Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     208-209 / XXIII | styczeń-luty 2004
Artykuły

· Bieżący numer


· Strona główna

· od Redakcji

· od Prezesa

· Po 3. Kongresie Informatyki Polskiej

· Krajowa Konferencja Inżynierii Oprogramowania

· Impresje mrągowskie 2003

· Wyniki XX Ogólnopolskiego konkursu

· Studia podyplomowe PTI

· Górska szkoła PTI

· V Otwarte Mistrzostwa Polskich Informatyków w Narciarstwie Alpejskim

· Nowi członkowie PTI

· ( pdf - 2948 KB )




Prezes PTI

od Prezesa

Koleżanki i Koledzy!

3. Kongres Informatyki Polskiej zorganizowany w czerwcu w Poznaniu to dla naszego Towarzystwa najważniejsza impreza w mijającym roku. Trzecie już spotkanie środowiska informatyków, organizowane wspólnie z innymi Stowarzyszeniami, zostało poprzedzone dyskusją przed kongresową, a wnioski i analizy kongresowe są dyskutowane do dzisiaj. Liczne sesje tematyczne prowadzone w ramach Kongresu były dobrze przygotowane i przeprowadzone przez członków PTI, a wyniki zostały opracowane i przedstawione w Raporcie, w którego powstaniu również aktywnie uczestniczyliśmy. Raport został zaprezentowany publicznie w listopadzie w Warszawie. Członkowie PTI stanowili znaczącą i wyróżniającą się inwencją i aktywnością część organizatorów i osób silnie zaangażowanych w prace kongresowe. Szczególnie widoczny był wkład Oddziału Wielkopolskiego był i już trzeci raz zbieraliśmy pochwały za bardzo dobrą organizację pobytu w Poznaniu.

Dwa wątki dyskusji kongresowej mają swój ciąg dalszy w obecnej aktywności Towarzystwa:

• W ramach sesji „Środowisko informatyki" padła propozycja powołania organizacji, która reprezentowałaby całe środowisko informatyków w kontaktach z władzami oraz na rynku międzynarodowym. Inicjatywa ta zdobyła poparcie wszystkich uczestniczących w Kongresie organizacji informatycznych oraz kilku innych, które o inicjatywie dowiedziały się nieco później. Opracowano wstępne założenia organizacyjne, zorganizowaliśmy spotkanie robocze w ramach Spotkań w Mrągowie i mieliśmy nadzieję na finalizację przedsięwzięcia w połowie grudnia na uroczystym spotkaniu organizacji w Warszawie. Nie doszło do finali-zacji inicjatywy z powodu jedynie deklaratywnej, a nie faktycznej aktywności wielu uczestników tej inicjatywy. Tradycyjnie już okazało się, że prawdziwą, systematyczną działalność prowadzą jedynie PIliT, PRO i PTI. Inne organizacje działają raczej akcyjnie, nie posiadają sprawnych struktur organizacyjnych i nakładanie na nich obowiązków okresowego prowadzenia Porozumienia nie gwarantowałoby sprawnego działania powołanej organizacji. Współpraca wymienionych trzech stowarzyszeń jest na tyle dobra i sprawna, że usilne dążenie do powołania nowego organu uznaliśmy za zbędne. Tym niemniej wciąż aktualne są przesłanki powołania jednej reprezentacji środowiska i należałoby dalej pracować nad tą inicjatywą, szczególnie w kontekście wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej w maju 2004.

• W ramach sesji „Zawód - informatyk" zainicjowana została dyskusja nad definicją zawodu informatyka i próbą kodyfikacji specjalności i kwalifikacji osób prowadzących działalność w informatyce. Studenci ze Szczecina przeprowadzili przed Kongresem ankietę, która była podstawą dyskusji kongresowej. Wyniki dyskusji kongresowej nie były zbyt budujące, ale sprawa nie pozostała bez echa i odżyła w wyniku artykułu na podobny temat kolegi Wacława Iszkowskiego opublikowanego tuż przed Nowym Rokiem. Kolejna fala opinii przetoczyła się przez listę dyskusyjną PTI-L, wzbudzając emocje i podobnie jak dyskusja kongresowa nie doprowadzając do żadnych konstruktywnych wniosków. Temat jednak jest ważny dla środowiska, o czym świadczą głosy w dyskusji i sądzę, że PTI powinno ponownie podjąć próbę jakiegoś rozwiązania tej bardzo znaczącej dla przyszłości środowiska informatycznego sprawy.

