Linux
 

 
LinuxNews - www.linuxnews.pl
 

Dość ciekawy i dynamiczny serwis linuksowy. Front-end do grup dyskusyjnych (pl.comp.os.linux i comp.os.linux.announce). Możliwość dodania własnych komentarzy do zamieszczonych inormacji. Istnieją także "podstrony" - hardware (w przygotowaniu) i security. Polecam!

 
UNIXlab - unixlab.cs.put.poznan.pl
 

Mało znane i chyba niedoceniane nasze rodzime laboratorium UNIX-owe. Przedstawiam je w myśl powiedzenia: "Cudze chwalicie, swego nie znacie: sami nie wiecie, co posiadacie" ;) Dużo różnych przydatnych informacji i softu.

 
Freshmeat - freshmeat.net
 

"Świeżutkie mięsko" ;) - jeśli chodzi o soft pod Linuksa. Bardzo często aktualizowany, olbrzymia składnica plików. Wyszukiwarka - bardzo szybka i skuteczna.

 
Polskie Konsorcjum Firm Linuxowych - www.pkfl.com
 

Grupa polskich firm, które "postawiły" na Linuksa i wygrały ;). A tak na serio - rzeczywiście, pomimo ogólnego przeświadczenia, że pod Linuksem jest wszystko za darmo: można też na nim zarabiać.

 
Polska Strona Tłumaczeniowa - www.jtz.org.pl
 

Strona z polskimi tłumaczeniami dokumentacji do Linuksa. Można tu znaleźć wiele dokumentów z serii HOWTO i mini-HOWTO. Strona cały czas się rozwija :) Uwaga: aby przejść do tłumaczeń, należy przycisnąć przycisk "Tłumaczenia", umiesczoby na dole strony - wtedy dopiero będziemy mogli przeczytać przetłumaczone teksty.

 
Dystrybucja Debian - www.debian.org
 

Jedna z bardziej znanych i stabilniejszych dystrybucji Linuksa. Ceniona jest szczególnie przez programistów i administratorów. Oparta jest na pakietach DEB.

 
Dystrybucja Corel - linux.corel.com
 

Nowa dystrybucja, oparta na Debianie 2.2 i desktopie KDE, z własnymi rozszerzeniami Corel'a. Poprawiono m.in. biblioteki Qt i samo KDE, stworzono bardzo łatwy w obsłudze instalator, a także File Manager podobny do windows'owego.

 
Dystrybucja RedHat - www.redhat.com
 

Jedna z najpopularniejszych dystrybucji (szczególnie w komputerach domowych). Firma RedHat opracowała m.in. RPM-y (RedHat Pack Module), czyli system pakietów oprogramowania, umożliwiający łatwą instalację i pielęgnację systemu.

 
Dystrybucja Mandrake - www.linux-mandrake.com
 

Prosta, łatwa w instalacji dystrybucja, oparta na pakietach RPM. Idzie raczej w kierunku komputerów desktop niż serwerów. Polskie strony dostępne pod adresem: http://www.linux-mandrake.com/pl/. I tutaj kwiatek: strony są kodowane w standardzie windowsowym CP-1250, a nie w ISO-8859-2. Wstyd ! :O

 
Dystrybucja SuSE - www.suse.de/en/
 

"Solidna niemiecka robota", jak by to można powiedzieć ;) Niezła dystrybucja, wiele nowości, łatwa konfiguracja.

 
Dystrybucja OpenLinux - Caldera - www.caldera.com
 

Jak to mówi jeden z moich kolegów: "przyjemny Linux". Polecany szczególnie początkującym użytkownikom.

 
Dystrybucja Slackware - www.slackware.org
 

Legendarna wręcz dystrybucja - pakiety softu w popularnych "tarballach" ;) (tar.gz). Chyba najbardziej (również od strony surowości) dystrybucja zbliźona do "czystego UNIX'a (jeśli takowy w ogóle istnieje ;)

 
Dystrybucja PLD - www.pld.org.pl
 

"Polish(ed) Linux Distribution" - od dłuższego czasu w stanie "oczekiwania na premierę". Wąskim gardłem okazał się tutaj... instalator (a raczej jego brak... ;). W zamyśle bardziej chyba "polished" niż "polish" - zwrócono wielką uwagę na stabilność i bezpieczeństwo oprogramowania.