zjazd może, w głosowaniu jawnym, ograniczyć czas trwania wypowiedzi w dyskusji, a także zdecydować o zamknięciu dyskusji. Uczestnicy Zjazdu, którzy zgłosili się do dyskusji, a nie zdążyli zabrać głosu ze względu na uchwalenie jej zamknięcia, mogą złożyć swe wystąpienia na piśmie. Wypowiedzi te będą włączone do dokumentów Zjazdu.
13.Wybory władz PTI odbywają się w głosowaniu tajnym według odrębnie ustalonego regulaminu wyborów.
14.W przypadku sporu co do interpretacji poszczególnych punktów przyjętego przez Zjazd regulaminu obrad właściwą wykładnię ustala prezydium Zjazdu.
 
 
Regulamin wyborów władz PTI          Projekt
 
1.     Wybory Prezesa PTI odbywają się w pierwszej kolejności, tj. przed wyborami Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego.
Wybory obejmują:
   przyjęcie regulaminu wyborów;
   ustalenie odrębnych list kandydatów na: Prezesa PTI, członków Zarządu Głównego, członków Głównej Komisji Rewizyjnej i członków Głównego Sądu Koleżeńskiego;
   powołanie 9osobowej komisji wyborczej do przeprowadzenia wyborów i ustalenia osób wybranych; głosowanie;
   ustalenie i ogłoszenie wyników wyborów.
Czynne prawo wyborcze przysługuje wyłącznie uczestniczącym w Zjeździe członkom zwyczajnym PTI, zwanym dalej wyborcami.
2.     Przewodniczący obrad zarządza zgodnie z porządkiem obrad przystąpienie do wyborów. We wszystkich głosowaniach jawnych wynikających z niniejszego regulaminu biorą udział wyłącznie wyborcy, postanowienia są podejmowane zwykłą większością głosów.
3.     Przewodniczący obrad przeprowadza w głosowaniu jawnym przyjęcie regulaminu wyborów; poddaje pod głosowanie całość projektu przesłanego uczestnikom Zjazdu; w przypadku zastrzeżeń i odmiennych wniosków zgłoszonych przez wyborców przewodniczący obrad poddaje pod głosowanie jawne zgłoszone poprawki lub uzupełnienia regulaminu. Na tej podstawie przewodniczący obrad ustala obowiązujący regulamin wyborów.
4.     Przewodniczący obrad przystępuje do ustalenia listy kandydatów na Prezesa PTI.
Ustalenie listy odbywa się w następującym trybie:
   przewodniczący obrad przyjmuje zgłoszenia kandydatów na Prezesa PTI w nieograniczonej liczbie;
   kandydatów może zgłaszać ustnie każdy wyborca, podając swoje nazwisko, nazwisko kandydata i uzasadnienie kandydatury.
Można zgłaszać każdego członka zwyczajnego PTI, również nieobecnego. Warunkiem umieszczenia kandydata na liście jest jego oświadczenie o zgodzie na kandydowanie (w przypadku nieobecności oświadczenie na piśmie).
5.     Każdy z wyborów ma prawo przedstawić swoje zastrzeżenia do osób zgłoszonych na listę kandydatów na Prezesa. W przypadku zgłoszonych zastrzeżeń przewodniczący obrad poddaje pod głosowanie jawne pozostawienie na liście kwestionowanej kandydatury.
6.     Po zakończeniu dyskusji nad kandydatami na Prezesa przewodniczący obrad pod głosowanie jawne wniosek o przyjęcie przez Zjazd listy kandydatów na Prezesa PTI.
7.     Po zamknięciu listy przewodniczący obrad przeprowadza w głosowaniu jawnym powołanie 9osobowej komisji wyborczej Zjazdu, złożonej wyłącznie z wyborców. Do tej komisji nie mogą być wybrane osoby umieszczone na liście kandydatów na Prezesa PTI. Przewodniczący obrad przeprowadza głosowanie jawne nad zgłoszonymi przez wyborców kandydatami do komisji wyborczej. Głosowanie to prowadzi się “en bloc” lub indywidualnie, jeżeli liczba zgłoszonych osób przekracza liczbę miejsc w komisji. Komisja wyborcza konstytuuje się we własnym zakresie i przystępuje do przeprowadzenia wyborów Prezesa PTI; ustala liczbę kandydatów na Prezesa w porządku alfabetycznym, obejmującą wyłącznie nazwiska i imiona.
8.     Przewodniczący komisji wyborczej przypomina wyborcom sposób oddawania głosów oraz wynikające ze statutu PTI i niniejszego regulaminu zasady uznania oddanego głosu za ważny lub nieważny.
9.     Głosowanie jest tajne. Złożony głos wyborcy jest ważny, jeżeli go oddano na najwyżej jednego kandydata. Głos wstrzymujący się, tzn. nie oddany na żadnego z kandydatów, jest ważny.
10.Po zakończeniu głosowania komisja wyborcza ustala liczbę oddanych głosów, w tym ważnych i nieważnych, a następnie liczbę głosów oddanych na każdego z kandydatów na Prezesa. Na tej podstawie ustala osobę wybraną na Prezesa.
11.Na Prezesa PTI zostaje wybrany ten z kandydatów, który otrzymał liczbę głosów ważnych przekraczającą połowę wszystkich oddanych głosów ważnych. Przewodniczący komisji wyborczej ogłasza wynik wyborów, tzn. nazwisko wybranego Prezesa; przekazuje przewodniczącemu obrad protokół z wyborów Prezesa, podpisany przez wszystkich członków komisji wyborczej. Protokół powinien zawierać liczbę głosów oddanych na poszczególnych kandydatów i nazwisko osoby wybranej na Prezesa PTI.
