Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     7 - 8 / 178 - 179 / XIX | lipiec - Sierpień 2000
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Wszystkim Czytelnikom Redakcja Biuletynu składa serdeczne życzenia słonecznych wakacji!

Wiosenna Szkoła PTI Międzyzdroje'2000


Od 16-tego do 19-tego maja w hotelu Amber Baltic w Międzyzdrojach odbywała się kolejna edycja Wiosennej Szkoły PTI. Tematem przewodnim konferencji była „Gospodarka Elektroniczna w Polsce (Fakty, Narzędzia, Perspektywy)". Współorganizatorem konferencji było Polskie Stowarzyszenie Elektronicznego Handlu i Marketingu. Około 60-ciu uczestników przez kilka dni dyskutowało na temat gospodarki elektronicznej i problemach z tego wynikających w warunkach polskich.

Program merytoryczny konferencji podzielony był na kilka bloków tematycznych. W pierwszym dniu prof. Wojciech Cellary PTI wygłosił bardzo interesujący i wzbudzający dyskusje wykład na temat Elektroniczny biznes - nowa gospodarka. Wykład ten stanowił motyw przewodni dalszych rozważań i był często przywoływany przez kolejnych wykładowców. W kolejnym wystąpieniu, rozpoczynającym konferencję, przedstawiciel EDS Poland zajmował się problemem E-biznes w Polsce i na świecie - charakterystyka i doświadczenia. Te dwa wykłady rozpoczynające Szkołę wypełniały część zawierającą fakty związane z gospodarką elektroniczną.

W dalszej części wygłaszane były referaty mówiące o dostępnych narzędziach mających zastosowanie w gospodarce elektronicznej. I tak, przedstawiciel Internet Ventures Poland mówił na temat Outsourcing infrastruktury i usług e-commerce, dzieląc się własnymi doświadczeniami. Lotus Development przedstawił problematykę E-business i Lotus. Natomiast DoktorQ zaprezentował Planeta Compaq - przykład zastosowania Lotus Notes w e-biznesie. Wystąpienia te zakończyły pierwszy dzień obrad.

Drugi dzień konferencji był zdominowany przez firmę IBM, która w kolejnych wystąpieniach przedstawiała swoje propozycje rozwiązań. I tak kolejno Andrzej Wojewoda z IBM Polska przedstawił referaty:

E-business: od buszowania do kupowania w Internecie,

• metodyka wdrażania projektów e-businessowych.

Natomiast Tomasz Grabowski z IBM Polska skoncentrował się na narzędziach:

MQ Series: nowoczesna technologia integracji aplikacji,

WebSphere: okręt flagowy IBM dla gospodarki elektronicznej.

Wystąpienia te wywołały ciekawą dyskusję nie tylko na temat problemów gospodarki elektronicznej, ale również roli dużych firm informatycznych we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań do gospodarki. Zwrócono uwagę, że przygotowanie biznesowe niektórych użytkowników jest niewystarczające, aby skutecznie wykorzystywać nowoczesne narzędzia dostarczane przez firmy informatyczne.

Po południu drugiego dnia konferencji zostały przedstawione rozwiązania wykorzystywane w bankowości. Pani Monika Glin-kowska (Bazy i Systemy Bankowe) przedstawiła Nowoczesne infrastruktury klucza publicznego, a pani Renata Fiedura (Bazy i Systemy Bankowe) EDIFACT i XML w bankowości. Referaty te stanowiły wprowadzenie do dyskusji nad problemami bezpieczeństwa. Na zakończenie drugiego dnia Sebastian Grucela z IBM Polska przedstawił referat ERP spotyka e-business, który ponownie wywołał dyskusję na temat roli użytkownika w procesach wdrażania nowych technologii oraz zadań, jakie stają przed informatykami realizującymi takie projekty.

Trzeci dzień konferencji był bardzo obfity w ciekawe wystąpienia. Prezentację narzędzi gospodarki elektronicznej rozpoczął Dariusz Gawryś z Computer Associates, który przedstawił produkt Jasmine II. Bezpośrednio potem mieliśmy okazję posłuchać wystąpienia przedstawiciela firmy Hewlett Packard na temat Strategia E-serwisów. Kolejne dwa wystąpienia prezentowały doświadczenia firmy Intel, która nie tylko przedstawiła pomysły już prezentowane przez innych wykładowców, ale zaprezentowała oryginalne podejście do problemu. Kolejno Paweł Gepner (Intel) przedstawił referat Budowa i struktura systemów informatycznych do prowadzenia e-biznesu, natomiast Tomasz Klekowski (Intel) wygłosił referat E-biznes trzeciej generacji.

