Propozycje tematów prac magisterskich

System plików BcacheFS

Na początku roku 2024 wydana została wersja 6.7 jądra systemu Linux, w której to wersji dodano m.in. obsługę systemu plików BcacheFS. Jest to system plików stosujący kopiowanie przy zapisie (copy-on-write, CoW) i oferujący wiele atrakcyjnych funkcji dostępnych w innych systemach plików: ZFS czy Btrfs. Istniejące rozwiązania obarczone są jednak poważnymi problemami: ZFS ma niekompatybilną licencję z jądrem Linuksa, a Btrfs jest niestabilny podczas pracy na wielu urządzeniach lub w trybie RAID5/6. BcacheFS obiecuje nie tylko stabilność, ale i również wydajność na poziomie klasycznych systemów plików typu ext4 czy XFS.

Celem pracy jest: rozpoznanie stanu implementacji BcacheFS, zakresu funkcjonalnego, weryfikacja wydajności i porównanie z innymi dostępnymi systemami plików, w szczególności z systemami typu CoW.

Efektywność energetyczna systemów składowania danych

Jaki sposób składowania danych jest najbardziej efektywny energetycznie? Jaką organizację dysków i macierzy zastosować (RAID0/1/5/6)? Jaki system plików? Czy warto kompresować? Czy warto stosować deduplikację? Co z dyskami SSD i tasiemkami? Czy chmura jest tańsza? Celem pracy jest próba udzielenia odpowiedzi m.in na te pytania.

Mechanizm zarządzania pamięcią dla nadzorcy wirtualizacji KVM

KVM posiada sterownik parawirtualizacyjny typu balloon umożliwiający „wysysanie” pamięci z maszyn wirtualnych. Z drugiej strony istnieje możliwość deduplikacji stron pamięci wykorzystywanych przez system bazowy i maszyny wirtualne (KSM). Celem projektu jest stworzenie mechanizmu zautomatyzowanego zarządzania pamięcią maszyn wirtualnych (auto ballooning) maksymalizującego ich wydajność – podobnego do MOM, ale … w wersji rozproszonej.

Rozszerzenie pakietu docutils

Pakiet docutils jest zestawem narzędzi umożliwiającym konwersję bardzo użytecznego formatu reStructuredText do różnych innych formatów, m.in.: HTML, XML, LaTeX, man, odt. Wśród obsługiwanych formatów brakuje jednak natywnego formatu edytora LyX (konwersja rst → LaTeX → LyX jest niewystarczająca i mało elastyczna). Celem projektu jest implementacja konwertera do tego formatu oraz opracowanie innych uzupełniających narzędzi.