Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     188 / XXI | styczeń 2002
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Od Prezesa

Tegoroczne, tradycyjne w PTI, orędzie noworoczne Prezesa ukazuje się w nowych warunkach redakcyjnych. Od roku 2001 gościmy z Biuletynem PTI na łamach Tele.Net.Forum. Z wielkim żalem pożegnaliśmy pismo INFORMATYKA, które od wielu lat było nieodłącznym elementem informatyki w Polsce. Mimo wielu wysiłków czynionych przez władze Towarzystwa i licznych członków PTI, nie udało się uratować pisma w nowych warunkach ekonomicznych. Z tego powodu nie mogliście przeczytać ubiegłorocznego orędzia. Dzięki zaangażowaniu redaktora Biuletynu Ewy Łukasik oraz przychylności Redaktorów Lupusa, Tadeusza Wilczka i Tadeusza Rogowskiego, mamy znowu możliwość czytania naszego Biuletynu na łamach Tele.Net.Forum.

Koleżanki i Koledzy !

Dla Towarzystwa jest to schyłek 7-mej kadencji. Ostatni rok każdej kadencji to zwykle czas oceny działalności członków Zarządu oraz kształtowania się pomysłów na kolejną kadencję. Najstarsze w Polsce Towarzystwo Informatyczne żyje jednak własnym normalnym życiem, a rok 2001 był kolejnym rokiem działalności, chociaż to już rok XX-lecia PTI. Czasowy brak Biuletynu nie pozwolił może śledzić działalności, ale odbywały się zjazdy sprawozdawczo-wyborcze, konferencje, seminaria oraz wiele innych działań statutowych.

Jurek Nowak, Prezes Oddziału Górnośląskiego, z aktywną pomocą Janusza Grabary, zorganizował Szczyrk i wydał 3 tomowe dzieło będące wynikiem obrad Konferencji. Dzieło to zostało zadedykowane dotychczasowym Prezesom PTI z okazji XX-lecia. Imprezy organizowane przez Oddział Górnośląski tak wrosły w tradycje spotkań informatyków, że trudno sobie wyobrazić rok bez wyjazdu przed wakacjami w góry, a późną jesienią na Mazury. Tegoroczne spotkanie w Mrągowie, tradycyjnie organizowane przez Piotra Fuglewicza, było równocześnie zakończeniem obchodów XX-lecia PTI. Z tej okazji wręczono dyplomy dla najaktywniejszych działaczy Towarzystwa w historii PTI. Wręczono, już po raz drugi, dyplom za wybitne osiągnięcia dla informatyki w Polsce. Ubiegłoroczny otrzymała Pani Poseł Grażyna Staniszewska, a w tym roku Pani Małgorzata Kozłowska. W Warszawie Jarek Deminet, wraz z profesorem Janem Madeyem, zorganizowali kolejną edycję KKIO. W Juracie Ala Myszor, Wojtek Kiedrowski i profesor Bernard Ku-biak zorganizowali kolejną udaną konferencje dla księgowych. Koło w Lublinie organizuje kolejne konferencje w Kazimierzu.

Zygmunt Mazur wraz z Kolegami z Wrocławia niezmordowanie organizuje kolejne konkursy na prace magisterskie. Koledzy z Poznania bardzo aktywnie prowadzą działalność wydawniczą. Andrzej Marciniak składa i drukuje kolejne numeryProDialogu, Ewa Łukasik redaguje Biuletyny. Latem w Poznaniu organizowane są szkolenia programistyczne, które mają swoich fanów.

Marek Miłosz nie tylko koordynuje działania związane z ECDL ale uaktywnia innych Kolegów nawiązując współpracę z nauczycielami informatyki i MENem. Współpracę z Ministerstwem i nauczycielami koordynuje bardzo skutecznie Janek Smółka. Współdziałamy z innymi Stowarzyszeniami, gdzie znajdują się nasi członkowie. Współdziałanie to opiera się na zasadzie, że każdy robi „swoje" zgodnie z celami statutowymi, a tam gdzie trzeba działać wspólnie, takie działania są podejmowane. Wspólnie z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji zorganizowaliśmy konferencje poświęcone przemianom w życiu społecznym wynikającym ze stosowania technologii teleinformatycznych. Rozpoczęliśmy przygotowania do 3. Kongresu Informatyki w Polsce, który planowany jest na grudzień 2002. Również inne akcje były wspólnie uzgadniane i podejmowane. Do najciekawszych należy ważna sprawa ustawy o podpisie cyfrowym. Wiesiek Paluszyński, w naszym imieniu, wspomagał grupę posłów w pracach nad poselskim projektem ustawy, która reguluje istotne dla środowiska problemy prawne rozwoju gospodarki elektronicznej.

