Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     1 / 216 rok XXIV | styczeń-grudzień 2005
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

od Redakcji
Od Sulejowa do Sulejowa
 
Drodzy Czytelnicy
Biuletyn, który oddaję do Państwa rąk, jest przeglądem niektórych dokonań PTI w umownym okresie między dwoma spo­
tkaniami najaktywniejszych członków naszego Towarzystwa w Sulejowie, zorganizowanymi w rocznym odstępie czasu. Inicjato­rem pierwszego, we wrześniu 2004 roku, był kończący swoją kadencję Prezes PTI, kol. Zdzisław Szyjewski. Zamierzał przed Wal­nym Zjazdem Delegatów i wyborami nowego prezesa zwrócić uwagę na najważniejsze zmiany, jakie zaistniały za jego preze­sury w Tovvarzystwie i wynikające z nich problemy. Towarzystwo się rozrosło, w pewnym sensie zinstytucjonalizowało i wymaga profesjonalnego zarządzania. Stało się tak między innymi za sprawą rozwoju ECDL-a, co zawdzięczamy energicznej działalności kol. Marka Miłosza wraz z koordynatorami regionalnymi i rzeszą egzaminatorów. Spotkanie w Sulejowie zapoczątkovvało wielką wielomiesięczną, niekiedy bardzo burzliwą dyskusję nad tymi zmianami, którą nie sposób było relacjonować na łamach Biuletynu, a która przeniosła się również na salę zjazdową w maju. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że dyskusja ta, choć czasem nie należąca do przyjemnych, w efekcie przyniosła cały szereg pozytywnych porządkujących przeobrażeń. Również, a może przede wszystkim, co także widać po upływie czasu, dodała blasku tradycyjnym przedsięwzięciom, z których PTI jest znane szerokiemu ogółowi informatyków. Fbbudziła do działania koleżanki i kolegów w regionach - zostały utv\'orzone dwa nowe Oddziały: Pomorskiw Gdańsku i Zachodniopomorski w Szczecinie, są sygnały o woli tv\'orzenia nowych kół.
Zważywszy na ciągłość działań, równie dobrze tytuł tego felietonu mógłby brzmieć "Od Szczyrku do Szczyrku" lub "Od KKIO do KKIO" czy wreszcie "od Mrągovva do... Wisły"... Tak, tu nastąpiła zmiana - Jesienne Spotkania PTI przeniosły się do WisIy, ale ta drobna ewolucja jest jedynie znakiem czasu. Jak twierdzą bywalcy, spotkania były tak samo, jeśli nie jeszcze bardziej interesujące, jak dawniej. W bieżącym numerze niektóre z tych przedsięwzięć przypominamy.
Drugie spotkanie w Sulejowie we wrześniu 2005 roku stało się niejako konsekwencją pierwszego i było skutkiem uświadomienia sobie konieczności zmian w Towarzystwie. Wybrany na majowym Zjeździe Zarząd Główny na wniosek Prezesa, kol. Andrzeja Marciniaka (na co dzień profesora w Instytucie Informatyki Fblitechniki Poznańskiej), uchvvalił powołanie komisji do spraw opracowania strategii PT/. Przewodnictwo tej komisji powierzył kol. WJjciechowi Olejniczakowi, który postanowił powtórzyć spotkanie sulejowskie w zupełnie nowej formule. Skorzystał z fachowej pomocy prof. dr hab. Anety Zelek, autorki strategii niejednej firmy We wrześniu 2005 w Sulejowie wypracowano pierwsze aspiracje strategiczne, kolejne zapisy powstały w trakcie Jesiennych Spotkań PTI w Wiśle, a dyskusja nad strategią Towarzystwa toczy się nadal. Ostateczne cele strategiczne będą zapisane w nowym statucie, którego opracowanie powierzono Komisji ds. Nowego Statutu w składzie: Jarosław Deminet, Paweł Gizbert-Studnicki, Wa::ław Iszkowski, Jerzy Ludwichowski i Andrzej Król.
Najważniejsze przesłanie, z którym ten Biuletyn ma do Państwa dotrzeć, jest takie, że ponad różnicą zdań jest łącząca nas wszystkich w PTI chęć uczestniczenia w rozwoju i propagovvaniu tej niezwykle fascynującej, wciąż rozwijającej się dziedziny,
jaką jest informatyka. Nie maleje prestiż PT/, stale zwiększa się liczba członków, nowe instytucje podejmują się roli członków wspierających, poszerza się również grono Członków Honorowych PTI - ostatni Zjazd to zaszczytne miano nadał członkowi­-założycielowi PTI - profesorowi Ryszardowi Tadeusiewiczowi oraz byłemu Prezesowi - profesorowi Zdzisłav\'owi Szyjewskiemu. Profesorowi Ryszardowi Tadeusiewiczowi, który kandydował do Rady Informatyzacji z ramienia PT/, powierzono przewodnicze­nie Radzie. To piękny dorobek na 25-lecie Towarzystwa, które będziemy obchodzić w 2006 roku.
W obliczu tych wszystkich przemian metamorfozie powinien również ulec Biuletyn PTI. Jego bezpośredni, ciepły, czasem prawie rodzinny charakter, jaki starałam się mu jako redaktor nadać, nie przystaje, jak sądzę, do nowej rzeczywistości. Najsku­teczniejszym sposobem na zmianę jest powierzenie redakcji Biuletynu nowej osobie.
Tak więc, drodzy Czytelnicy, po dziewięciu latach spotkań na łamach Biuletynu, kilkukrotnych zmaganiach o jego reaktywa­cję, żegnam się, dziękując za życzliwą lekturę. Dziękuję wszystkim Autorom, którzy bezinteresownie zechcieli brać udział w cał­kowicie bezinteresownym przedsięwzięciu zapisu historii PTI na kartkach Biuletynu. Ich nazwiska można znaleźć przeglądając archiwalne numery pod adresem www.cs.putpoznan.p/jbiuletynpti. Ceszę sę, że udało mi sięstworZjć to pierwsze elektronicz­ne repozytorium Biuletynów PTI.
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom współtworzącym Biuletyn PTl z ramienia wydawcy - Wydawnictwa NAKOM, a zwła­szcza jego Prezesowi - Andrzejowi Zydorowi, za fachową, pełną życzliwości i cierpliv\'ości współpracę.
Przekazuję pałeczkę w profesjonalne ręce Redaktora Tadeusza Rogowskiego, członka Zarządu Głównego PTI IX kadencji. Nie muszę chyba przypominać, że kol. Tadeusz Rogowski był w pewnym okresie migracji Biuletynu gościnnym jego gospo­darzem na łamach miesięcznika telenetforum. Życzę noV\€mu Redaktorowi wielu wspaniałych dokonań i zawsze tak samo chętnych do współpracy Autorów.
Na koniec proszę mi pozwolić na nutkę wspomnień. Chciałabym jeszcze raz przywołać tutaj postać
śp. redaktora Lechosława Wawrzonka - redaktora naczelnego nieistniejącego już dzisiaj pisma Informatyka. Przed dziewięcioma laty gościnnie otworzył łamy swojego pisma dla Biuletynu PTI i wprowadzał mnie w arkana sztuki prasowej. Podarował też pierwszemu numerowi reaktywowanego Biuletynu choinkę nakreśloną własną ręką, którą co roku ubieramy w inne kolory, życząc Czytelnikom szczęścia i pomyślności w Nowym Roku. Podobnie i teraz, żegnając się, życzę Państwu
Do Siego Roku!
                    Ewa Łukasik

ustępująca Redaktor Biuletynu PTI

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A