Podstawy Programowania w Pythonie

../_images/piwo2015.png

Warsztat na XI Poznańskiej Imprezie Wolnego Oprogramowania, 10 październik 2015, Politechnika Poznańska

Warsztat ma na celu nauczyć absolutnych początkujących sztuki programowania, używając w tym celu język Python.

Dlaczego nauczyć się programować? Bo to ciekawa i przydatna w ówczesnym świecie umiejętność, która przerabiać istniejące programy Open Source i pisać aplikacje które spełniają nasze potrzeby. Bo programowanie zmienia sposób naszego myślenia o świecie i problemach które napotyka się na codzień. Bo jeśli komuś się spodoba i włoży w to dostatecznie dużo wysiłku, to może przez programowanie znaleźć w przyszłości ciekawą pracę. Bo kto, mając do dyspozycji komputer, najpotężniejsze narzędzie wymyślone przez czowieka, dzięki któremu sondy lądują na obcych planetach, a koty na internecie, może się oprzeć chęci nauczenia się jak tego narzędzia używać do własnych celów?

Dlaczego Python? Bo to język prosty, który nie działa na przekór intuicji i skupia się na elementach istotnych dla programisty. Bo to język który zaskakuje swoim uniwersalizmem i jest popularnie stosowany wszędzie, od aplikacji webowych, przez gry komputerowe, po aplikacje wykonujące obliczenia naukowe. Jest on popularnie uznanym językiem dla początkujących, stanowiącym nie tylko dobry punkt startu, ale także przydatne narzędzie dla zaawansowanego programisty.

Podczas warsztatu nauczymy się zupełnych podstaw programowania: zaczniemy od programu „Hello world!”, nauczymy się o zmiennych, strukturach warunkowych, pętlach, listach i funkcjach. Zamoczymy palec w misternym świecie paradygatu obiektowego i być może spróbujemy zmierzyć się z problemem wykonywania dwóch rzeczy jednocześnie. Ostatecznie spróbujemy napisać aplikację okienkową.

Autor

Konrad Siek. Niegdyś nauczyciel i zawodowy programista obecnie zamieszkujący laboratoryjne katakumby Politechniki Poznańskiej. Ulubiona liczba: 42. Ulubiony kolor: zielony. Ulubiona litera: λ. Hobby: terroryzowanie studentów. Aspiracje: rzucenie sucharem który nie będzie sucharem.

Pliki

Koło DSG

Więcej informacji na temat koła DSG i organizowanych przez nas wykładach znajdziesz na wiki: http://dsg.cs.put.poznan.pl/wiki .

Aby otrzymywać Dołącz do naszego http://dsg.cs.put.poznan.pl/forum lub publicznej listy dyskusyjnej koła naukowego (skisr-kolo@libra.cs.put.poznan.pl): formularz zgłoszeniowy.