Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     NUMER 6 (166) ROK XVIII CZERWIEC 1999
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

VI walny zjazd delegatów PTI Zdzisław Szyjewski prezesem PTI w kadencji 1999-2002




SPRAWOZDANIE Z VI ZJAZDU DELEGATÓW
POLSKIEGO TOWARZYSTWA INFORMATYCZNEGO

22 maja 1999 r. odbył się VI Walny Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Informatycznego (Zjazdy odbywają się co trzy lata; przypadkowo ten Zjazd odbył się dokładnie w 18. rocznicę Zjazdu Założycielskiego). Prawo udziału w Zjeździe miało 72 delegatów', wybranych w oddziałach PTI oraz w okręgach wyborczych, a także dwóch Członków Honorowych (Andrzej Blikle i Władysław M. Turski). Z tej liczby w Zjeździe uczestniczyło 62 delegatów. W Zjeździe uczestniczyli również zaproszeni: Janusz Górski, Janusz Grabara, Wacław Iszkow-ski i Stanisław Waligórski. Jan Węglarz przesłał na ręce Prezydium list z życzeniami owocnych obrad.

Po powitaniu delegatów, przyjęciu porządku obrad oraz wyborze Prezydium Zjazdu (Jarosław Deminet - przewodniczący, Alicja Myszor - sekretarz, Bogdan Pilawski) i komisji zjazdowych nastąpiło uroczyste wręczenie Europejskich Komputerowych Praw Jazdy grupie uczniów szkół warszawskich.

Sprawozdanie ustępującego Zarządu Głównego przedstawił Prezes PTI Zdzisław Szyjewski. Zdaniem wielu delegatów mało kto zdawał sobie sprawę, jak wiele osiągnięto w czasie tej kadencji, przy czym obecnie działalność PTI koncentruje się przede wszystkim w oddziałach. Przewodnicząca Głównej Komisji Rewizyjnej, Teresa Tomaszewska, przedstawiła wniosek Komisji o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi, zwracając jednak uwagę na uchybienia formalne, którym kolejny Zarząd powinien zapobiec. Paweł Gizbert-Studnicki przedstawił krótkie sprawozdanie Głównego Sądu Koleżeńskiego, który na szczęście w tej kadencji nie miał żadnych spraw do rozpatrzenia. Po krótkiej dyskusji, w której delegaci uzupełniali sprawozdanie Zarządu, przypominając jeszcze inne inicjatywy, Zjazd udzielił absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu.

Następnie przedstawiciele oddziałów, kół i sekcji tematycznych krótko mówili o swoich osiągnięciach i kłopotach. Delegaci oklaskami przyjęli informacje o wznowieniu działalności Oddziału Małopolskiego i Oddziału Dolnośląskiego oraz o utworzeniu Oddziału Wielkopolskiego. Poza koniecznością uaktywnienia Oddziału Mazowieckiego wspominano o możliwości organizacji oddziałów tam, gdzie obecnie istnieją dobrze działające koła (Szczecin, Łódź, Lublin, Gdańsk).

Ustępujący Zarząd Główny zgodnie ze Statutem PTI złożył wniosek o przyznanie honorowego członkostwa PTI poprzedniemu Prezesowi, Piotrowi Fuglewiczowi. Po wysłuchaniu uzasadnienia przedstawionego przez Zdzisława Szyjewskiego Zjazd przyjął uchwałę o nadaniu Mu honorowego członkostwa.

Następnie odbywały się kolejne tury głosowań, a w czasie liczenia głosów trwała dyskusja programowa. Największe zainteresowanie wzbudziły wypowiedzi poprzednich prezesów. Andrzej Blikle określił PTI jako twórczy element społeczeństwa obywatelskiego; PTI powinno z jednej strony działać na rzecz swoich członków, z drugiej — stosować lobbying wobec polityków, wykorzystując możliwości, które stwarza perspektywa integracji europejskiej.

