Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     190 / XXI | marzec 2002
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Polska nauka i przemysł w drodze od 5. do 6. Programu Ramowego seminarium Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz Krajowego Punktu Kontaktowego 5. Programu Ramowego Badań, Rozwoju Technicznego i Prezentacji Unii Europejskiej

1 lutego 2002 w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się seminarium "Polska nauka i przemysł w drodze od 5. do 6. Programu Ramowego" zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz Krajowy Punkt Kontaktowy 5. Programu Ramowego Badań, Rozwoju Technicznego i Prezentacji Unii Europejskiej. W zaproszeniu napisano:

Rolą PTI, jako Branżowego Punktu Kontaktowego jest wspieranie procesów integracji polskiej nauki i przemysłów nowoczesnych technologii z Europą, Spotkanie z udziałem przedstawicieli polskiego Rządu, Komisji Europejskiej, uczelni i samorządu gospodarczego będzie okazją do wymiany informacji oraz budowania zalążków przyszłych projektów.

Szczególną uwagę w trakcie spotkania pragniemy poświęcić małym l średnim przedsiębiorstwom. W sektorze nowoczesnych technologii takie firmy stanowią siłę napędową. Tymczasem PTI spostrzega współpracę takich właśnie organizacji z polską nauką jako niewystarczającą. Wydaje się, że inicjatywa centrów i sieci doskonałości może być dobrym narzędziem pozyskiwania nowoczesnych technologii, jak również środków finansowych.

Na seminarium przybyli przedstawiciele świata nauki, przemysłu, a także drobnej przedsiębiorczości - sala Lu- strzana pałacu Staszica była wypełniona po brzegi.

Gospodarzem konferencji był wiceprezes PTI, kol. Piotr Fuglewicz.
Uroczystego otwarcia Seminarium dokonał Minister Nauki - Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych, prof. dr hab. inż. Michał Kleiber. Gościem honorowym seminarium był dr George Metakides, Dyrektor DG Information Society, Directorate E, Essential Information Society Technologies and Infrastructures dla Unii Europejskiej, który wygłosił pierwszy wykład pt. "Challenges in Ambient Intelligence". Ambient intelligence, czyli wszechobecna (sztuczna) inteligencja, stanowi przyszłość globalnego społeczeństwa w kontekście przenikającej wszelkie dziedziny działalności ludzkiej szeroko pojętej informatyki - to była główna myśl pierwszej części wykładu. Krzywa wykładnicza rozwoju techniki napędza rozwój społeczeństwa informatycznego. Jesteśmy u progu nowej ery, w której informatyka przeniknie wszystkie dziedziny ludzkiej działalności i spowoduje wzrost standardu życiowego w domu, miejscu pracy i przy zabawie. Coraz więcej produktów będzie postrzeganych jako inteligentne i będzie mogło komunikować się bezprzewodowo. Postępy w mikro i nanoelektronice będą sercem wszystkich przyszłych wynalazków. Tradycyjne HCI widzi człowieka na zewnątrz komputera - alternatywą jest zintegrowanie człowieka z otaczającą go przestrzenią informacyjną - ludzie nawigują w tej przestrzeni. Jest ona utworzona z artefaktów informacyjnych, którymi są urządzenia wspomagające podejmowanie działań w rzeczywistym świecie. Wszystkie te zastosowania będą mogły zaistnieć tylko przy współudziale rozwijających się technik inżynierii oprogramowania.

Mówca podkreślił wagę intemetu jako podstawy wielu dziedzin produkcyjnych. Światowa ekonomia, chociaż w sposób turbulentny, także idzie w kierunku cyfrowym. Społeczeństwo informacyjne staje się więc faktem. Na jego rozwój składają się trzy niezależne elementy: rozwój techniki, właściwa polityka i ludzkie umiejętności - wiedza techniczna wymaga całkowitego odświeżenia co około 4 lata, stąd niezwykle istotna jest dbałość o upowszechnianie nauki. Należy zdać sobie sprawę z faktu, że szeroko dostępne kursy zawodowe w pewnym sensie stanowić będą konkurencję dla tradycyjnych uniwersytetów.

