Serwisy transmisji

Kodowanie i szyfrowanie sygnałów sprawia, ze system GPS zapewnia dwa poziomy dokładności :

Standardowy Serwis Pozycyjny  SPS ( Standard Positioning Service )

Precyzyjny Serwis Pozycyjny      PPS ( Precise Positioning Service ).

Standardowy Serwis Pozycyjny oparty o kod C/A dostarcza ogólnie dostępnych informacji nawigacyjnych i jest przeznaczony głownie dla użytkowników cywilnych. Możliwe jest wyznaczenie pozycji z dokładnością do 100 m (z prawdopodobieństwem 95%, 2D) dla pomiarów dwuwymiarowych i 156 m
(z prawdopodobieństwem 95%, 3D) dla pomiarów trójwymiarowych. Z prawdopodobieństwem 99.5% pozycja wyznaczana jest z dokładnością nie gorsza niż 300m. Błąd wyznaczania czasu w stosunku do czasu UTC (USNO) określony jest nie większy niż 337 ns.

Precyzyjny Serwis Pozycyjny  oparty o kod P, przeznaczony jest głownie dla celów wojskowych, dostępny jest tylko dla autoryzowanych użytkowników, do których należą m.in. Siły Zbrojne USA i NATO. O autoryzacji użytkownika decyduje Departament Obrony USA. Serwis PPS dostarcza informacji o pozycji z błędem nie większym niż 16 m (z prawdopodobieństwem 50%, 3D) i informacji o czasie z błędem nie większym niż 100 ns ( z prawdopodobieństwem 95%,     1 sigma ) w stosunku do czasu UTC ( USNO ).

Wprowadzając kodowanie sygnałów spełniono wymagania odporności systemu na celowe zakłócenia oraz na nieporządane strategiczne jego wykorzystanie. Do tych zabezpieczeń należą:

Ograniczony dostęp S/A ( Selictive Availability ) Pozwala na zmniejszanie dokładności pozycji i czasu dla nieautoryzowanych użytkowników. S/A działa poprzez wprowadzenie kontrolowanych błędów do sygnału satelity i depeszy nawigacyjnej. ( dnia 1 maja 2000 decyzja Prezydenta USA został wyłączony)

 Anti-spoofing  A-S jest włączany bez ostrzeżenia by uniemożliwić imitowanie sygnałów PPS przez nieprzyjaciela. Technika ta zmienia kod P, szyfrując go w kod oznaczony jako Y. Nie ma to wpływu na odbiór C/A. Klucz do szyfru jest wyłącznie znany autoryzowanym użytkownikom umożliwiając usuniecie wpływu S/A i A-S.

 

.