Po przerwie obiadowej Bożena Skibicka Management Information Systems w referacie Zmiana kultury przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu aplikacji e-business wykonanych w technologii Lotus Domino przedstawiła własne doświadczenia i osiągnięcia w tworzeniu aplikacji internetowych. Przedstawiciel Optimus S.A. omówił konkretny przykład realizacji handlu elektronicznego Internetowa obsluga łańcucha dostaw - system PARTNER. Na zakończenie dnia Mariusz Chmielewski Sybase przedstawił referat Technologia portali informacyjnych.

Ostatni dzień konferencji dostarczył wiele bardzo interesujących informacji z pierwszej ręki, gdyż wykładowcami byli Wojciech Bo-gajewski PSEHiM, który podzielił się doświadczeniami z prowadzenia sklepu intemetowego w referacie Rola organizacji typu PSEHiM w rozwoju handlu elektronicznego. Natomiast Tomasz Bandos, Opti-mus S.A., mówił o planach firmy i nowej inicjatywie wspólnie z telewizją Polsat w referacie INTERNET w handlu na przykładzie firmy EMARKET. Referaty te spotkały się z bardzo żywym przyjęciem i stanowiły doskonałe wprowadzenie do referatu dr. Lecha Szu-kszty Departament Informatyki NBP, który przedstawił Stan i potrzeby prawne rozwoju e-gospodarki. Dyskusja koncentrowała się na problemach ograniczających rozwój handlu elektronicznego w Polsce.

Dyskusje odbywały się nie tylko w trakcie obrad na sali, ale również w czasie spacerów po plaży oraz imprez wieczornych. Szczególnie interesujące były spotkania w kręgielni, gdzie emocje wzbudzał każdy udany rzut kolejnych zawodników.

Panowała zgodna opinia potwierdzona listami po konferencji, że była to udana próba określenia miejsca Polski w dynamicznie zmieniającej się gospodarce elektronicznej. Wydaje się, że problemy, na które wskazywano w trakcie Szkoły nie są specyficzne dla nas i może daleko nam do wyników rynku amerykańskiego, ale w porównaniu z europejskim nie wypadamy tak źle.

Zainteresowanych materiałami i serwisem zdjęciowym zapraszam na stronę http://szafir.univ.szczecin.pl/szko-pti/ (z tego serwisu pochodzą trzy prezentowane powyżej zdjęcia - przyp. redakcji)

Zdzisław Szyjewski

Koleżanka Ala Myszor zamieściła na liście PTI-L swoje reminiscencje z Międzyzdrojów, które we fragmentach przytaczamy poniżej:

Jak pamiętamy, poprzednie Wiosenne Szkoły odbywały się w Świnoujściu, w Dolnej Odrze. Tym razem organizatorzy konferencji - Szczecińskie koło PTI oraz Polskie Stowarzyszenie Elektronicznego Handlu i Marketingu - zaprosili nas do Międzyzdrojów, gdzie zamieszkiwaliśmy nad brzegiem morza w hotelu Amber-Baltic. Wykłady, prezentacje i dyskusje miały m.in. dać odpowiedź na pytanie: Jaką jesteśmy częścią globalnej gospodarki elektronicznej? Pasywną, ignorującą możliwości oferowane przez Internet, przyglądającą się jedynie i oczekującą na wypracowane wzorce czy też tworzącą własne rozwiązania i wyznaczającą nowe trendy?

W pierwszym bardzo ciekawym wystąpieniu pan prof. Cellary przedstawił argumenty za tym, że elektroniczna gospodarka to zjawisko o ogromnym znaczeniu gospodarczym. Jeśli Internet będzie dominującym środkiem transportu towaru, to najważniejszym towarem w nowej gospodarce będzie produkt i usługa cyfrowa.

Kontynuacją tematu były kolejne wystąpienia przybliżające nam nową wiedzę i możliwe rozwiązania nowych problemów. Było też wiele ciekawych wystąpień, w których prelegenci dzielili się doświadczeniami i pokazywali gotowe aplikacje opracowane z wykorzystaniem technik i narzędzi internetowych.

Pojawiły się nowe firmy, nowi prelegenci i dyskutanci - nowe siły!

I choć może do tej naszej polskiej e-gospodarki jeszcze daleko, bo brak nam ogólnej infrastruktury, to takie spotkanie, jak to w Międzyzdrojach, było bardzo pożyteczne.

Atrakcją wieczorów były bardzo ożywione zawody w kręgielni, gdzie dominowali panowie - ale były też i dzielne kobiety!

I jak przystało na Szkołę WIOSENNĄ - było wiosennie, słonecznie i miło.

Z pozdrowieniami z Gdańska

Alicja Myszor

Konferencja
Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A