W 2005 roku możemy się spodziewać początku ery e-Europy

Na tle tak zarysowanej przyszłości George Metakides przedstawił założenia 6. Programu Ramowego dotyczącego lat 2003-2006. Prace nad jego uruchomieniem rozpoczęły się w Brukseli w styczniu 2001 roku z proponowanym budżetem 16.3 biliona Euro. Największą część budżetu przewidziano dla technik związanych z rozwojem społeczeństwa informacyjnego (ponad 3.6 biliona Euro), w tym infrastrukturę telekomunikacyjną! informatyczną (teleinformatyczną), mikrosystemy oraz technologie wiedzy i inteligentne interfejsy. Przedsięwzięcia, które mogą być z tych funduszy finansowane, to m.in.: zintegrowane projekty, sieci doskonałości, struktury składające się na tzw. "Escalier d'excellence" (tylko fraza francuska, jak stwierdził mówca, jest w stanie oddać istotę pojęcia wspinania się ku doskonałości, które termin ten ma wyrazić). George Metakides zakończył swój wykład zaproszeniem do uczestnictwa w planowaniu przyszłych działań przez przyłączenie się do paneli i warsztatów.

Po wystąpieniu rozpoczęła się dyskusja, w której podsumowaniu gość stwierdził, że 6. Program stawia na interdyscyplinarność. Krytycy twierdzą że przyjęte założenia doprowadzą do dehumanizacji społeczeństwa, wywołają efekt "wielkiego brata" oraz spowodują binarny podział społeczeństwa na bogatych i biednych. Tymczasem zaistniała sytuacja powinna doprowadzić do tego, by rozwinęła się współpraca humanistów i przedstawicieli świata techniki, by nowym wynalazkom nadać ludzki charakter.

Kolejnym mówcą był dr Andrzej Siemaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego 5. Programu Ramowego Badań, Rozwoju Technicznego i Prezentacji Unii Europejskiej. Przedstawił referat pt. "Centra doskonałości w programie IST przepustką do 6. Programu Ramowego". Zachęcał do tworzenia nowych, bądź dołączania do istniejących centrów, motywując to tym, że 6. Program wiązać będzie w sieć istniejące już centra. Przedstawił szereg praktycznych wskazówek dotyczących sposobu tworzenia centrów doskonałości. Dodatkowych informacji na ten temat dostarczył reprezentujący KPK K. Trojanowski.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, dr Jerzy Heller mówił na temat: "Infrastruktura dla gospodarki wiedzy - współpraca nauki, przemysłu i administracji". Przedstawił działania ministerstwa jako ukierunkowane na budowę infrastruktury umożliwiającej funkcjonowanie gospodarki wiedzy. Stwierdził, że nowoczesna infrastruktura, a zwłaszcza teleinformatyka potrzebna jest szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Skupił się na problemach związanych z regulacją rynku telekomunikacyjnego, rozliczeniami międzyoperatorskimi, budowaniem pętli abonenckich.

Gwarancją sukcesu, stwierdził Minister, jest współpraca nauki, przemysłu i gospodarki, przy czym "administracja może być czynnikiem zmian".

Prof. dr hab. Marek Niezgódka, Dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił historię sukcesu centrum doskonałości uruchomionego w ramach 5. Programu Ramowego, jakie stanowi ICMM.

Z kolei dr Witold Staniszkis, członek założyciel PTI, prezes firmy Rodan Sytems S.A. przedstawił projekt systemu inteligentnego zarządzania zawartością o akronimie ICONS (Intelligent Contents Management System) prowadzonego w ramach programu Przyjazne Społeczeństwo Informacyjne (IST) i będącego częścią 5. Programu Ramowego. Firma uzyskała status koordynatora projektu, który jest najwyższym statusem jaki firma osiąga w ramach programu. Na uwagę zasługuje fakt, że zgłoszony przez Rodan Systems projekt otrzymał najwyższą ocenę za wartość naukową.

W ramach seminarium odbyły się trzy miłe uroczystości: wręczenia medalu honorowego PTI dr. Georgowi Metakidesowi, wręczenia dyplomów XX-lecia zasłużonym członkom PTI oraz wręczenie nagród zwycięzcom XVIII konkursu PTI na najlepsze prace magisterskie z informatyki, oraz krótka konferencja prasowa.

prof. dr hab. inż. Michał Kleiber dr George Metakides dr Andrzej Siemaszko minister Jerzy Heller prof. dr hab. Marek Niezgódka dr Witold Staniszkis Sala
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A