Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     1 / 91 rok IX | styczeń 1990
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Krótki kurs języka P (16)
 
Prawidłowy
Jest to przymiotnik nadużywany. Często pod wpływem języka rosyjskiego wprowadza się go do tekstu zamiast przymiotników słuszny, właściwy, należyty, odpowiedni, poprawny, normalny, a nawet dobry. Zamiast np. prawidłowe przepisy piszemy właściwe przepisy, zamiast prawidłowy wnioseksłuszny wniosek, zamiast prawidłowa wymowapoprawna wymowa, zamiast prawidłowa rozgrywkadobra rozgrywka, zamiast prawidłowy rozwójnormalny rozwój.
Prędkość
W języku nauk ścisłych i techniki rzeczownik ten ma znaczenie terminu i nie powinno się go używać wymiennie z rzeczownikiem szybkość. Prędkość jest to stosunek drogi do czasu, w którym tę drogę przebyto. Jednostką prędkości są więc np. kilometry na godzinę. Szybkość natomiast jest to stosunek zmiany zachodzącej w jakimś zjawisku do czasu; mamy więc np. szybkość reakcji, jonizacji, programowania itp.
Proces
Jest to rzeczownik często i z upodobaniem używany przez autorów, nie tylko zresztą tekstów z dziedziny informatyki. Proces oznacza przede wszystkim “zmiany zachodzące w kolejnych stadiach rozwoju” i w tym znaczeniu powszechnie tego wyrazu używamy. Mówi się więc o procesie technologicznym, produkcyjnym, metabolicznym, chemicznym itp.
                Niestety, wyraz proces jest nadużywany w innym znaczeniu; pisze się np. proces pisania, proces programowania, proces mielenia, proces toczenia, proces chłodzenia — wówczas, gdy wystarczy samo pisanie, programowanie, mielenie, toczenie, chłodzenie, jako że są to procesy. Rzeczownik proces jest natrętnym wyrażeniem z języka “naukowego”. Wyrazu tego używa się niesłusznie także w znaczeniu “przebieg”, “postępowanie”, “zjawisko” itp.
Przeprowadzać
Jest to jeden z natrętnych czasowników pochodzenia obcego, nadużywany w znaczeniu “wykonywać”, “prowadzić”, “robić”, “dokonywać”. Zamiast przeprowadzać porządki piszemy raczej porządkować, zamiast przeprowadzać uszeregowanieszeregować itp.
Przestrzegać
Przypominamy: czasownik ten rządzi dopełniaczem kogo, czego. Piszemy więc przestrzegać przepisów, zaleceń, tajemnicy (nie: przestrzegać przepisy, zalecenia, tajemnicę).
Przy
Jest to zaimek nadużywany. Razi stosowanie go wówczas, gdy wskazuje się na czas (lepiej: podczas czego, przed czym, po czym) lub przyczynę (lepiej: wobec czego, ze względu na co, z powodu czego). Zamiast przy udziale, przy użyciu, przy zastosowaniu lepiej pisać z udziałem, z użyciem, z zastosowaniem. “Wyrażenie: obserwacje przy użyciu urządzeń jest zdecydowanie rażące […] Zamiast przy uwzględnieniu lepiej z uwzględnieniem […] Wykorzystanie silnika przy mocy tej a tej jest stylizacją nieudaną. Wszystkie omawiane zdania dotyczą zagadnień naukowych i technicznych, ale i forma zdań jest również zagadnieniem w pewnym sensie technicznym: warto dbać o technikę formułowania myśli…” — pisał prof. W. Doroszewski. Zamiast np. przy temperaturze 20°C lepiej pisać w temperaturze 20°C.
Przyłożyć
W tekstach związanych z techniką, zwłaszcza zaś z elektrotechniką, elektroniką i informatyką, zamiast np. przyłożyć napięcie, prąd, sygnał itd. lepiej pisać doprowadzić napięcie, prąd, sygnał itp.
ARA
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A