Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     9 / 180 / XIX | wrzesień 2000
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Pierwsza Winietka

18. URODZINY

W tym roku świętujemy osiemnaste urodziny naszego „Biuletynu PTI". Pierwszy numer ukazał się 1 października 1982. Od tego momentu „Biuletyn" ukazywał się regularnie co miesiąc w objętości 4 stron formatu A4. Był drukowany w drukarni, miał nadany numer PL ISSN 0860-2158. Wcześniej ukazały się dwa sygnalne numery, wydane w formie powielaczowej do użytku wewnętrznego. Pod koniec lat 90-tych nakład osiągnął 1500 egzemplarzy miesięcznie. Otrzymywali go wszyscy prenumeratorzy.

Oficjalne wydawanie „biuletynu PTI" było poprzedzone bardzo trudnymi pracami związanymi z uzyskaniem zgody na wydawanie miesięcznika. Pamiętajmy, że był to okres stanu wojennego w Polsce i okres ostrej cenzury wszelkich publikacji, zwłaszcza z „Biuletynem" w tytule. Oficjalne zarejestrowanie kolejnej „bibuły" wymagało zgody wielu wojskowych komisarzy, którzy bardzo często żądali wyjaśnień na piśmie „Co to jest PTI?".

Tu należą się wielkie podziękowania ówczesnemu prezesowi PTI - prof. Władysławowi Turskiemu i ówczesnemu sekretarzowi generalnemu PTI - kol. Andrzejowi Wiśniewskiemu za ogromny trud włożony w powstanie naszego miesięcznika w tak nieprzychylnym okresie politycznym.

Redakcję miesięcznika powierzono pani Barbarze Osuchow-skiej, która była długoletnim redaktorem Wydawnictwa Nauko-wo-Technicznego oraz redaktorem książek informatycznych z serii „Inżynieria Oprogramowania". Przez kilkanaście lat pani Barbara Osuchowska była rzecznikiem prasowym PTI, a w latach 1984-1993 członkiem Zarządu Głównego PTI.

Dzięki Pani Redaktor już od pierwszych numerów „Biuletyn PTI" by) wydawany bardzo profesjonalnie. Nie było żadnego okresu próbnego czy rozruchowego. W każdym numerze można było zauważyć duże doświadczenie Pani Redaktor.

W „Biuletynie" ukazywały się nie tylko informacje o tym, co się dzieje w PTI, ale również, co nowego w informatyce. W archiwalnych numerach można znaleźć wiele ciekawych opinii i ostrzeżeń, np. „chłodzono entuzjazm" kupowania nieodpowiedniego sprzętu (ZX Spectrum) do informatyzacji przedsiębiorstw gospodarczych. Lata 80-te to początek ery mikrokomputerów i wkraczania komputerów pod „strzechy". Nie było w tym czasie tylu czasopism informatycznych.

Pani Barbara starała się wydobywać od członków PTI (głównie od członków ZG) materiały do „Biuletynu". Niestety nie zawsze było to łatwe zadanie. Byty okresy posuchy i niekiedy brakowało materiałów, aby zamknąć numer. Ze wspomnień Pani Barbary wiem, że „deską ratunkową" był zawsze prof. W. Turski, który bardzo często potrafił napisać coś ciekawego do „Biuletynu" lub podsunąć ciekawe pomysły do napisania i Pani Barbara często pisała artykuły pod różnymi pseudonimami.

Pani Barbara bardzo dbała o język polski wśród informatyków (zwłaszcza o język pisany). Zapewne nie wszyscy wiedzą, że pod pseudonimem ARA, Pani Barbara drukowała cykl kilkunastu artykułów „Krótki kurs języka P". Oczywiście język P. to język polski. Był to okres, kiedy informatycy w artykułach często posługiwali się żargonem informatycznym. Nie było jeszcze utrwalonych terminów informatycznych pochodzenia angielskiego. Panią Barbarę bardzo raziło to, że niektórzy informatycy zapominali o kulturze języka polskiego. Przestrzegała przed pochopnym wprowadzaniem neologizmów do języka polskiego. Pani Barbara walczyła o poprawność języka polskiego nawet na posiedzeniach ZG PTI.

Wszystkie uchwały ZG i Zjazdów oraz stanowiska PTI przechodziły redakcję pod czujnym okiem Pani Redaktor. Nigdy nie było błędów językowych, nawet literówki.

Od kilku lat „Biuletyn PTI" jest wydawany jako wkładka do miesięcznika „Informatyka". „Biuletyn" zyskał na jakości, nabrał kolorów, drukowany jest nowocześniejszą techniką drukarską i na lepszym papierze. „Biuletyn" trafia już do wszystkich członków PTI i czytelników „Informatyki".

Tradycje redaktorskie przejęła i kultywuje nowa Pani Redaktor, Ewa Łukasik. Efekty jej pracy możemy ocenić sami.

Z okazji osiemnastych urodzin naszego „Biuletynu" składam podziękowanie Paniom Redaktorkom za wielki trud redagowania naszego miesięcznika, a wszystkim Czytelnikom życzę miłej lektury.

Prezes

Dolnośląskiego Oddziału PTI,

Zygmunt Mazur

Warszawa, dnia 20 czerwca 2000 r.

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A