Dużą rolę odgrywa lista dyskusyjna PTI-L. Po okresie załamania wynikającego z problemów gospodarza listy, dzięki wysiłkom Sławka Kwietnia, który nie tylko uporządkował sprawy konferencji PTI, ale również zajął się sprawami listy, na liście dyskutowane są różne problemy intrygujące środowisko. Nasza obecność jest również w Internecie dzięki pracy Wojtka Kulika, który dba, aby w miarę sprawnie działała nasza strona WWW, gdzie nie straszą już historyczne teksty, ale można znaleźć aktualne informacje z życia PTI. Obecnie opracowywana jest nowa, profesjonalna szata graficzna strony PTI i mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli się tam spotykać.

Z inicjatywy Wojtka Olejniczaka wprowadziliśmy certyfikat jakości ośrodków szkolących w zakresie informatyki, a z inicjatywy Marka Miłosza - certyfikat zgodności programów szkoleń z wymogami ECDL. Kilka ośrodków poddało się procedurze certyfikacyj-nej, co mam nadzieję wpływa na podniesienie jakości pracy w obszarze edukacji informatycznej. Korzystając 2 dobrych doświadczeń tych działań i we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji Menedżerskiej FORUM uruchamiamy od nowego roku system akredytacji programów kształcenia informatycznego.

Razem z Markiem Miłoszem prowadzimy działalność szkoleniową, rozszerzając ją na organizowane wspólnie z ORGMASZ-em studia podyplomowe, stajemy się znaczącym podmiotem na rynku szkoleń informatycznych w dość specyficznym obszarze - zarządzania projektami. Wpływy z tej działalności, w połączeniu z wpływami z ECDL i konferencji, pozwalają na sprawne funkcjonowanie Biura i finansowanie działalności statutowej Towarzystwa. Sytuacja finansowa jest

na tyle dobra, że w grudniu kupiliśmy mieszkanie w Warszawie, gdzie zlokalizowane będzie Biuro. W mieszkaniu tym wygospodarujemy pokój gościnny dla przyjeżdżających do Warszawy członków PTI oraz sale na obrady Zarządu Głównego i inne spotkania. Jest to pierwsza w historii PTI inwestycja tej skali. Jeszcze niedawno Towarzystwo miało poważne trudności finansowe, ale dzięki aktywności Koleżanek i Kolegów sytuacja ta zmieniła się diametralnie i prognozy są optymistyczne. Wynika to z działalności na wielu różnych uzupełniających się odcinkach aktywności.

Jarek Deminet wraz z Jurkiem Nowakiem zajęli się rozwijaniem działalności rzeczoznawców PTI. Prace te nie dają jeszcze spodziewanych efektów ale wchodzenie na trudny rynek nie jest proste. Wiążemy jednak duże nadzieje z tym obszarem działalności Towarzystwa. Kolega Piotr Fuglewicz i wracający do aktywności w PTI Borys Czerniejewski rozkręcają działalność w programach europejskich.

Nie tylko działalnością statutową i gospodarczą żyją członkowie PTI. Przeżycia artystyczne wysokiej klasy zapewnia niezmiennie Piotr Fuglewicz organizując w ramach spotkań w Szczyrku i w Mrągowie występy artystyczne i wykłady luźno związane z informatyką. O tężyznę fizyczną informatyków dba

Witek Staniszkis, który w kwietniu, wraz z innymi sponsorami, zorganizował w Zakopanem niezwykle udane, drugie już Mistrzostwa PTI w Narciarstwie Alpejskim. Już trwają przygotowania do kolejnej edycji tych Mistrzostw i mam nadzieję, że w kwietniu spotkamy się ponownie z nartami na zawodach w Zakopanem. Studenci wygrywają prestiżowe konkursy międzynarodowe i organizują swoje imprezy nazywane merytorycznymi ale mającymi, charakterystyczny dla studentów, klimat zabawy.

Dziękując wszystkim aktywnie działającym Koleżankom i Kolegom zapraszam innych do wspólnych działań, które zawsze stanowiły podstawę funkcjonowania Towarzystwa przynosząc zadowolenie i rozwój.

Z okazji Nowego Roku 2002

życzę wszystkim członkom PTI oraz naszym sympatykom wszystkiego najlepszego w życiu osobistym i zawodowym

oraz pogody ducha i sukcesów na polu działalności informatycznej.

Prezes PTI Zdzisław Szyjewski

grudzień 2001

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A