Polskie Towarzystwo Informatyczne
NUMER ARCHIWALNY:     9 / 89 rok VIII | wrzesień 1989
Archiwum
Menu chronologiczne Menu tematyczne


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Z prac Oddziału Górnośląskiego
 
                Górnośląski Oddział PTI zorganizował w Szczyrku w dniach od 3 do 5 maja 1989 konferencję “Współczesne obszary zastosowań informatyki”. Intencją organizatorów konferencji było przedstawienie uczestnikom obszarów zastosowań informatyki, których istnienie być może nawet sobie uświadamiają, ale których na ogół penetrować nie próbują. Te braki w świadomości informatycznej profesjonalistów wynikają czasami z niedostępności środków, częściej jednak ze swego rodzaju gnuśności intelektualnej.
                Wykłady wygłoszone w trakcie konferencji zorganizowano w taki sposób, że kilku wykładowców, na ogół z różnych środowisk, omawiało problem z różnych punktów widzenia.
                Pierwszy cykl wykładów poświęcono problemom sprzętowych uwarunkowań w konstrukcji systemu operacyjnego. Wykładem o takim tytule rozpoczął konferencję dr Krzysztof Nałęcki. Po omówieniu przez prelegenta teoretycznych aspektów wpływu własności sprzętu na strukturę i parametry systemu operacyjnego głos zabrał dr Adam Bukowy, który mówił o wykorzystaniu własności sprzętu w systemie operacyjnym Unix. Te dwa wykłady uzupełniono prelekcją na temat systemu QNX (konkretnej implementacji Unixa), wygłoszoną przez przedstawiciela firmy dystrybuującej ten system w Polsce. Ku pewnemu zaskoczeniu organizatorów po tych wystąpieniach wywiązała się dyskusja na tyle gorąca, że planowany na pierwszy dzień “wieczorek zapoznawczy” uległ opóźnieniu.
                Drugi dzień był poświęcony szeroko rozumianej problematyce technologii produkcji oprogramowania. Doktor Janusz Zalewski zapoznał uczestników z obowiązującymi, głównie w USA, normami dotyczącymi zasad realizacji kilkunastu etapów okresu życia oprogramowania. Jakkolwiek wykładowca wyraził wątpliwość (podzielaną przez część uczestników) co do celowości wprowadzania odpowiedników takich norm w Polsce, wobec mniejszej niż w najbardziej rozwiniętych krajach złożoności podejmowanych przedsięwzięć programistycznych, to jednak w dyskusji stwierdzono, że sformalizowanie procesu produkcji programów jest niezbędne, niezależnie od skali zadań. Wniosek taki wynika z tego, że nawet w Polsce zaczyna powstawać przemysł oprogramowania, w którym metody, narzędzia i proces produkcji muszą odpowiadać zwyczajom i regułom wyznaczonym przez tę właśnie przemysłową organizację produkcji. Z kolei mgr Andrzej Paprocki omówił warsztat pracy współczesnego programisty, składający się z coraz większej liczby narzędzi, o których stosowaniu, a nawet istnieniu, niestety polscy profesjonaliści wiedzą wciąż stanowczo za mało. Udaną próbę stworzenia polskiego narzędzia tego typu przedstawił dr Zdzisław Szyjewski, na przykładzie programu wykorzystującego propozycję standaryzacji procesu projektowania systemów informatycznych. Może przesadą byłoby twierdzenie, że te trzy wykłady i wynikła po nich żywa dyskusja otwarły nowe horyzonty przed zgromadzonymi informatykami i spowodują przyjęcie nowych metod pracy; niewątpliwie jednak dało to wszystkim impuls do zastanowienia się, jak w najbliższych latach powinien wyglądać zakład produkujący oprogramowanie. Zaniedbania dotyczące korzystania z nowoczesnych technologii tworzenia produktów informatycznych są ogromne, ale z drugiej strony brak armat bardzo ogranicza możliwości ich wprowadzenia.
                Trzeci cykl wykładów, pozornie tematycznie nie powiązanych, łączyło hasło: “co nowego w świecie i jak to wygląda u nas”. Inżynier Piotr Fiszer ze swadą przedstawił obejmujący całą kulę ziemską system transmisji danych i funkcji aplikacyjnych SITA oraz zaprezentował zebranym stan informatyki w PLL LOT. Informatyka stosowana w tej firmie wydała się uczestnikom konferencji na tyle interesująca, że kilka osób zaczęło się nawet zastanawiać nad zmianą pracy. Nie obeszło się oczywiście bez pytań na temat Boeinga. Z kolei doc. Wojciech Cholewa postawił tezę, że zasady działania systemów doradczych są bardzo proste i, co więcej, tezę tę skutecznie obronił, przedstawiając — oprócz pojęć podstawowych — udane krajowe realizacje takich systemów. Ostatni wykład tej serii, wygłoszony przez dra Jerzego Solaka oraz mgra inż. Janusza Rybnika, dotyczył charakterystyki stacji roboczych.
                Poza wykładami planowymi odbyła się, na wzór szkół mrągowskich, sesja “Oferta–problem”, w trakcie której reprezentanci pięciu firm przedstawili swoje propozycje. Problemów nie zgłaszał nikt.
                Od strony organizacyjnej konferencja przebiegła w miarę sprawnie, dom wczasowy “Klimczok”, w którym była zorganizowana, zapewnił więcej niż godziwe warunki pobytu; liczba zmian w programie kształtowała się na poziomie średniej krajowej. Poważnym niedopatrzeniem ze strony organizatorów była pogoda deszczowa i chłodna jak na tę porę roku. Materiały uczestnicy otrzymali w postaci teczki z luźnymi odbitkami referatów, jednak Oddział Górnośląski wyda w swojej serii monograficznych opracowań zeszyty poświęcone omawianej tematyce, które uczestnicy seminarium i wszyscy członkowie PTI zrzeszeni w oddziale będą sukcesywnie otrzymywać. Niedociągnięcia pierwszej kilkudniowej konferencji (jednodniowe spotkania, głównie z producentami sprzętu informatycznego, prowadzi oddział od swego powstania) zobowiązali się organizatorzy usunąć na następnej konferencji, która powinna odbyć się wiosną 1990.

Opracował Piotr Fuglewicz

Archiwum PTI Ewa Łukasik ( elukasik@cs.put.poznan.pl) Grzegorz Przybył ( grzegorz.przybyl@wp.pl ) www.pti.org.pl Kontakt PTI ( pti@pti.org.pl )
Tutorial


Tutorial

Wyszukiwanie

Całość
tylko prodialog
tylko biuletyny
tylko konferencje
tylko multimedia
tylko sprawozdania
tylko uchwały
tylko zawody
tylko zjazdy
pozostałe treści

Rodzaj przeszukiwania
Słowa kluczowe
Pełen tekst

pelen zakres dat
ograniczony zakres
od:

do:




Kontakty

Instytut Informatyki

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Nasz Skrzynka Pocztowa

+ - D A