Z prac sekcji PTI
Dlaczego jest nam potrzebna Sekcja metodyki i dokumentacji projektów i programów?
Moje dość długie doświadczenia (17 lat) z pracy w różnych ośrodkach informatycznych upewniły mnie, że organizacja prac analityczno–projektowo–programowych nie jest właściwa. Nie kwestionuję oczywiście dobrej jakości wielu opracowanych systemów i programów. Każdy użytkowany system informatyczny wymaga ciągłej konserwacji, rozbudowy, usprawnień. W większości ośrodków informatycznych istnieje dziś sytuacja, w której najlepsi projektanci i programiści, którzy kiedyś, w przeszłości, opracowali system, zajmują się ciągle jego konserwacją, gdyż nikt inny tego robić nie potrafi. Stan taki jest nie do przyjęcia, gdyż:
(1) blokuje rozwój najlepszych pracowników;
(2) stwarza w ośrodkach pozycję pracowników niezastąpionych, bez których system szybko ulegnie dezaktualizacji i nie będzie mógł być użytkowany.
Stan taki trwa i będzie trwał dopóty, dopóki nie uświadomimy sobie; że może być inaczej, i nie przedstawimy wzorców rozwiązania problemu. Powyższe stwierdzenie wyraża jeden z celów naszej sekcji. W najbliższym czasie (w I kwartale 1987) w posiadaniu sekcji znajdzie się wzorcowa metodyka prowadzenia prac analityczno–projektowo–programowych zawierająca odpowiednie techniki, wzorce dokumentowania i wprowadzania późniejszych poprawek, a także metodyka postępowania prowadząca do utrzymywania aktualnej dokumentacji każdego eksploatowanego systemu informatycznego.
Opracowania z tego zakresu są przeznaczone dla bardzo szerokiego kręgu odbiorców, a przede wszystkim dla ośrodków informatycznych tworzących systemy informatyczne, wyższych uczelni kształcących informatyków, firm software'owych.
Pierwsze seminarium, na którym będą przedstawione wyniki prac sekcji, planujemy zorganizować na przełomie marca i kwietnia 1987 roku w Krakowie.
Druga sfera działalności — to tworzenie dokumentacji użytkowej oprogramowania narzędziowego do istniejącego na polskim rynku oprogramowania. Problem dotyczy zwłaszcza oprogramowania na mikrokomputery 8– i 16–bitowe dostającego się do Polski różnymi drogami. Brak dobrej dokumentacji do takiego oprogramowania jest powszechnie odczuwalny. Sekcja wychodzi na przeciw tym potrzebom. Dokumentacja jest opracowywana w formie zbiorów zredagowanych na dyskietkach magnetycznych i w takiej formie będzie dostarczana odbiorcom. Mamy już dokumentację dla języka Pascal MT+, Basic 80 oraz dla systemu operacyjnego CP/M wersja 2.2. W przygotowaniu jest dokumentacja edytora WordStar, systemu dBASE II i języka C dla mikrokomputerów 8–bitowych.
Członkami sekcji mogą zostać członkowie zwyczajni PTI wnoszący do sekcji własne opracowania w obu omówionych dziedzinach lub chcący w ustalonym terminie wykonać takie opracowanie na zlecenie sekcji. Sekcja nie zamierza tworzyć norm ani rozszerzać działalności poza przedstawione ramy tematyczne.
Siedziba sekcji:
Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pracownia Techniki Obliczeniowej
ul. Reymonta 4, 30-059 Kraków
Adresy do korespondencji:
W sprawach metodyki i techniki dokumentowania systemów informatycznych — Włodzimierz Migas, ul. Sadzawki 5 m. 121, 31-465 Kraków (tel. 11-84-74 dom)
W sprawach dokumentacji użytkowej oprogramowania narzędziowego — Mariusz Klapper, ul. Spasowskiego 6 m. 7, 31-139 Kraków (tel. 33-76-13 dom).
Telefon 33-75-12
Włodzimierz Migas