Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     12 / 102 rok IX | grudzień 1990
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Z prac Zarządu Głównego
 
W dniach 20 i 21 października 1990 odbyło się kolejne po­siedzenie Zarządu Głównego. Od zwyczajnych spotkań naszej najwyższej - między Zjazdami! - władzy różniło się ono nie tylko długością obrad, które trwały w sumie ponad 12 godzin, lecz także swym charakterem zbliżonym do seminarium na temat strategii Towarzystwa wobec poważnych problemów współczesności informatycznej w Rzeczypospolitej.
Spis tematów był ustalony na poprzednim posiedzeniu Zarządu na podstawie listy propozycji zgłoszonych przez człon­ków ZG, wyznaczono też referentów, którzy przygotowali autorskie wprowadzenia do dyskusji na poszczególne tematy. Przy referowaniu zadanych tematów nastąpiła pewna komasa­cja zagadnień, tak że zrealizowany porządek obrad odbiegał nieco od zaplanowanego; przedyskutowano jednak wszystkie wyznaczone tematy z wyjątkiem jednego (ochrona osobistych praw obywatelskich w kontekście powstawania baz danych osobowych, referent kol. P. Gizbert-Studnicki), na który po prostu zabrakło już czasu i który przełożono na następne posiedzenie ZG. Wszystkie referaty oraz przebieg merytorycz­nej dyskusji na dwudniowym posiedzeniu zostały zapisane na taśmie magnetofonowej, są więc one dostępne dla kół i człon­ków PTI (aczkolwiek jakość nagrań nie jest całkiem profesjo­nalna).
A oto wykaz tematów omówionych na dwudniowym posie­dzeniu ZG.
1. Wizerunek PTI w oczach społeczeństwa, środowi­ska informatycznego i władz RP (ref. kol. W.M. Turski). Dyskusja dotyczyła także problemu społecznej percepcji pro­fesjonalizmu informatycznego, konieczności potwierdzania au­tonomii (podmiotowości) informatyki jako dyscypliny wiedzy i jako wyodrębnionego zawodu, kryteriów jakości pracy infor­matyków i kryteriów jakości wyrobów informatycznych, roli PTI w atestacji kwalifikacji zawodowych informatyków i jakościowych standardów produktów informatycznych. Podkreśla­no, że aby opiniotwórcza rola Towarzystwa odpowiadała na­szym aspiracjom, nie należy ograniczać się do przygotowania odpowiedzi na stawiane nam pytania, ale antycypując zapo­trzebowanie na ekspertyzy prowadzić niezbędne studia i anali­zy z własnej inicjatywy, tak aby utworzyć bank gotowych ekspertyz. Poruszono także sprawę ewentualnego poszerzenia bazy członkowskiej PTI przez utworzenie nowej kategorii członkowskiej: sympatyków (członków stowarzyszonych), otwartej dla wszystkich osób zainteresowanych współpracą z PTI, choć niekoniecznie spełniających obecne statutowe kryteria członkowskie.
2. Polityka gospodarcza PTI (ref. kol. P. Gizbert-Stud­nicki). W referacie i dyskusji zwrócono uwagę na to, .że dotychczasowe formy zdobywania środków na statutową dzia­łalność Towarzystwa mogą okazać się niewystarczające. Roz­ważano różne możliwości rozwinięcia działalności gospodarczej PTI. Jako szczególnie obiecujące, całkowicie zgodne ze statu­tem i, co ważniejsze, z duchem Towarzystwa uznano prowa­dzenie odpłatnej działalności szkoleniowej, zwłaszcza takiej, do której prowadzenia Towarzystwo dysponuje szczególnymi atu­tami (np. korzystanie z usług członków PTI mających unikato­we kwalifikacje zawodowe).
    3. Działalność społeczna czy odpłatna w Towarzy­stwie (ref. kol. W. Iszkowski). Dyskusja dotyczyła 
zasad roz­graniczania między statutowym stwierdzeniem o społecznym charakterze działalności członków
Towarzystwa a wykonywa­niem na rzecz Towarzystwa usług profesjonalnych. Zwrócono także uwagę na to,
że wielu pracodawców oferuje obecnie (nieodpłatnie!) na rzecz PTI czas pracy członków Towarzy­stwa.
       4. Informatyka w szkole (ref. kol. S. Waligórski). Oprócz krytycznej analizy obecnego stanu wprowadzania informatyki (a raczej komputerów!) do szkół średnich i podstawowych, w referacie i w bardzo ożywionej dyskusji zwracano uwagę na brak całościowej polityki MEN w tej sprawie, na poważne niedobory oprogramowania edukacyjnego, na głębokie rozbież­ności między bazą sprzętową dostarczaną szkołom a kompute­rami używanymi przez młodzież w domu, na dające się zauwa­żyć zmniejszenie zainteresowania młodzieży informatyką i re­latywny wzrost zjawisk patologicznych (np. rozpowszechnianie się w tym środowisku wirusów komputerowych), na załamanie się programu kształcenia nauczycieli i na dramatyczną sytuację instytutów uczelnianych kształcących kadrę „nauczycieli na­uczycieli". Wskazywano na konieczność ponownego komplek­sowego przeanalizowania całości tego zagadnienia i przygoto­wania publicznego stanowiska PTIzawierającego konstruk­tywne zalecenia. W tym celu będzie potrzebna wydatna akty­wizacja odpowiedniej sekcji PTI oraz wszystkich oddziałów i kół.
5. Krajowe piśmiennictwo informatyczne (ref. kol. W. Iszkowski). Dokonano przeglądu czasopism informatycz­nych (głównie popularyzatorskich i reklamowych) ukazujących się na polskim rynku. Biorąc pod uwagę, że jedynie Informaty­ka odpowiada kryteriom pisma profesjonalnego, rozważano możliwość aktywniejszego udziału towarzystwa w wydawaniu tego miesięcznika. Podkreślano, że krajowe środowisko zawo­dowych informatyków nie jest zbyt aktywne pod względem pisarskim, natomiast oparcie się na przekładach ze źródeł zagranicznych byłoby bardzo kosztowne. Część dyskusji doty­czyła też problemów książkowej literatury fachowej, która po spodziewanym upadku dużych oficyn wydawniczych może okazać się bezdomna, a której w każdym razie grozi poważne obniżenie standardów jakościowych z powodu utraty fachowej opieki redakcyjnej. Nawiązując do dyskusji w p. 1, postano­wiono rozważyć możliwość zintensyfikowania działalności po­pularyzatorskiej PTI.
6. Brytyjskie stopnie specjalizacyjne (ref. kol. W.M. "Turski). Referent przedstawił strukturę szczegółowej siatki stopni zawodowych w informatyce i zasady awansowania, przestrzegane w Wielkiej Brytanii przez firmy, które dobro­wolnie do tego się zobowiązują. Weryfikacją kwalifikacji zawo­dowych i spełnienia warunków awansu zajmują się członkowie Brytyjskiego Towarzystwa Komputerowego (materiał na ten temat zamieścimy w Biuletynie PTI). Po ożywionej dyskusji postanowiono podjąć prace nad stworzeniem podobnych kry­teriów i zasad dla polskiej informatyki zawodowej.

            (Notował WMT)

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A