Piotr Fuglewicz zwrócił uwagę na konieczność wytworzenia równowagi miedzy modelem federacyjnym, w którym działania odbywają się na szczeblu oddziałów, a Zarząd Główny ogranicza się do koordynacji i przekazywania informacji, a modelem scentralizowanym; obecnie w coraz większym stopniu sprawdza się model federacyjny, jednak działalność Zarządu Głównego jest niezbędna w wypadku działalności „na zewnątrz", np. wspomnianego lobbyingu, współpracy międzynarodowej itp. Trzeba zachęcać studentów i absolwentów do wstępowania do PTI. Zgłoszono wniosek, by PTI stanowiło platformę współpracy i koordynacji działań studenckich kół naukowych informatyki na polskich uczelniach.

Władysław M.Turski zwrócił uwagę na malejącą atrakcyjność PTI; dalszy los Towarzystwa będzie w każdej chwili zależał od tego, czy członkowie uznają, że warto do niego należeć ze względu na uzyskiwane korzyści, a choćby na prestiż, z którym jest związana przynależność. Problemy z tożsamością dotyczą obecnie również innych narodowych informatycznych organizacji zawodowych, także tych o znacznie dłuższych tradycjach.

Na prezesa PTI ponownie wybrano Zdzisława Szyjewskiego (był jedynym kandydatem).

W wyniku wyborów w skład Zarządu Głównego weszli:

Jarosław Deminet Oddział Mazowiecki
Piotr Fuglewicz Oddział Górnośląski
Janusz Górski Koło Gdańskie
Janusz Grabara Oddział Gónośląski
Sławomir Kwiecień Oddział Małopolski
Ewa Łukasik Oddział Wielkopolski
Andrzej Marciniak Oddział Wielkopolski
Zygmunt Mazur Oddział Dolnośląski
Marek Miłosz Koło Lubelskie
Alicja Myszor Koło Gdańskie
Marian Niedźwiedziński Koło Łódzkie
Jacek Niwicki Oddział Małopolski
Jerzy Nowak Oddział Górnośląski
Wojciech Olejniczak Koło Szczecińskie
Andrzej Maciej Wierzba Oddział Mazowiecki

Do Głównej Komisji Rewizyjnej wybrani zostali:

Andrzej Król Oddział Mazowiecki
Lech Madejski Oddział Dolnośląski
Witold Rakoczy Oddział Małopolski
Wiesław Szafraniec Oddział Górnośląski
Teresa Tomaszewska Oddział Mazowiecki

a do Głównego Sądu Koleżeńskiego:

Tadeusz Bojaryn Oddział Górnośląski
Juliusz Czarnowski Oddział Górnośląski
Paweł Gizbert-Studnicki Oddział Małopolski
Hanna Mazur Oddział Dolnośląski

Zarząd Główny powołał Jacka Staworzyńskiego na Sekretarza Generalnego PTI.

Zjazd przyjął, po wprowadzeniu poprawek, Uchwałę programową przygotowaną przez Zarząd Główny. Zjazd zapoznał się z projektem kodeksu etycznego, przygotowanego przez grupę roboczą. Ponieważ projekt ten wzbudził ożywioną dyskusję i liczne kontrowersje, Zjazd postanowił nie przyjmować go jeszcze w formie uchwały, lecz zobowiązał Zarząd Główny do dalszych prac nad takim kodeksem. Zapewne ostateczna propozycja będzie przyjęta przez Zarząd Główny i poddana szerokiej dyskusji. Jeśli nasze środowisko uzna, że kodeks powinien być oficjalnie zatwierdzony, może to się stać na kolejnym, VII Zjeździe.

Zjazd przyjął uchwałę dotyczącą gospodarki finansowej PTI. Zobowiązano Zarząd Główny do ustalenia szczegółowych zasad rozliczeń między oddziałami PTI i Zarządem Głównym oraz do przywrócenia zasady, że składki członkowskie mają być zbierane przez oddziały, a nie przez Zarząd Główny (zasada ta powinna wejść w życie od 2000 roku).

Po zamknięciu Zjazdu odbyło się pierwsze posiedzenie nowego Zarządu Głównego PTI, w czasie którego wybrano trzech wiceprezesów, którymi zostali: Piotr Fuglewicz Andrzej Marciniak Marek Miłosz oraz skarbnika, Andrzeja Macieja Wierzbę.

Jarosław Deminet

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A