A.D.Danilecki, Poznan, Polska
Politechnika Poznanska, Wydzial Informatyki i Zarzadzania
W tej chwili adanilecki _malpa_ cs.put.poznan.pl
Z wykorzystaniem wielu listow z uwagami od wielu autorow
Krótki wstęp do programowania z wykorzystaniem inline assemblera x86


Dodatek C: Zalecany edytor


Po pierwsze, jakiego używać edytora? Im dłużej piszę pod linuxem, tym częściej używam vi. Pierwsze wrażenie wprawdzie jest okropne, ale warto się przemóc i nauczyć. Odmiany tego edytora to nvi i vim.
W Tips-HOWTO znajdziesz w jaki sposób dostosować vi do swoich potrzeb. Krótki kurs vi'a był w Magazynie Unix & Linux 2/98 (Bardzo krótki, bardzo, bardzo ale na początek wystarczy). Tak przy okazji, mam nadzieje ze nie wywoluje kolejnej swietej wojny na temat co jest lepsze: emacs czy vi.

Na początek spróbuj dodać w pliku .exrc w swoim katalogu domowym następującą linię :
set ruler
Efektem będzie wyświetlanie numeru wiersza i kolumny w lewym dolnym rogu edytora. Mała rzecz, a cieszy.

syntax on
Podswietlanie skladni. Wybor dokonywany jest na podstawie rozszerzenia

set bs=2
Kasowanie jest mozliwe pomiedzy roznymi sesjami trybu insert oraz mozliwe kasowanie koncow linii (czyli zachowanie typowe dla edytorow spod windoze

Kilka pożytecznych poleceń, których opis ciężko znaleźć :
'v' zaznacza tekst, możesz go potem skasować (komendą 'd') lub zastąpić innym tekstem (komendą 'R'). Kasować możesz do różnych buforów, np "add kasuje całą linię do bufora 'a', a "ap wstawia linię z bufora a. Ostatnią zmianę cofasz komendą 'u'. Pozostałe polecenia znajdziesz w wymienionej gazecie "ML&U". Do tego warto wspomniec "<<" oraz ">>" do wyrownywania linii oraz "gD" -skok do definicji globalnej zmiennej pod kursorem i "gd" skok do definicji lokalnej zmiennej pod kursorem. "g8" jeszcze jest mile: wypisywanie wartosci szesnastkowej znaku pod kursorem. Sporo informacji jest w helpie do vi: ":help usr_30.txt" i tam znajdziesz kilka przyjemnych informacji na temat wspomagania programowania. Sporo informacji jest w helpie do vi: ":help usr_30.txt" i tam znajdziesz kilka przyjemnych informacji na temat wspomagania programowania.
Inne jeszcze mile polecenia to ctrl-a i ctrl-x (zwiekszanie i zmniejszanie licz o 1) albo Vu (zamiana wszystkich liter w wierszu na male) i podobne.

Niezły jest też joe, dla początkujących dobry jest pico, ale problem z nimi polega na tym że nie na każdym systemie muszą być zainstalowane. Niektórzy maniacy używają emacs lub xemacs, inni wolą kedita pod KDE. Ja polecam mimo wszystko vi.