Pierwszy krok w kierunku współpracy z
Brandenburgische Technische Universität



Goście z Niemiec i studenci KZS w laboratorium CIM


Goście przybyli do Poznania z niewielkim opóźnieniem ok. godz. 13.00. Podróż nie obyła się bez przygód. Na odcinku Gubin-Czerwieńsk pękła szyna i godzinę trwało usuwanie awarii. Sytuacja wydawała się niepokojąca, gdyż w Czerwieńsku należało się przesiąść na pociąg do Poznania. Na szczęście pociąg w Czerwieńsku zaczekał na spóźnionych podróżnych i to bardzo się spodobało gościom, którzy żartowali, że cała przygoda była z góry zaplanowana.

W czwartek po południu w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie gości z szefem departamentu do spraw rozwoju i promocji, Marcelem Jakubowskim. Prezentacja i dyskusja dotyczyły kondycji gospodarczej Wielkopolski, nowego podziału administracyjnego Polski oraz kontaktów zagranicznych naszego Województwa.

Wieczór goście spędzili w miłej, nieformalnej atmosferze podziwiając poznański Stary Rynek.

W piątek rano odbyło się spotkanie w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej. Goście odwiedzili laboratoria, szczególnie interesowało ich laboratorium zintegrowanych systemów wytwarzania, gdzie prowadzone są zajęcia z systemem SAP R/3. Katedra Przemysłowych Technik Informacyjnych TU Cottbus (Lehrstuhl Industrielle Informationstechnik) prowadzi podobne zajęcia, również ilustrując je systemem R/3. Obie strony są bardzo zainteresowane wymianą doświadczeń w tym zakresie. Dipl. Ing. Irene Krebs i dr hab. inż. Joanna Józefowska omówiły możliwości wzajemnej pomocy w przygotowywaniu zajęć dydaktycznych, zorganizowania wymiany studentów oraz wspólnych prac naukowo-badawczych. W krótkim czasie efektem tych rozmów będzie podpisanie z TU Cottbus umowy o wymianie studentów w ramach programu SOCRATES. Studenci z zainteresowaniem przyglądali się organizacji laboratorium. Ożywiona dyskusja, w której wzięli udział również studenci specjalności Komputerowo Zintegrowane Systemy Wytwarzania i Zarządzania (na kierunku Informatyka), dotyczyła organizacji zajęć i przebiegu studiów w naszej Uczelni, współpracy z przemysłem oraz trudności i pożytków wynikających z wykorzystania systemów wspomagania zarządzania w dydaktyce.

Był również czas na spacer po Starym Mieście. Po obejrzeniu słynnych poznańskich koziołków goście zwiedzili Katedrę.

Od godziny 19 kibice sportowi siedzieli przy SMS-ie nasłuchując informacji z Cottbus, gdzie FC Energie Cottbus, tamtejsza drużyna piłki nożnej, grała o wejście do pierwszej ligi. Wreszcie nadeszła oczekiwana wieść: udało się!. W dobrych nastrojach goście dołączyli do bawiących się na Polinaliach studentów Politechniki Poznańskiej. Wizyta zakończyła się w sobotę.

Krzysztof Dembczyński
Joanna Józefowska

Tekst kazał się w numerze specjalnym Głosu Politechniki z września 2000 r.