 |
Sprawozdanie Prezesa, kol. Zdzisława Szyjewskiego z narady roboczej PTI w Sulejowie 11-12 września 2004
|
Informacje wprowadzaiace
W hotelu Pod klasztorze w Sulejowie zorganizowane zostało spotkanie robocze PTI VlRdług autorskiej koncepcji i scenariusza opraco
wanego przez Prezesa Zdzisława Szyjewskiego. Strona organizacyjna spotkania rÓNnież w całości należała do niego. Niniejsze sprawozdanie również nie ma charakteru dokumentu, a jest jedynie relacjąautora spotkania. W spotkaniu uczestniczyło 35 członków PTI.
|
Przywitanie
We wprowadzeniu Prezes przedstawił prezentację, w której
omówił w skrócie cele i zasady spotkania podkreślając jego autorski charakter i wynikające z tego ograniczenia co do treści merytorycznych. Podkreślił najwyższą reprezentatywność składu uczestników spotkania i listę główrych tematów, które kolejno poddawane były dyskusji. W szczególności jako główry temat wyróżnił podział na działalność gospodarczą i statutową PTI przybliżając stan aktualry według danych finansowych za rok 2003 i siedem miesięcy roku 2004.
|
Przebieg dyskusii i wnioski
Działalność gospodarcza a działalność statutowa PTI
Działalność gospodarcza utrzymuje działalność statutową, gdyż
składki nie wystarczają na pokrycie kosztów działania PTI. Główrym źródłem dochodu jest działalność ECDL. Brak definicji działalności gospodarczej i statutowej wymaga wprowadzenia zmian w statucie. Paragraf statutu o "...działalności społecznej członków" budzi liczne nieporozumienia i kontrowersje. Stąd różne pomysły na wydzielenie działalności gospodarczej w oddzielry podmiot. Zgłoszono liczne pomysły i uwagi za i przeciw, jednak w konkluzji większość zebranych
|
była za niewydzielaniem działalności gospodarczej w oddzielny podmiot, ale przyjęto ustalenie jasnych zasad wynagradzania osób z tądziałalnością związanych. Na posiedzeniu ZG (które odbyło się w niedzielę rano) podjęto uchwałę regulującą zasady wynagradzania za pracę w ECDL-u.
|
Struktura organizacyjna PTI (Oddziały, Koła, Sekcje) Proponuje się zapis w statucie nakładający większe ograniczenia
związane z powołaniem Oddziału. W szczególności wymóg działania w granicach minimum jednego wojEWództwa oraz ostrzejsze kryteria
pozostające w gestii ZG związane z działalnością i "stażem". Nie zdobył poparcia wniosek podwyższenia liczby członków wymaganych do powołania Oddziału.
|
Izba RzeczoznawcĆMI PTI
Izba RzeczoznalACów stanowi obszar bardzo obiecującej i wzra
stającej działalności PTI, ale nadal będącej w fazie prób i błędów. Należy uporządkować listę rzeczoznawcÓN, zasady działania itp. Akceptowana jest zasada 50% ceny za usługę jako wynagrodzenie rzeczoznalACY (zespołu), 10% dla akwizytora, który często jest koreferentem ekspertyzy. Problemem utrudniającym podejmowanie zleceńsą krótkie terminy realizacji zleceń i niska dyspozycyjność rzeczoznawców. \Nikazana jest ścisła współpraca z PlliT. Pozostaje problem odpowiedzialności i ewentualnego ubezpieczenia w przypadku konfliktów. Należy utrzymać wysokie ceny ekspertyz oraz wielokanałowo prowadzić marketing Izby.
|
Certyfikaty, szkolenia, konferencje, ECDL
Brak polskich certyfikatów powoduje wchodzenie na nasz rynek
certyfikatów zachodnich. Należy się temu przeciwstawić wychodząc z własną ofertą certyfikatów z obszaru informatyki. Sukces ECDL-a, próby z certyfikatem z zarządzania projektami wskazują, że należy to rozszerzać. Koło PTI w Rzeszowie podejmuje się certyfikowania kursów e-Iearningowych w ramach PTI. S2:tandaroVIR konferencje PTI to konferencje w S2:czyrku, Mrągowie i KKIO. Padła interesująca propozycja biblioteki cyfrowej materiałów konferencyjrych.
|
Współpraca zagraniczna PTI
Współpraca przy certyfikacji głównie ECDL i CEPIS. Brak pomysłu
na obszary współpracy. Zbyt mało osób może poświęcić czas tej dzia
łalności.
Uwagi i wnioski Prezesa:
Wskazane rozszerzenie osób zaangażowanych we współpracę
zagraniczną pod kontrolą wiceprezesa.
|
Sprawy członkowskie
Niezmienne są problemy z bazą członków i jej aktualnością.
Podobne kłopoty dotyczą ściągalności składek. Padła propozycja abolicji dla członków mających niezapłacone składki za lata do roku 2002, ale konieczne jest konsekwentne skreślanie za brak płatności w latach 2002 i dalszych. Uczestnicy spotkania zaakceptowali fakt, że po przeprowadzeniu konsekwentrych skreśleń może zostać zaledwie 250 członków.
|
Działalność wydawnicza - ProDialog
Wiceprezes [Andrzej Marciniak, przyp. red.] czuwa nad pozio
mem merytorycznym ProDialogu i Biuletynu. Inne wydawnictwa mają słaby poziom i nie powinny być firmowane przez prl. Obserwuje siębrak koordynacji działalności wydawniczej. Materiały konferencyjne są poza kontrolą wiceprezesa odpowiedzialnego za tę działalność, co wynika ze sposobu opracowania tych materiałÓN i terminów.
|
Sprawy różne - wolne wnioski
Z uwagi na presję czasu zgłoszone sprawy omówiono skrótowo:
- kol. Anna Ostaszewska przedstawiła działania związane z systemem bazy danych członków prl - kilka osób wyraziło zainteresowanie projektem i ma nadesłać uwagi,
- kol. Wiesław Szafraniec zwrócił uwagę na problemy z aktualnością strony WWW i zobowiązano go do współpracy z administratoremwcelu poprawy stanu rzeczy,
- kol. Janusz Grabara kwestionował narzut 10% na koszty ZG brak jednoznacznego stanowiska, ale należy ten problem dalej dyskutować, aby nie było nieporozumień i żeby obowiązywały jednakowe zasady dla wszystkich,
kol. Borys Czerniejewski zgosillistę pomysłów "PTI moje widzę ogromne - nowy narybek".
|
"PTI moje widzę ogromne - nowy narybek" Borys Czerniejewski
|
1. Organizacja konferencji naukowej (albo dotyczącej trans
feru technologii).
2. Organizacja konferencji międzynarodowej (np. z prze
kształcenia Mrągowa). 3. Reanimacja czasopisma "Informatyka". 4. Rozwiązanie problemu Izby RzeczoznaV\Ców (konieczne
zmiany w statucie na najbliższym zjeździe).
5. Założenie WLAN w biurze ZG (+ karty dla uczestników spo
tkań - do wypożyczenia).
6. Collaborative Vvbrkspace do provvadzenia projektów
|
Podsumowanie
Propozycja kol. Piotra Fuglewicza, aby zorganizovvać spotkanie
poświęcone strategii działania prl, spotkała się z dużym zainteresowaniem. W podsumowaniu Prezes zobowiązał kol. Piotra Fuglewicza do zorganizowania analogicznego spotkania z inną tematyką (strategia) jeszcze w listopadzie przed Jesiennymi Spotkaniami prl w Mrągowie.
Opracował Zdzisław Szyjewski
|
(skróty - redakcja) |
|