DEPESZA NAWIGACYJNA

Każda podramka rozpoczyna się jednym słowem zawierającym informacje telemetryczne TLM, pozwalające na identyfikacje satelity oraz synchronizacje ciągów losowych satelity i odbiornika. Następnie jest słowo HOW (Hand Over Word) umożliwiające dostrojenie sygnału odbiornika do nadawanych przez satelitę, rozpoznanie kodów pseudolosowych, oraz przejęcie od odbioru kodu C/A do odbioru kodu P. Dalsze 8 słów jest rożne dla poszczególnych podramek. W pierwszej podramce to znaczniki L2, URA, numer tygodnia i parametry korekcji zegara.

W podramce drugiej i trzeciej są to parametry efemeryd czyli dokładne dane orbitalne satelity nadającego depesze. Podramka czwarta zawiera wiadomości specjalne, model jonosfery, parametry UTC, dane
o satelitach i ich stanie. Podramka piąta zawiera kolejne dane o satelitach i ich stanie. Cala informacja zawarta
 w podramkach 4 i 5  trwa 25 stron czyli 12.5 minuty.

 

Struktury poszczególnych podramek

Aktualizacja kodów satelitów następuje co tydzień o północy w każda sobotę. Od tego momentu zliczane są epoki, a wiec odcinki czasu o długości 1.5s. Wielkośćą TOW ( Time Of Week ) jest liczba epok, które upłynęły od początku bieżącego tygodnia. Zawarty w depeszy nawigacyjnej licznik Z zawiera 29 bitowy numer tygodnia od początku obliczania czasu systemu, a wiec od północy z 5 na 6 stycznia 1980r. Jest on aktualizowany co 1024 tygodnie a wiec co 19 lat. Ostatnia aktualizacja miała miejsce w sierpniu 1999r. Licznik ten pozwala na uwzględnienie różnic miedzy czasem UTC i GPS, występujących ze względu na sekundowy skok wprowadzany do czasu GMT.