Dawid Weiss
Carrot2 won special award in EASA 2004 finals
http://www.cs.put.poznan.pl/dweiss/xml/news/easa2004/index.xml

Sorry, content below is only in Polish.

Raport z imprezy
Dyplom otrzymania nagrody specjalnej
Opis projektu w broszurze z zawodów
Broszura z zawodów

Carrot2 zdobył główną nagrodę specjalną dla narzędzi badawczych (Research Tools) na konkursie European Academic Software Award (EASA) 2004, które odbyły się w Le Locle w Szwajcarii.

W krótkich słowach więc o samym konkursie i o tym dlaczego nie wygraliśmy nagrody głównej :). Było tak: najpierw całus, później policzek, potem znów całus na pocieszenie. Ale zaraz potem znów policzek...

EASA to skrót od European Academic Software Award — nagrody przyznawanej co dwa lata przez kapitułę organizacji EKMA (European Knowledge and Media Association). Konkurs, jak i organizacja obchodziły w tym roku 10 lecie istnienia, mają więc już pewną tradycję (i renomę).

W tym roku spośród ponad 150 projektów wybrano 30 finalistów. Finały odbyły się w Le Locle — małej wiosce w Szwajcarii i polegały na 5 minutowej (!) ogólnej prezentacji, oraz dwukrotnej dłuższej demonstracji dla jury (dwukrotnej, bowiem jury było podzielone na podgrupy). Jury wybierało spośród 30 projektów 10 zwycięzców oraz 2 nagrody specjalne.

Moim zdaniem EASA ma niezbyt fortunny akronim. European Academic Software Award sugeruje, że chodzi o oprogramowanie o wszelkiej naturze, które powstało w ramach prac badawczych (i dlatego Carrot2 został tam zgłoszony). Okazuje się jednak, że głównym profilem były projekty typu "e-learning", czyli informatycznych pomocy dydaktycznych (niekoniecznie zdalne nauczanie). Tak więc można było zaobserwować pełen przekrój przez wiele dziedzin nauk od językoznastwa, przez ekonomię, psychologię, metalurgię na informatyce kończąc. Impreza była niewątpliwie z tego powodu ciekawa (można było zobaczyć bardzo intrygujące programy), lecz wręcz arcytrudna do oceny, co podkreślało również samo jury.

Pierwszy etap (prezentacje projektów) trwał właściwie cały dzień. Ponieważ jury było interdyscyplinarne, więc głównym naciskiem, jaki położyliśmy przy prezentacji Carrota były jego walory dydaktyczne (otwartość architektury umożliwiająca podjęcie prac badawczych przy wykorzystaniu istniejących komponentów), oraz praktyczne (szybszy dostęp do informacji, automatyczne grupowanie). Wydaje mi się, że system zrobił dobre wrażenie — członkowie jury mieli nawet okazję eksperymentowania z systemem w różnych językach (nawet esperanto!). Wydawało się, że wszystko wskazuje, że możemy znaleźć się w gronie zwycięzców (całus).

Drugi etap to właściwie oczekiwanie na ogłoszenie wyników po przeniesieniu całej imprezy z Le Locle do Neuchatel. Pierwszy policzek przyszedł, gdy (alfabetycznie uporządkowana) lista zwycięzców nie zawierała literki "C"... Muszę przyznać, że nie było to wielkie zaskoczenie — wygrały projekty o wyjątkowo dydaktycznym charakterze, co moim zdaniem jedynie podkreśla fakt, że nasz projekt musiał być bardzo dobry, skoro nie pasując idealnie do profilu imprezy i tak znalazł się w finale.

Następnie nastąpił całus: wygraliśmy główną nagrodę specjalną! Bardzo miłe zaskoczenie, no i nie trzeba wracać z pustymi rękoma do domu. Radość została jednak nieco zmącona gdy dowiedzieliśmy się, iż nagroda główna jest ex-equo z innym projektem (AI Search), co implikuje również podział finansowy (trzysta franków szwajcarskich na projekt, zamiast sześciuset).

Podsumowując całą imprezę muszę przyznać, że było to bardzo ciekawe doświadczenie i polecam wszystkim, którzy mają projekty o charakterze edukacyjnym, zgłoszenie się do konkursu za dwa lata (ach, zapomniałem, laureaci nagrody głównej dostawali ładny komputerek TabletPC). Jestem również bardzo zadowolony (i dumny), że nasz projekt dostał się do finałów i że zostaliśmy zauważeni i docenieni przez specjalistów z dziedzin innych niż informatyka.

— Dawid

Parę zdjęć z konkursu

Fontanna w Genewie (przed konkursem)
Stoisko projektu na samych finałach (Le Locle)
Druga ściana zawierała wiele innych informacji propagandowych o projekcie :)
Oczywiście mieliśmy demo "na żywo"...
...oraz znak zapraszający do jego użycia
Druga część prezentacji i oczekiwanie na wyniki (Neuchatel)
Ogłoszenie wyników
Aperitif po konkursie (zamek w Neuchatel)


(c) Dawid Weiss. All rights reserved unless stated otherwise.