Konferencja IF ICLCUA’88
Organizatorem najbliższej konferencji IF jest Polska. W bieżącym roku mija 25 lat działalności firmy ICL w Polsce. W roku 1962 została podjęta w ONZ decyzja o dostarczeniu do Polski maszyny ICL 1300. Maszyna ta rozpoczęła pracę w lipcu 1963 w Centrum Organizacji i Doskonalenia Kadr Kierowniczych. Później były: porozumienia licencyjne na produkcję maszyny ICL 1900 wyposażonej w system George 3, Pert 1900, Prompt, Scan, oraz pakiety programowania liniowego i obliczeń statystycznych, licencje na drukarki, instalacje systemu 4, maszyny 2903 i 2904, w ostatnich zaś latach — nowocześniejszy sprzęt, o którym wspomniałam wcześniej.
Rok 1988 — to czterdziestolecie polskiej informatyki. Konferencja IF ICLCUA’88 da okazję do podsumowania tego, co zrobiono, oraz do dyskusji nad przyszłością systemów ICL w naszym kraju. Na tę uroczystą okazję przewidujemy zaproszenie gości z innych krajów socjalistycznych (Węgier, Czechosłowacji i ZSRR). Stworzenie socjalistycznego lobby w ramach federacji umożliwi silniejsze oddziaływanie na firmę przez federację, a także nawiązanie współpracy w odniesieniu do oprogramowania, szkoleń, pielęgnacji i rozbudowy systemów.
Program rozwoju polskiej informatyki rodzi się z trudem. Dominuje koncepcja “kompleksowej mikroinformatyzacji” gospodarki, niepokojąca wielu reprezentantów środowiska informatycznego. W rozwoju systemów ICL w Polsce członkowie Sekcji PTI — Klubu Użytkowników Systemów Komputerowych ICL upatrują realną możliwość kontynuacji wieloletnich prac.
Ewa Rożniecka