Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     1-2 / 07-08 rok II | styczeń-luty 1983
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

PTI a reforma gospodarcza
 
Poniżej zamieszczamy sprawozdanie przedstawiciela PTI, kol. Jerzego Kisielnickiego, z działalności w Komisji do spraw Reformy Gospodarczej
                Działanie Pełnomocnika Rządu do spraw Reformy Gospodarczej i jego Urzędu jest wsparte pracą organów społecznych, takich jak Komisja do spraw Reformy i powołane w niej zespoły problemowe. Początkowo w pracach tej komisji sprawy informatyki nie były w ogóle uwzględniane. Dopiero w wyniku inicjatywy naszego towarzystwa, popartej m. in. przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, włączono je do prac Komisji, jako również istotne z punktu widzenia powodzenia reformy. Informatykę przypisano Zespołowi XI, zajmującemu się zagadnieniami jakości, wdrożeń i organizacji produkcji. Pracami tego zespołu kieruje prof. dr hab. Stanisław Lis z Politechniki Warszawskiej.
                Przy podziale zadań w zespole powierzono mi opracowanie syntetycznego raportu na temat roli i zadań informatyki w reformowanej gospodarce narodowej. Przekazanie tego raportu Zespołowi XI poprzedziły dyskusje środowiskowe, m. in. na forum PTI i Komisji Informatyki PTE. Po wprowadzeniu poprawek wynikających ze zgłoszonych uwag i postulatów materiał ten przekazałem do wykorzystania w pracach zespołu. Po dyskusji w zespole został on doręczony Pełnomocnikowi Rządu do spraw Reformy Gospodarczej, ministrowi Władysławowi Bace.
                W raporcie rozwinięto następujące tezy:
1.     Powodzenie reformy gospodarczej, niezależnie od jej ostatecznego, kształtu, zależy od wielu różnorodnych czynników; jednym z ważniejszych jest jakość zarówno systemów informacyjnych gospodarki narodowej w całości, jak i jej poszczególnych elementów. Współczesne system informacyjne - po to, aby było można realizować stawiane przed nimi cele- muszą być wspomagane środkami technicznymi informatyki. Nasza informatyka natomiast, rozumiana w szerokim znaczeniu tego słowa, do sprostania zadaniom reformy nie jest przygotowana.
2.     W chwili obecnej Polska jest najbardziej zacofanym krajem RWPG pod względem zarówno nasycenia środkami informatyki, jak i tempa podejmowania nowych przedsięwzięć informatycznych. Regres liczby nowych instalacji nie wystąpił nigdzie poza Polską. Może on doprowadzić w najbliższym czasie do zmniejszenia zainstalowanego parku komputerowego, gdyż bieżące dostawy nie wystarczą nawet na prostą jego reprodukcję.
3.     Obecne niedostatki informatyki - to m. in. zła jakość komputerów. Jest ona przyczyną ich dużej zawodności działania, długich przestojów na skutek awarii; dostarcza się nieodpowiednie zestawy, kadłubowe. Występują ponadto braki metodologiczne w fazach przygotowywania i wdrażania przedsięwzięć informatycznych, niewystarczające jest szkolenie kadr. Mamy także niewłaściwy system cen sprzętu i usług.
4.     Nawet w krytycznym okresie informatyzacja powinna. stanowić jeden z naczelnych celów państwa. Wstrzymanie zaś obecnie informatyzacji w Polsce spowoduje, że za mniej więcej 10 lat nie będzie można sprawnie wymieniać informacji, handlować, brać udziału w międzynarodowym podziale pracy, prowadzić opłacalnego eksportu.
5.     Istnieją w chwili obecnej obszary decyzyjne, które mogą być wspomagane przez informatykę niezależnie od jej dzisiejszych słabości; obszarami tymi są:
  • kooperacja, a w tym tworzenie mechanizmów informacyjnych dla zapoczątkowania powiązań kooperacyjnych;
  • reglamentacja, a w tym rozwinięcie sprzedaży wysyłkowej;
  • zarządzanie przedsiębiorstwem, zwłaszcza w zakresie szybkiego reagowania na zmiany cen i potrzeb społecznych.
6.     Postuluje się powołanie Państwowej Agencji Informatyki. Agencja ta oddziaływałaby na środowiska informatyki tylko za pomocą mechanizmów ekonomicznych. Jest istotne, aby Państwowa Agencja Informatyki była reprezentantem interesu ogólnonarodowego, a nie przedstawicielem interesów jakiejś branży.
7.     Przez państwo powinny być subwencjonowane nie tylko działania w zakresie służby zdrowia, kultury i oświaty, lecz także badania naukowe w informatyce (np. w postaci zleceń rządowych).
                Wymieniłem tutaj główne tezy raportu. Nie można w nim było, oczywiście, uwzględnić wszystkich problemów związanych z miejscem informatyki w reformowanej gospodarce narodowej. W raporcie starano się zwrócić przede wszystkim uwagę na fakt, że niedocenienie problematyki informatycznej może się ujemnie odbić na realizacji reformy.
                W dyskusji, która się odbyła na posiedzeniu Prezydium Komisji do spraw Reformy, a także w rozmowach ze specjalistami z Urzędu Pełnomocnika, wykazano dość duże zrozumienie dla przedstawianej przez nas problematyki. Można się było jednak spotkać także z opiniami, że najbardziej istotne problemy związane z zaspokojeniem potrzeb informatycznych powinna rozwiązać nasza ustawa o statystyce państwowej. Stanowisko to, oczywiście, jest nie do przyjęcia.
                Żywszą dyskusję wzbudziły zagadnienia poruszone w dwóch ostatnich przytoczonych tutaj tezach raportu - wniosek o utworzenie Państwowej Agencji Informatyki i sprawy subwencjonowania niektórych działań w dziedzinie informatyki. Sprawa powołania agencji jest związana z zakresem działania dyskutowanego obecnie centralnego systemu koordynacji problemów badań i postępu naukowo-technicznego. Subwencjonowanie natomiast jest - w środowisku działaczy reformy - bardzo źle, jako takie, widziane; alternatywnego rozwiązania w tym zakresie nie zaproponowano.
                Jaki‚ będą decyzje władz państwowych dotyczące sygnalizowanych im przez nas problemów związanych z informatyką - trudno dziś ţ przewidzieć. Za pewien, aczkolwiek niewielki sukces możemy uznać to, że dość szerokie grono decydentów gospodarczych otrzymało materiały na temat informatyki i jej podstawowych problemów w reformowanej gospodarce polskiej.
 
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A