Ale nie tylko Kongresem żyło Towarzystwo. Innym ważnym wydarzeniem, które ma zasięg jedynie wewnętrzny, ale angażowało wiele czasu osobom zainteresowanym, były kolejne perturbacje z Biuletynem. Latem nowy właściciel wydawnictwa Lupus zaprzestał wydawania Telenet forum, gdzie ukazywał się Biuletyn. Kolejny raz mamy przerwę w wydawaniu Biuletynu, co zostało z żalem zauważone przez licznych członków PTI. Po licznych spotkaniach, analizach otrzymanych ofert i długiej dyskusji zdecydowaliśmy się na próbę samodzielnego publikowania Biuletynu w formie, jaką po raz pierwszy otrzymujecie. Jest to bardzo duży wysiłek organizacyjny, szczególnie Ewy Łukasik działającej społecznie przy skromnym wsparciu organizacyjnym. Koledzy z Wrocławia oferują wersję elektroniczną materiału zgromadzonego i zredagowanego w kolejnych Biuletynach. Liczymy na aktywność pisarską i aktywne wsparcie podejmowanych działań związanych z wydawaniem Biuletynu, mając na uwadze znaczącą pozycję tego wydawnictwa w życiu naszego Towarzystwa.

Ustabilizowana sytuacja finansowa Towarzystwa pozwala nie tylko na finansowanie wydawania Biuletynu, ale i inne działania statutowe podejmowane przez członków PTI. Sekretarz Generalny konsekwentnie porządkuje sprawy organizacyjne, co odczuwają członkowie pełniący funkcje w terenie. Liczymy na wyrozumiałość współpracę. Dużą aktywność przejawia Główna Komisja Rewizyjna, angażująca się w prace, które dostosują nas do nowych warunków prowadzenia aktywnej działalności. Normalna działalność statutowa prowadzona jest w tradycyjnych formach, konferencji, zebrań, spotkań i innych aktywności grup członków Towarzystwa. Zbieraliśmy się tradycyjnie w Kazimierzu, Juracie, Szczyrku, Mrągowie. Kolejnym miejscem spotkania KKIO była Szklarska Poręba, gdzie gościli nas perfekcyjnie przygotowani Koledzy z Oddziału Dolnośląskiego. Konferencja ta staje się sztandarową imprezą w Polsce w obszarze inżynierii oprogramowania. Kolejne spotkanie w Gdańsku już jest przygotowywane, chociaż żałujemy, że kosztem zaniechania organizacji konferencji w Juracie. Dobrze działa i rozwija się ECDL i stowarzyszone z tym aktywności. Kontynuujemy studia podyplomowe. Konkurs na najlepsze prace magisterskie z informatyki odnotowuje kolejny rekord liczby nadesłanych prac. Bardzo interesująco rozwija się inicjatywa spotkań organizowanych przez Koleżanki i Kolegów z Oddziału Mazowieckiego, która skutkuje interesującymi inicjatywami merytorycznymi podejmowanymi przez członków PTI i angażującymi sympatyków naszego Towarzystwa.

Działalność Izby Rzeczoznawców rozwija się bardzo dynamicznie i wymaga wprowadzenia pewnych uregulowań organizacyjnych. Trwają prace i dyskusje nad formułą tej aktywności Towarzystwa. W wyniku spotkania szkoleniowego w Mrągowie powstała lista dyskusyjna rzeczoznawców, stanowiąca forum wymiany opinii i informacji wśród tej aktywnej grupy członków PTI. Mając świadomość wagi tej działalności dla funkcjonowania całego Towarzystwa, będziemy z uwagą przyjmowali wszelkie opinie. We wspólnym interesie powinno być doskonalenie działania tej struktury Towarzystwa.

Nie tylko działalnością statutową i gospodarczą żyją członkowie PTI. Zimą odbyły się kolejne już Mistrzostwa PTI w Narciarstwie Alpejskim, a jesienią podczas KKIO mistrzostwa w kręglach. Już trwają przygotowania do kolejnej edycji Mistrzostw w obu dyscyplinach i mam nadzieję, że 21 lutego spotkamy się ponownie na nartach na zawodach w Zakopanem, a jesienią w Gdańsku na kręgielni. Studenci dalej wygrywają prestiżowe konkursy międzynarodowe i coraz aktywniej włączają się w prace naszego Towarzystwa. Dziękując wszystkim aktywnie działającym Koleżankom i Kolegom, zapraszam innych do wspólnych działań, które zawsze stanowiły podstawę funkcjonowania Towarzystwa, przynosząc zadowolenie i rozwój.

Z okazji Nowego Roku 2004
życzę wszystkim członkom PTI oraz naszym sympatykom
wszystkiego najlepszego w życiu osobistym i zawodowym
oraz pogody ducha i sukcesów na polu działalności informatycznej.
Mam nadzieję, że działając od maja w Unii Europejskiej
będziemy stanowili znaczącą grupę europejskiego środowiska informatycznego.

grudzień 2003

Prezes PTI Zdzisław Szyjewski

Archiwum



Wyszukiwanie

szybkie
dokładne
wyszukiwanie zdjęć

wszystkie biuletyny
zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa