Z prac Oddziału Dolnośląskiego
W dniach od 3 do 5 kwietnia 1990 u podnóża Biskupiej Kopy odbyła się III Szkoła Systemy mikrokomputerowe w zarządzaniu gospodarką POKRZYWNA'90. Organizatorami byli: Koło PTI w Opolu oraz Spółdzielnia Usług Informatycznych i Organizacyjnych Infopol, także w Opolu. Celem szkoły było wprowadzenie do tematyki sieci lokalnych, przedstawienie podstaw projektowania i programowania systemów użytkowych w środowisku rozproszonym, omówienie problemów występujących przy eksploatacji sieci, a także umożliwienie samodzielnej pracy w sieci.
Tematem wiodącym było oprogramowanie sieciowe NetWare firmy Novell, wygrywające konkursy zachodnich periodyków informatycznych na najlepszą sieć (liczy obecnie 4 mln użytkowników i pracuje na 400 tys. sieciowych serwerów na całym świecie). Ponad 60 przedstawicieli różnych środowisk informatycznych z zainteresowaniem wysłuchało wystąpień wykładowców z wrocławskiego i warszawskiego środowiska naukowego oraz informatyków-praktyków. W programie szkoły przewidziano trzy rodzaje zajęć: wykłady, laboratoria oraz lożę ekspertów. Zajęcia laboratoryjne odbywały się przy trzech komputerach połączonych w sieć ARC-NET z oprogramowaniem Novell SFT NetWare dostarczonym przez PTH Techmex z Bielska-Białej. Nieodzownym elementem konfiguracji, jak się okazało przy wielokrotnych przerwach zasilania, był inteligentny zasilacz awaryjny. Prezentacji sprzętu dokonał dyrektor do spraw technicznych Adam Korczowski z Techmetu, on też przedstawił uczestnikom szkoły zagadnienie organizacji pracy w sieci i oprogramowanie Novell NetWare.
NetWare 386 v. 3.0 zaprojektowano, aby w pełni wykorzystać dużą szybkość i moc obliczeniową procesora 80386. Oto cechy najnowszego wyrobu firmy Novell: elastyczna, "otwarta" architektura modułowa, koncepcja otwartych protokołów, wydajny system obsługi plików, dynamiczna konfiguracja zasobów, rozszerzony system zabezpieczeń (SFT III), rozwinięte funkcje drukowania, łatwość instalacji i dobrze udokumentowane środowisko programowe.
System oprogramowania sieciowego omówili autoryzowani dystrybutorzy; jest ich coraz więcej. Doświadczeniem użytkownika sieci lokalnej Novell Advanced NetWare 286 v. 2.0 podzielił się Z. Wiśniewski. Mówił o problemach instalacji, zwrócił uwagę na pewność i wysoką klasę wszystkich elementów sieci. Przestrzegał przed kupowaniem oprogramowania sieciowego od nie licencjonowanych dystrybutorów. Można wtedy pozostać bez dobrej dokumentacji, bez możliwości zmiany konfiguracji i bez możliwości uaktualniania oprogramowania sieciowego.
Wśród wykładowców występujących w wieczornych lożach
ekspertów najpopularniejszy był, dzięki swemu dużemu doświadczeniu, J. Ubysz z firmy Copact z Warszawy.
W komunikatach mówiono 0 oprogramowaniu użytkowym i o konkretnych rozwiązaniach. Rozwinęła się dyskusja na temat metod i środków walki z wirusami. Uczestnicy szkoły, korzystając z udostępnionego im sprzętu, urządzili małą giełdę systemów.
Program szkoły był następujący:
J. Gruber, L.Z. Misiura - Lokalne sieci komputerowe, charakterystyka, oprogramowanie sieciowe, przegląd rozwiązań firmowych,
J. Ubysz - Oprogramowanie Novell NetWare na tIe systemów operacyjnych lokalnych sieci mikrokomputerowych,
S. Kukuła, W. Czajkowski -Projektowanie i programowanie systemów użytkowych przeznaczonych do eksploatacji w środowisku rozproszonym,
A.M. Wierzba - System organizacji komunikacji z użytkownikiem VIDE-2,
Z. Wiśniewski - Doświadczenia użytkownika sieci lokalnej Novell Advanced NetWare 286 v. 2.0,
L.Z. Misiura - Modelowanie dostępu do zdalnych zasobów lokalnej sieci komputerowej,
J. Pająk - System "Obsługa Działu Handlowego".
W dniach 21 i 22 czerwca 1990 w Opolu odbyły się targi sprzętu i oprogramowania komputerów INFOTARGI'90, zorganizowane przez Spółdzielnię Usług Informatycznych Infopol; stroną merytoryczną targów zajmowało się Koło PTI w Opolu. Wśród wystawców znalazły się znane w województwie opolskim firmy informatyczne z Opola (Almatex, EVK, Infopol i Spin) oraz z Gliwic (Elinor) i Warszawy (Copact).
Na targach pokazano dostępne na polskim rynku mikrokomputery PC od XT do 386, laptop, szybkie drukarki igłowe i laserowe, skanery i inne urządzenia zewnętrzne. Z oprogramowania oferowano systemy aplikacyjne dla różnych dziedzin gospodarki oraz sieć NetWare. Można było przejrzeć i zamówić dokumentacje (opisy języków programowania, systemów operacyjnych, programów narzędziowych i in.) w języku polskim oferowane przez firmę Intersoftland.
Przekrój zawodowy osób zainteresowanych targami był szeroki. Oprócz informatyków, księgowych i dyrektorów gościliśmy także grupę młodzieży oraz całe rodziny z dziećmi. Częstym wymaganiem klientów wobec oferujących systemy aplikacyjne były: możliwość pracy w sieci (najczęściej NetWare) oraz zastosowanie polskich znaków.
W pierwszym dniu targów Koło PTI w Opolu dwukrotnie zapraszało zwiedzających na seminarium "Problemy wdrożenia informatyki - stan obecny i perspektywy". Przedstawiono przy tym również stanowisko Zarządu Głównego PTI w tej sprawie (na podstawie Biuletynów PTI).
Myślę, że INFOTARGI'90 spełniły zakładane cele:
- przedstawiono bogatą ofertę opolskiego, i nie tylko, rynku informatycznego;
- organizując seminarium stworzono forum dyskusyjne; - zawarto kilkanaście umów, nawiązano wiele kontaktów. Zapraszamy do wzięcia udziału w INFOTARGACH'91.
Przewodniczący Kola PTI w Opolu