Konkurs prac magisterskich z informatyki
Omówienie prac nagrodzonych i wyróżnionych
Emulator komputera sterowanego przepływem danych — Janusz Kalinowski
W pracy przedstawiono projekt i implementację programową emulatora komputera sterowanego przepływem danych. Badania nad tego typu komputerami są prowadzone w czołowych laboratoriach krajów wysoko rozwiniętych, ponieważ technika przetwarzania danych w systemie komputerowym, oparta na przepływie danych, jest zaliczana do grupy podstawowych metod organizacji komputerów piątej generacji. Autor nawiązuje do tych badań, wykorzystując jako wzorzec tzw. Manchester Ring Prototype System. Zaprojektowanie i uruchomienie emulatora zostało poparte jego wstępną weryfikacją w laboratorium dydaktycznym Centrum Obliczeniowego Politechniki Wrocławskiej.
Przyznając pierwszą nagrodę, Jury konkursu podkreśliło nie tylko nowoczesność i ważność problematyki pracy dla rozwoju współczesnej informatyki, ale także fakt, że praca stanowi w pełni zrealizowany i poprawnie udokumentowany projekt inżynierski o dużej wartości dydaktycznej.
Formalna specyfikacja edytora tekstu — Jarosław Bochiński
Biorąc za przykład edytor tekstu autor pracy przedstawił metodę przygotowywania oprogramowania, opartą na konsekwentnym stosowaniu metod formalnych i matematycznego języka opisu. Jest to podejście niedoceniane i rzadko stosowane przez informatyków, którzy częściej posługują się metodami opartymi wyłącznie na własnym doświadczeniu i intuicji.
Przyznając drugą nagrodę, Jury podkreśliło wzorcowe wykonanie przykładowego programu, uzyskane przez konsekwentne stosowanie właściwej metody formalnej oraz potrzeb popularyzacji takiego myślenia i postępowania przy rozwiązywaniu złożonych problemów programowania.
Automaty komórkowe. Teoria i zastosowanie — Paweł Wlaź
Teoria automatów komórkowych należy do tych dziedzin matematyki, które dostarczają narzędzi do opisu bardzo złożonych zjawisk występujących w różnorodnych dziedzinach świata rzeczywistego. Teorię automatów komórkowych także zastosowano do modelowania i analizy wieloprocesorowych systemów komputerowych, w szczególności opartych na technikach VLSI. Autor pracy opisał podstawowe problemy teorii automatów komórkowych oraz przeprowadził oryginalne badania jednoznaczności kształtu wielościanu Wulffa w przypadku dwuwymiarowym i badania związków teorii wymiaru ze złożonością reguł wzrostu.
Przyznając pracy trzecią nagrodę, Jury dało wyraz uznania oryginalnym badaniom teoretycznym prowadzonym w ramach prac magisterskich, badaniom, których wyniki mogą znaleźć szerokie zastosowanie praktyczne w niedalekiej przyszłości.
Budowa systemów ekspertowych — Witold Ruciński
W pracy przedstawiono projekt prostego systemu ekspertowego (tj. doradczego — przyp. red.), którego zadaniem jest konstruowanie modeli teorii mnogości. jakkolwiek bezpośrednie wykorzystanie praktyczne wyników pracy jest ograniczone, to jednak Jury wyróżniło ją podkreślając, że autor zrealizował złożone zadanie (system został uruchomiony i przetestowany) oraz przeprowadził analizę języka Turbo Pascal jako narzędzia do opisu mechanizmów wnioskowania, organizacji i akwizycji wiedzy.
O liczbie rozszerzeń liniowych skończonych zbiorów częściowo uporządkowanych — Grzegorz Stachowiak
Praca zawiera opis ulepszonych algorytmów znajdowania liczby rozszerzeń liniowych zbiorów częściowo uporządkowanych. Jury wyróżniło pracę ze względu na dobry poziom i oryginalność zawartych w niej rozważań teoretycznych.
Złożoność obliczeniowa zagadnienia typów w rachunku lambda — Jerzy Paweł Tyszkiewicz
Autor pracy przeprowadził badania złożoności obliczeniowej problemu typowalności w rachunku lambda. Jury wyróżniło pracę ze względu na dobry poziom i oryginalność zawartych w niej rozważań teoretycznych.
Opracował Czesław Daniłowicz