Regulamin nadawania przez PTI stopni specjalizacyjnych z informatyki
1.Stopnie specjalizacyjne nadaje komisja kwalifikacyjna powołana przy Zarządzie Głównym PTI, w trybie przewidzianym w niniejszym regulaminie.
2.Stopnie specjalizacyjne stanowią uznanie dla wiedzy i poziomu umiejętności zawodowych, wyrażone przez komisję kwalifikacyjną w imieniu członków PTI. Nadane stopnie organy PTI będą brały pod uwagę przy wydawaniu rekomendacji i opinii członkom PTI.
3.Członkowie komisji kwalifikacyjnej są powoływani przez Zarząd Główny PTI na czas nieokreślony.
4.Stopnie specjalizacyjne są nadawane w poszczególnych działach informatyki. Działy i ich zakresy oraz wymagania egzaminacyjne ustala komisja kwalifikacyjna na kolejne okresy pięcioletnie. Komisja podaje te ustalenia do publicznej wiadomości w Biuletynie PTI.
5.W każdym dziale przewiduje się specjalizację stopnia I i II.
6. O uzyskanie specjalizacji stopnia I może ubiegać się osoba mająca wyższe wykształcenie, która:
6.1.Wykaże się odpowiednim dorobkiem zawodowym, przede wszystkim udziałem w pracach projektowych, technologicznych, koncepcyjnych lub organizacyjnych, mających istotne znaczenie dla rozwoju informatyki. Kandydat musi określić i udokumentować swój osobisty udział w tych pracach.
6.2.Posiada publikacje, w tym dotyczące doświadczeń i wyników pracy zawodowej.
6.3.Ukończyła stadium podyplomowe lub studium samokształcenia kierowanego albo kurs związany tematycznie z kierunkiem specjalizacji i uznany za właściwy dla danego kierunku.
6.4.Ma co najmniej pięcioletni staż pracy, zgodny z kierunkiem specjalizacji.
6.5.Przedstawi opinię zawodową wystawioną przez kierownika zakładu pracy, potwierdzającą twórcze osiągnięcia kandydata.
6.6.Wykaże się znajomością języka obcego w stopniu umożliwiającym korzystanie z literatury specjalistycznej.
7.O uzyskanie specjalizacji stopnia: II może ubiegać się osoba mająca specjalizację stopnia l, która:
7.1.Wykaże się dalszymi twórczymi osiągnięciami w pracy zawodowej, uzyskanymi po przyznaniu specjalizacji stopnia I i potwierdzonymi w opinii zawodowej wystawionej przez kierownika zakładu pracy.
7.2.Wykaże się aktualną wiedzą specjalistyczną w dziedzinie, w której ubiega się o przyznanie specjalizacji stopnia II.
7.3.Wykaże się znajomością dwóch języków obcych (w tym angielskiego) w stopniu umożliwiającym korzystanie z literatury specjalistycznej.
8.Podstawą wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego jest złożenie wniosku przez kandydata, określenie działu i przedstawienie danych zgodnie z p. 6 lub 7.
9.Do rozważania wniosku powołuje się — spośród członków komisji kwalifikacyjnej — trzyosobową komisję oceniającą. Po stwierdzeniu spełnienia wymagań formalnych dorobek kandydata jest przedstawiony do zaopiniowania dwom recenzentom wyznaczonym przez komisję kwalifikacyjną spoza jej składu. Recenzje są tajne.
10.W przypadku sprzecznych opinii dorobek kandydata przedstawia się do oceny trzeciemu recenzentowi.
11.Uzyskanie dwóch negatywnych opinii recenzentów powoduje odrzucenie wniosku.
12.Z kandydatem, którego wniosek przyjęto, komisja oceniająca przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną, a następnie, w głosowaniu tajnym, decyduje o przyznaniu stopnia. W szczególności komisja jest upoważniona do stwierdzenia, że kandydat posiada wiedzę w zakresie programu jednej z form doskonalenia zawodowego (p. 6.3), i zwolnienia go od formalnego obowiązku ukończenia takiego studium lub kursu.
13.Od decyzji komisji oceniającej przysługuje odwołanie do Zarządu Głównego PTI, który może nakazać rozważenie sprawy w innym składzie.
14.Recenzentami dorobku kandydata podczas kwalifikacji rewizyjnej muszą być członkowie komisji kwalifikacyjnej. Decyzja powzięta w wyniku takiej kwalifikacji jest ostateczna.
15.Wniosek o nadanie stopnia można składać nie częściej niż raz do roku.
16.Wniosek powinien być rozważony nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od daty złożenia, a recenzje dorobku kandydata powinny być dokonane nie później niż w trzy miesiące.
17.Komisja kwalifikacyjna jest również upoważniona przez Zarząd Główny PTI do wydawania osobom mającym stopnie specjalizacyjne opinii w imieniu PTI potwierdzających ich dorobek twórczy w kolejnych okresach pięcioletnich, począwszy od daty nadania stopnia.
18.Zaświadczenie o nadaniu stopnia jest sygnowane przez prezesa lub wiceprezesa Zarządu Głównego PTI oraz sekretarza generalnego PTI.