Te same zasady odnoszą się do protokółu po drugiej turze wyborów.
12.W przypadku gdy żaden z kandydatów nie otrzymał więcej niż połowy oddanych głosów ważnych, przewodniczący obrad zarządza drugą turę głosowania na Prezesa.
13.Do drugiej tury głosowania zostają przedstawieni: albo tylko dwaj kandydaci, którzy w pierwszej turze otrzymali największą zwykłą liczbę głosów, albo większa liczba kandydatów, jeżeli otrzymali oni równą liczbę głosów.
14.Na Prezesa PTI zostaje wybrany kandydat, który w drugiej turze głosowania otrzymał największą liczbę głosów.
15.Przewodniczący obrad przystępuje do ustalenia kolejno i odrębnie trzech list kandydatów na
   członków Zarządu Głównego,
   członków Głównej Komisji Rewizyjnej,
   członków Głównego Sądu Koleżeńskiego.
16.Ustalenie trzech odrębnych list kandydatów odbywa się analogicznie do trybu określonego w p. 4, 5 i 6, z tym że kandydat może być umieszczony tylko na jednej z tych list.
17.Po zamknięciu wszystkich trzech list kandydatów przewodniczący obrad przystępuje do przeprowadzenia ewentualnych zmian w składzie komisji wyborczej. Ze składu tej komisji zostają wyłączeni ci wyborcy, których umieszczono na jednej z trzech list kandydatów. Na ich miejsce przewodniczący obrad przeprowadza w głosowaniu jawnym wybór innych w trybie ustalonym dla powołania komisji (zgodnie z p. 7). Po ponownym ukonstytuowaniu się komisji wyborczej następują wybory do Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego. Listy, sporządzone w porządku alfabetycznym, obejmują wyłącznie nazwiska i, imiona kandydatów.
18.Przewodniczący komisji wyborczej przypomina wyborcom sposób oddawania głosów oraz wynikające ze statutu PTI i z niniejszego regulaminu zasady uznania oddanego głosu za ważny lub nieważny.
19.Głosowanie jest tajne. Ważność oddanego głosu ustala się dla każdej z trzech list odrębnie, jeżeli głosowano za wyborem nie więcej niż 19 kandydatów do Zarządu Głównego, 6 do Głównej Komisji Rewizyjnej i 7 do Głównego Sądu Koleżeńskiego.
20.Po zakończeniu głosowania komisja wyborcza ustala liczbę oddanych głosów oraz liczbę głosów ważnych i nieważnych na każdą z trzech list odrębnie, a następnie liczbę głosów otrzymanych przez każdego z kandydatów (tzn. oddanych na poszczególnych kandydatów na trzech listach) i na tej podstawie ustala osoby wybrane.
21.Zostają wybrane, w kolejności według liczby otrzymanych głosów, te osoby, które:
   uzyskały co najmniej połowę oddanych głosów ważnych,
   mieszczą się w liczbie osób wybieranych do danego organu (zgodnie z p. 19).
22.Jeżeli co najmniej dwóch kandydatów otrzyma równą liczbę głosów na ostatnie wybierane miejsce, przewodniczący obrad zarządza tajne wybory uzupełniające miedzy tymi kandydatami. Wybory te organizują komisja wyborcza według zasad ustalonych dla pierwszego głosowania. O wyborze decyduje kolejność zgodna z liczbą otrzymanych głosów ważnych.
23.Jeżeli liczba kandydatów, którzy otrzymali ca najmniej połowę oddanych głosów ważnych, jest mniejsza niż liczby: 19 do Zarządu Głównego, 6 do Głównej Komisji Rewizyjnej i 7 do Głównego Sądu Koleżeńskiego, przewodniczący obrad zarządza uzupełniające wybory tajne miedzy wszystkimi nie wybranymi kandydatami. Komisja wyborcza przeprowadza wybory według zasad ustalonych dla pierwszego głosowania. O wyborze na miejsca nie obsadzone w pierwszej turze głosowania decyduje kolejność zgodna z liczbą otrzymanych głosów ważnych.
24.Po ustaleniu wyników wyborów (pierwszych i uzupełniających) przewodniczący komisji wyborczej ogłasza nazwiska osób wybranych na członków Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego oraz przekazuje przewodniczącemu obrad protokół z wyborów, podpisany przez wszystkich członków komisji. Protokół ustala według kolejnych trzech list: liczby głosów oddanych, ważnych i nieważnych, liczby głosów otrzymanych przez poszczególnych kandydatów i zestawienie osób wybranych.
25.W przypadku sporu co do interpretacji poszczególnych punktów regulaminu wyborów ustalenie właściwej wykładni należy do prezydium Zjazdu.
26.Wybrany przez Zjazd Zarząd Główny zbiera się pod przewodnictwem wybranego przez Zjazd Prezesa PTI, ustala ostateczną liczbę wiceprezesów i członków prezydium oraz dokonuje ich wyboru. Wybory te prowadzi Prezes w głosowaniu tajnym przy obecności co najmniej połowy składu Zarządu Głównego.
27.Główna Komisja Rewizyjna wybiera ze swego grona w głosowaniu tajnym kolejno przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i sekretarza. Główny Sąd Koleżeński wybiera ze swego grona w głosowaniu tajnym kolejno przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i sekretarza.
Posiedzenia, na których konstytuują się Główna Komisja Rewizyjna i Główny Sąd Koleżeński, powinny być prowadzone przez członka prezydium Zjazdu.
28.Ukonstytuowanie się władz PTI następuje w terminie do 14 dni od daty zakończenia Zjazdu.
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A