Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     4 / 84 rok VIII | kwiecień 1989
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Konkurs prac magisterskich z informatyki
 
Omówienie prac nagrodzonych i wyróżnionych
 
Emulator komputera sterowanego przepływem danych — Janusz Kalinowski
 
                W pracy przedstawiono projekt i implementację programową emulatora komputera sterowanego przepływem danych. Badania nad tego typu komputerami są prowadzone w czołowych laboratoriach krajów wysoko rozwiniętych, ponieważ technika przetwarzania danych w systemie komputerowym, oparta na przepływie danych, jest zaliczana do grupy podstawowych metod organizacji komputerów piątej generacji. Autor nawiązuje do tych badań, wykorzystując jako wzorzec tzw. Manchester Ring Prototype System. Zaprojektowanie i uruchomienie emulatora zostało poparte jego wstępną weryfikacją w laboratorium dydaktycznym Centrum Obliczeniowego Politechniki Wrocławskiej.
                Przyznając pierwszą nagrodę, Jury konkursu podkreśliło nie tylko nowoczesność i ważność problematyki pracy dla rozwoju współczesnej informatyki, ale także fakt, że praca stanowi w pełni zrealizowany i poprawnie udokumentowany projekt inżynierski o dużej wartości dydaktycznej.
 
Formalna specyfikacja edytora tekstu — Jarosław Bochiński
 
                Biorąc za przykład edytor tekstu autor pracy przedstawił metodę przygotowywania oprogramowania, opartą na konsekwentnym stosowaniu metod formalnych i matematycznego języka opisu. Jest to podejście niedoceniane i rzadko stosowane przez informatyków, którzy częściej posługują się metodami opartymi wyłącznie na własnym doświadczeniu i intuicji.
                Przyznając drugą nagrodę, Jury podkreśliło wzorcowe wykonanie przykładowego programu, uzyskane przez konsekwentne stosowanie właściwej metody formalnej oraz potrzeb popularyzacji takiego myślenia i postępowania przy rozwiązywaniu złożonych problemów programowania.
 
Automaty komórkowe. Teoria i zastosowanie — Paweł Wlaź
 
                Teoria automatów komórkowych należy do tych dziedzin matematyki, które dostarczają narzędzi do opisu bardzo złożonych zjawisk występujących w różnorodnych dziedzinach świata rzeczywistego. Teorię automatów komórkowych także zastosowano do modelowania i analizy wieloprocesorowych systemów komputerowych, w szczególności opartych na technikach VLSI. Autor pracy opisał podstawowe problemy teorii automatów komórkowych oraz przeprowadził oryginalne badania jednoznaczności kształtu wielościanu Wulffa w przypadku dwuwymiarowym i badania związków teorii wymiaru ze złożonością reguł wzrostu.
                Przyznając pracy trzecią nagrodę, Jury dało wyraz uznania oryginalnym badaniom teoretycznym prowadzonym w ramach prac magisterskich, badaniom, których wyniki mogą znaleźć szerokie zastosowanie praktyczne w niedalekiej przyszłości.
 
Budowa systemów ekspertowych — Witold Ruciński
 
                W pracy przedstawiono projekt prostego systemu ekspertowego (tj. doradczego — przyp. red.), którego zadaniem jest konstruowanie modeli teorii mnogości. jakkolwiek bezpośrednie wykorzystanie praktyczne wyników pracy jest ograniczone, to jednak Jury wyróżniło ją podkreślając, że autor zrealizował złożone zadanie (system został uruchomiony i przetestowany) oraz przeprowadził analizę języka Turbo Pascal jako narzędzia do opisu mechanizmów wnioskowania, organizacji i akwizycji wiedzy.
 
O liczbie rozszerzeń liniowych skończonych zbiorów częściowo uporządkowanych — Grzegorz Stachowiak
 
                Praca zawiera opis ulepszonych algorytmów znajdowania liczby rozszerzeń liniowych zbiorów częściowo uporządkowanych. Jury wyróżniło pracę ze względu na dobry poziom i oryginalność zawartych w niej rozważań teoretycznych.
 
Złożoność obliczeniowa zagadnienia typów w rachunku lambda — Jerzy Paweł Tyszkiewicz
 
                Autor pracy przeprowadził badania złożoności obliczeniowej problemu typowalności w rachunku lambda. Jury wyróżniło pracę ze względu na dobry poziom i oryginalność zawartych w niej rozważań teoretycznych.
Opracował Czesław Daniłowicz
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A