Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     2 / 56 rok VI | luty 1987
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Z prac sekcji PTI
Dlaczego jest nam potrzebna Sekcja metodyki i dokumentacji projektów i programów?
 
                Moje dość długie doświadczenia (17 lat) z pracy w różnych ośrodkach informatycznych upewniły mnie, że organizacja prac analityczno–projektowo–programowych nie jest właściwa. Nie kwestionuję oczywiście dobrej jakości wielu opracowanych systemów i programów. Każdy użytkowany system informatyczny wymaga ciągłej konserwacji, rozbudowy, usprawnień. W większości ośrodków informatycznych istnieje dziś sytuacja, w której najlepsi projektanci i programiści, którzy kiedyś, w przeszłości, opracowali system, zajmują się ciągle jego konserwacją, gdyż nikt inny tego robić nie potrafi. Stan taki jest nie do przyjęcia, gdyż:
(1)   blokuje rozwój najlepszych pracowników;
(2)   stwarza w ośrodkach pozycję pracowników niezastąpionych, bez których system szybko ulegnie dezaktualizacji i nie będzie mógł być użytkowany.
                Stan taki trwa i będzie trwał dopóty, dopóki nie uświadomimy sobie; że może być inaczej, i nie przedstawimy wzorców rozwiązania problemu. Powyższe stwierdzenie wyraża jeden z celów naszej sekcji. W najbliższym czasie (w I kwartale 1987) w posiadaniu sekcji znajdzie się wzorcowa metodyka prowadzenia prac analityczno–projektowo–programowych zawierająca odpowiednie techniki, wzorce dokumentowania i wprowadzania późniejszych poprawek, a także metodyka postępowania prowadząca do utrzymywania aktualnej dokumentacji każdego eksploatowanego systemu informatycznego.
                Opracowania z tego zakresu są przeznaczone dla bardzo szerokiego kręgu odbiorców, a przede wszystkim dla ośrodków informatycznych tworzących systemy informatyczne, wyższych uczelni kształcących informatyków, firm software'owych.
                Pierwsze seminarium, na którym będą przedstawione wyniki prac sekcji, planujemy zorganizować na przełomie marca i kwietnia 1987 roku w Krakowie.
                Druga sfera działalności — to tworzenie dokumentacji użytkowej oprogramowania narzędziowego do istniejącego na polskim rynku oprogramowania. Problem dotyczy zwłaszcza oprogramowania na mikrokomputery 8– i 16–bitowe dostającego się do Polski różnymi drogami. Brak dobrej dokumentacji do takiego oprogramowania jest powszechnie odczuwalny. Sekcja wychodzi na przeciw tym potrzebom. Dokumentacja jest opracowywana w formie zbiorów zredagowanych na dyskietkach magnetycznych i w takiej formie będzie dostarczana odbiorcom. Mamy już dokumentację dla języka Pascal MT+, Basic 80 oraz dla systemu operacyjnego CP/M wersja 2.2. W przygotowaniu jest dokumentacja edytora WordStar, systemu dBASE II i języka C dla mikrokomputerów 8–bitowych.
                Członkami sekcji mogą zostać członkowie zwyczajni PTI wnoszący do sekcji własne opracowania w obu omówionych dziedzinach lub chcący w ustalonym terminie wykonać takie opracowanie na zlecenie sekcji. Sekcja nie zamierza tworzyć norm ani rozszerzać działalności poza przedstawione ramy tematyczne.
Siedziba sekcji:
Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pracownia Techniki Obliczeniowej
ul. Reymonta 4, 30-059 Kraków
Adresy do korespondencji:
W sprawach metodyki i techniki dokumentowania systemów informatycznych — Włodzimierz Migas, ul. Sadzawki 5 m. 121, 31-465 Kraków (tel. 11-84-74 dom)
W sprawach dokumentacji użytkowej oprogramowania narzędziowego — Mariusz Klapper, ul. Spasowskiego 6 m. 7, 31-139 Kraków (tel. 33-76-13 dom).
Telefon 33-75-12

Włodzimierz Migas

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A