Polskie Towarzystwo Informatyczne
3-4 / 210-211 rok XXIII | marzec - kwiecień 2004
Artykuły

· Strona główna

· Od Redakcji

· PostScriptum do 3. Kongresu Informatyki Polskiej

· Marek Hołyński w Zarządzie TVP S.A.

· XX Ogólnopolski Konkurs PTI na najlepsze prace magisterskie z informatyki

· Posiedzenie Zarządu Głównego PTI 17 stycznia 2004 roku

· Branżowy Punkt Kontaktowy 6. PR Unii Europejskiej przy PTI

· Impresje Mrągowskie 2003 - wyjaśnienie

· Telewizja w Klubie Informatyka

· ECDL w Mykanowie

· PTI na Mazowieckim Forum Samorządowym w Ryni

· V Mistrzostwa Polski Informatyków w Narciarstwie Alpejskim

· Nowi członkowie PTI

· ( pdf - 867 KB )




Telewizja w Klubie Informatyka

Marcowe "telewizyjne" spotkanie Warszawskiego Klubu Informatyka miało zadziwiająco dużą oglądalność, w porywach naliczyliśmy 35 osób. Cieszymy się bardzo z obecności reprezentantów PTI z Górnego i Dolnego Śląska, zaś obecność członków ISOC uważamy już za oczywistą, choć rzecz jasna miłą.

Pierwszy z naszych gości, Krystyna Rudowska, opowiedziała nam - a nawet pokazała na ekranie - jak działa Akademicka Telewizja Naukowa. ATVN ( www.atvn.pl ) jest młodym internetowym kanałem telewizyjnym działającym przy ICM. Co ważne - jest kanałem bezpłatnym i takim ma pozostać. Realizuje około 20 nowych programów miesięcznie, a w jego archiwum można dziś znaleźć ponad 500 programów edukacyjnych, przeznaczonych dla różnych grup odbiorców. Z pewnym zdziwieniem przyjęliśmy informacje, że największą popularnością cieszą się programy weterynaryjne, ale taka jest prawda. Archiwum ATVN jest również bezpłatne i ogólnodostępne, można w każdej chwili wyszukać i obejrzeć dowolny ze znajdujących się w nim programów. Wydaje się, że model działania ATVN jeszcze się nie skrystalizował, aktualnie telewizja jest dotowana przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, zaś początki działalności były finansowane ze środków 5. Programu Ramowego Unii Europejskiej. ATVN oglądane jest nie tylko w Polsce, tym bardziej, ze większość programów posiada również wersję angielską (ostatnio tłumaczenia na angielski wykonywane są przez MSZ).

Marek Hołyński wystąpił jako drugi z gości spotkania klubowego i starał się jak mógł zaspokoić naszą ciekawość związaną z nowymi technologiami w TVP. Przedstawił trzy strategiczne kierunki rozwoju telewizji. Pierwszy to cyfryzacja, która obejmuje nie tylko cyfrową emisję, ale cały ciąg produkcyjny od rejestrowania materiałów kamerami cyfrowymi, ich edycję, montaż, automatyczną ramówkę, po nadawanie i archiwizację. Drugim jest telewizja wysokiej rozdzielczości (HDTV), która ma szanse stać się popularnym standardem. Trzecim kierunkiem jest telewizja interaktywna, pozwalająca na otrzymywanie poszczególnych audycji zgodnie z żądaniami widza.

W części rozrywkowej uczestnicy podzieleni na trzy zespoły układali scenariusz do telenoweli - tu dowolność była dość duża, jedynym warunkiem było, aby jeden z bohaterów był maniakiem komputerowym. Podczas prezentacji opracowanego scenariusza należało odegrać jedną scenkę filmu, przerwaną spotem reklamowym na tematy okołoinformatyczne. Jury, po burzliwej dyskusji, pierwszą nagrodę przyznało zespołowi dowodzonemu przez Bogdana Mizerskiego. Każdy ze zwycięzców otrzymał dorodnego ananasa (nagrody ufundowała firma myIT). Jury wyróżniło też spot reklamowy w wykonaniu Borysa Stokalskiego (jego talent wyraźnie się marnuje!).

http://www.pti.org.pl/om

fotografie: Zygmunt Gutowski

Prezentacja pani krystyny Rudowskiej Prezentacja kol. Marka Hołyńskiego
Archiwum



Wyszukiwanie

szybkie
dokładne
wyszukiwanie zdjęć

wszystkie biuletyny
zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa